Mural nawiązujący do historii Rozbarku ozdobi zabytkowy mur oporowy
24 Września 2021Wyremontowany mur oporowy już wkrótce stanie się nie tylko wizytówką powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, ale również naszego miasta. Na murze, który widoczny jest dla kierowców wjeżdżających od strony Katowic i Chorzowa do centrum miasta, widoczna jest już część muralu nawiązującego do historycznej części kopalni, ale również nowej funkcji, jaką pełnią obecnie budynki po dawnej KWK „Rozbark”.
Na murze w części nawiązującej do przeszłości, dostrzec już można m.in. rys Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”, a także daty jej funkcjonowania. Ponadto na muralu widoczne są także logotypy KS Skarpa Bytom, a więc jednego z najlepszych wspinaczkowych klubów w naszym kraju, którego zawodnicy osiągają wspaniałe wyniki oraz postacie sportowców, nawiązujące do dyscyplin, jakie można uprawiać w powstającym Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.
Przypomnijmy, że Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów wspinaczkowych w Europie. Powstające na terenie po byłej KWK „Rozbark” Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych 13 września udostępniło miłośnikom sportu pierwsze obiekty zewnętrzne - ścianę wspinaczkową na budynku dawnej kotłowni kopalni „Rozbark”, strefy parkouru, street workoutu, tor do biegów terenowych, siłownię plenerową, a także strefę, w której będzie można pobiegać lub spróbować swoich sił w jeździe na rolkach.

Mural nawiązujący do historii Rozbarku ozdobi zabytkowy mur oporowy
Warto podkreślić, że mural to kolejny projekt, który realizuje grupa społeczników działająca pod nazwą "Szczypta Koloru". Już wcześniej na zaproszenie KS Skarpy Bytom, "Szczypta koloru" prowadziła projekt aranżacji korytarza szatni - chodnika górniczego, gdzie na wejściu nie zabrakło elementów pielegnujacych historię Bytomia i górnictwa węgla kamiennego w naszym mieście.
W miejscu, gdzie powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych fedrowała Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”. Po jej likwidacji w 2004 roku część zachowanych obiektów - cechownia i budynek administracyjny - zostały zrewitalizowane na potrzeby Teatru „Rozbark”. Pozostałe obiekty - szyb „Bończyk”, dawna kotłownia, budynek dawnej rozdzielni, a także mur oporowy zostały przystosowane na potrzeby Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, dzięki czemu nadal będą służyć mieszkańcom.
Podobne wiadomości:
- Odbudowa budynku dawnej kopalnianej łaźni KWK „Rozbark” na ukończeniu 2025-01-27
- Budynek dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” dostanie drugie życie 2025-01-20
- Boulderowe wyzwania dla każdego. Zapraszamy w weekend do Skarpy Bytom 2024-11-19
- Zawodnik Skarpy Bytom walczył w igrzyskach w Paryżu 2024-08-06
- Zawodnik Skarpy Bytom wystartuje w igrzyskach olimpijskich w Paryżu 2024-06-27
- Wspinają się w Bytomiu 2024-03-23
- Będą się wspinać w Bytomiu. Przed nami Puchar Polski w Boulderingu 2024-03-18
- Rusza kolejny etap rewitalizacji terenów po KWK Rozbark 2024-03-08
- Poznaj dawne szyby kopalniane KWK „Rozbark” 2023-12-30
- Gryfnie i kolorowo 2023-10-02