Jak i po co uczyć filozofii - spotkania z Jarosławem Spychałą w Bytomiu
15 Listopada 2019Przez dwa dni 12 i 13 listopada, gościł w naszym mieście filozof, wykładowca na Uniwersytecie w Konstancji (Niemcy) – Jarosław Marek Spychała. W jego wykładach wzięło udział 730 uczniów bytomskich szkół.
J. Spychała naukowo interesuje się zjawiskiem przenikania się religii i filozofii w zakresie wyobrażeń o pośmiertnych losach człowieka oraz ich wpływem na kształt poczucia sensu życia we współczesnych społeczeństwach zachodnioeuropejskich, ale znany jest głownie jako twórca metody LEGO – LOGOS , metody nauczania filozofii, etyki i kreatywności, w której narzędziem jest słowo – tekst filozoficzny.
O tym, jak bardzo do naszej rzeczywistości przenikają myśli największych filozofów, przekonali się uczniowie bytomskich szkół podczas wykładów „Między słowem a mieczem – filozofia przeciw przemocy”, które dzięki uprzejmości dyrektora Ireneusza Szpary odbyły się w sali audytoryjnej Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektronicznych. Najgłębsze myśli filozoficzne były przekazywane uczniom poprzez odniesienia do kultury popularnej.
Po południu 54. nauczycieli podzielonych na dwie grupy, uczestniczyło w czterogodzinnym kursie metody LEGO LOGOS – metody, w której między innymi tekst filozoficzny zostaje zinterpretowany za pomocą klocków Lego. Człowiek potrzebuje do wiedzy docierać sam, sam powinien stawiać sobie pytania i sam odnajdywać na nie odpowiedzi, nauczyciel może być jedynie jego przewodnikiem. Dokładnie tak jak Mistrz Yoda prowadził młodego Anakina Skywalkera! J.M.Spychała żegnał się z młodzieżą słowami „Niech moc będzie z Wami” – bo w edukacji chodzi o to by stwarzać młodemu człowiekowi przestrzeń do odkrycia w sobie mocy.
Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki współpracy Wydziału Edukacji, Wydziału Kultury i Sportu oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.
Koordynatorką wydarzenia była Katarzyna Michalska (WKiS).
Tekst: Katarzyna Michalska