Mozaikowy obraz z historią w tle
3 Grudnia 2024Odwiedzając pl. Grunwaldzki, warto zatrzymać się na chwilę, by zobaczyć najnowszą pracę Magdaleny Tomal-Wichrowskiej i Katarzyny Sokołowskiej, które z okazji 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi stworzyły niezwykły mozaikowy mural. Uroczyste odsłonięcie pracy odbyło się we wtorek, 3 grudnia na pl. Grunwaldzkim. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych.
Mierząca ponad 2,5 mkw. mozaika przedstawia XIX-wieczny targ w Bytomiu, dla której inspiracją był obraz „Markt in Beuthen O/S”, namalowany przez Paula Andorffa (1849–1920). Płotno niemieckiego artysty przedstawia scenę z codziennego życia mieszkańców Bytomia w autentycznym kontekście historycznym.
Wśród zabudowy mieszkalnej placu, widocznej na obrazie, górują mury synagogi w stylu mauretańskim (po prawej), która zdobiła pl. Grunwaldzki w latach 1869 – 1938. Dzięki obrazowi można zobaczyć prawdziwą kolorystykę budowli ‒ bordowych cegieł poprzedzielanych kontrastującymi żółtymi pasami ‒ której nie oddają archiwalne zdjęcia. Prace nad mozaiką rozpoczęły się latem, a zainicjowane zostały przez historyczkę Izabellę Kühnel oraz Ligę Kobiet Nieobojętnych.
‒ Zależało nam, by upamiętnić jubileusz miasta w rejonie zamkniętym dawnymi murami miejskimi, w tym jądrze, które na to powstanie miasta 770 lat temu wpłynęło – mówi Izabela Wójcik-Kuhnel, historyczka i miłośniczka Bytomia. ‒ Kiedy kolega pokazał nam obraz, to było niesamowite odkrycie ‒ dodaje. I wybór padł na usytuowany tuż przy Rynku plac Grunwaldzki. Przypuszczalnie to właśnie tutaj znajdował się zamek będący siedzibą Piastów bytomskich, wybudowany w XIII w. przez . Moment ujęty przez malarza na obrazie to już bliższe nam dzieje. ‒ Po zabudowie można przypuszczać, że to koniec XIX wieku, bo w nieco późniejszym czasie w zachodniej pierzei placu (widocznej w centralnej części obrazu) wybudowano bardzo wysokie budynki, dziś już nieistniejące, a tu jest jeszcze widoczna dość niska zabudowa, praktycznie takiej wysokości jak ta obecnie ‒ dodaje historyczka.
By jak najwierniej odtworzyć każdy szczegół obrazu, została wykonana szczegółowa dokumentacja zdjęciowa płótna, na podstawie której kafelka po kafelce powstawała kompozycja. – Ponieważ obraz wystawiony jest na działanie warunków atmosferycznych, koniecznie było użycie twardszego gresu, który w obróbce jest bardziej wymagający – mówi Katarzyna Sokołowska, współautorka mozaiki.
Mozaika upamiętnia też tegoroczną wizytę potomków rodzin nadburmistrza Georga Brüninga oraz Franza Landsbergera w naszym mieście.
– Projekt ten nie tylko odtwarza fragment historii naszego miasta, ale też łączy pokolenia i upamiętnia ważne osoby związane z Bytomiem. Dzięki wsparciu miasta ściana z mozaiką stanie się wyjątkowym miejscem spotkania sztuki i historii. Cieszymy się, że nasze stowarzyszenie ma w tym swój udział – mówi Anna Kowolik, prezeska Stowarzyszenia Ligi Kobiet Nieobojętnych.
Podobne wiadomości:
- Zagłosuj na mural, który ozdobi ścianę w Stroszku 2025-04-25
- W duchu eko – ogłaszamy konkurs na projekt muralu. Nagrodą jest 10 tys. zł 2025-03-11
- Fani pamiętają o Romanie Kostrzewskim 2025-02-15
- Odsłonięcie muralu na pl. Grunwaldzkim 2024-11-29
- Różana mozaika zdobi ulicę Zaułek i przypomina o jej historii 2024-11-07
- Śmieszny Czort spogląda na Karb 2024-10-16
- Roman Kostrzewski będzie miał swój mural 2024-08-27
- Rozbarczanka ozdobiła ścianę kamienicy przy ul. Witczaka 2024-08-12
- Ruszyły prace przy muralu Rozbarczanki 2024-08-07
- Rozbarczanka ozdobi ścianę kamienicy przy Witczaka 2024-05-24