• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Musimy porozmawiać o Bytomiu. Debata o mieście i jego (..)

Musimy porozmawiać o Bytomiu. Debata o mieście i jego przyszłości

10 Czerwca 2022

Bytom w transformacji górniczej i energetycznej, wizerunek miasta na zewnątrz, rewitalizacja i związane z nią wyzwania, jak również potencjał miasta i jego plany rozwojowe na przyszłość. To najważniejsze tematy, jakie dzisiaj 10 czerwca poruszono podczas debaty o naszym mieście, wyzwaniach przed jakimi stoi Bytom oraz jego przyszłości. W debacie zorganizowanej przez portal Bytomski.pl, która odbyła się w Pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu - Miechowicach goścmi Marcina Zasady byli: prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, a także dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Musimy porozmawiać o Bytomiu. Debata o mieście i jego przyszłości

Ważne wyzwanie przed miastem. Transformacja górnicza i energetyczna

- Bytom to jedno z tych miast Górnego Śląska, które przeszło już przez bolesny proces transformacji górniczej, która miała negatywny wpływ na sprawy gospodarcze miasta. Likwidacja kopalń, hut, zakładów współpracujących z przemysłem ciężkim spowodowała nie tylko wzrost bezrobocia w mieście, ale również zubożenie społeczeństwa, a także problem szkód górniczych, który do dziś występują w mieście - mówił podczas debaty prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

W trakcie debaty podkreślano, jak ważne jest tutaj wsparcie dla takich miast jak Bytom ze strony państwa i instytucji Unii Europejskiej. Kluczowe mogą być tutaj środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które mają pomóc miastom przejść przez trudny proces transformacji górniczej.

- Musimy poszukiwać alternatywnych źródeł energii, mimo że węgiel nadal odgrywa ważna rolę w wielu europejskich gospodarkach. Te miasta, które będą odchodzić od węgla zarówno pod względem jego wydobycia, jak i spalania muszą otrzymać pomoc, dlatego środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, jakie ma otrzymać nasze państwo są kluczowe dla prawidłowego przeprowadzenia procesu transformacji energetycznej - mówił profesor Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Wizerunek miasta. Jak jest postrzegany Bytom?

Zmieniające się oblicze miasta, proces inwestycyjny związany z działaniami mającymi na celu rewitalizację zabytkowych i historycznych obiektów w mieście, a także budowa i rozbudowa obiektów sportowych oraz kampanie promocyjne podkreślające walory miasta, to działania, które z pewnością mają wpływ na postrzeganie Bytomia zarówno wśród samych mieszkańców, jak również na zewnątrz.

- Realizujemy szereg inwestycji związanych z procesem rewitalizacji nie tylko w Śródmieściu, ale także m.in. na terenie zabytkowego osiedla Kolonia Zgorzelec - mówił Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. - Inwestycje te to szansa nie tylko na zmianę wizerunku Bytomia na zewnątrz, ale również zachęcenie mieszkańców innych miast do osiedlenia się w naszym mieście - dodał prezydent Mariusz Wołosz.

Warto podkreślić, że realizowana w 2021 roku kampania promocyjna „Bytom. Zamieszkaj w Wielkim Stylu”, w której ambasadorami byli nowi bytomianie - mieszkańcy, dla których Bytom w ostatnich latach stał się nowym domem, pokazała jaki drzemie potencjał w naszym mieście. Podczas debaty podkreślano najważniejsze walory Bytomia, w tym: jego położenie, bogatą historię, zabytkowe obiekty, a także bogatą ofertę sportową i kulturalną oraz tereny cenne przyrodniczo.

- Bytom to miasto ze wspaniałą historią, którą nie tylko należy pielęgnować, ale wykorzystać do budowania pozytywnego wizerunku - podkreślał Jerzy Buzek, były premier RP.

Musimy porozmawiać o Bytomiu. Debata o mieście i jego przyszłości (1) Musimy porozmawiać o Bytomiu. Debata o mieście i jego przyszłości (1)
6

Musimy porozmawiać o Bytomiu. Debata o mieście i jego przyszłości

Wyzwania, potencjał miasta i jego przyszłość

Podczas piątkowej debaty poruszono również ważne tematy związane z wyzwaniami przed jakimi stoi nasze miasto w kontekście rewitalizacji, potencjale jakim dysponuje Bytom, a także przyszłości i wyzwań przed jakimi stoi miasto. Prelegenci podkreślali przede wszystkim w kontekście wyzwań związanych z rewitalizacją, konieczność kontynuacji tego procesu, ale również dalszego wsparcia miasta środkami z budżetu państwa, Unii Europejskiej oraz włączenia się w proces rewitalizacji kapitału prywatnego.

- Bytom ma ogromny potencjał, co widoczne jest w bytomskim obszarze Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której powstają kolejne inwestycje - mówił Janusz Michałek, prezes KSSE. - Inwestorzy szukają dobrze skomunikowanych i uzbrojonych terenów pod inwestycji, a Bytom wciąż posiada wiele takich terenów, co jest dużym atutem miasta - dodał dr Janusz Michałek.

Odnośnie potencjału, jakim dysponuje miasto podkreślano doskonałe skomunikowanie Bytomia z miastami konurbacji górnośląskiej, a także dobrą lokalizację terenów inwestycyjnych.

- Jednym z największych atutów Bytomia jest jego położenie, w sercu Górnego Śląska. Miasto dobrze skomunikowane zarówno pod względem drogowym, jak i kolejowym ma szansę jeszcze bardziej wykorzystać ten potencjał, tym bardziej, że rozpoczęła się modernizacji linii kolejowej nr 131, a już wkrótce miasto znajdzie się na trasie kolejowej łączącej Katowice z Pyrzowicami - mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Warto również podkreślić, że ten potencjał miasta sprzyja pozyskiwaniu inwestorów, czego dobrym przykładem jest bytomski obszar Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie zainwestowało już kilka dużych firm czy tereny przy ul. Węglowej - dodał prezydent Mariusz Wołosz.

Sporo miejsca poświęcono także przyszłości i wyzwaniom przed jakimi stoi miasto. W trakcie debaty podkreślano, że najważniejszym wyzwaniem z pewnością będzie proces transformacji energetycznej, a także kontynuacja procesu rewitalizacji, który bez wsparcia zewnętrznego nie mógłby być realizowany. W kontekście planów na kolejne lata zwracano uwagę na konieczność skoncentrowania się na sprawach gospodarczych, pozyskiwaniu inwestorów, a także zahamowania procesu depopulacji, który dotyka nie tylko Bytom, ale zdecydowaną większość miasta w naszym regionie.

- Bytom ma przed sobą proces wychodzenia z węgla. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma pomoc właśnie takim miastom jak Bytom, aby go skutecznie przejść - mówi prof. Jerzy Buzek. - Bytom ma ogromną szansę na europejski zielony ład. To projekt cywilizacyjny, określony na 30, do 40 lat, który dobrze zrealizowany może przynieść ogromne korzyści miastu - podkreślał na zakończenie debaty Jerzy Buzek.

Całą debatę możecie zobaczyć na Fanpage Bytomski.pl

Podobne wiadomości:

do góry