Między miastem a miastem: Bytom - Drohobycz
31 Października 2023Pod takim hasłem zrealizowany został przez Fundację FEIS projekt wspólnie z ukraińskim partnerem. Przez tydzień obserwowaliśmy pracę młodzieży z Bytomia i Drohobycza, a uczestnicy projektu zaangażowani byli w poszukiwanie tajemnic swoich miast i pogłębianiu wiedzy na temat swoich małych ojczyzn.
Cel podróży
Dla uczestników nie była to jednak typowa lekcja historii. Fundacji FEIS zależało na odnalezieniu mostów łączących polskie i ukraińskie miasto, żeby lepiej zrozumieć ich podobieństwa i różnice. Jednak przede wszystkim celem wymiany było wzbudzenie w młodzieży ciekawości dotyczącej historii ich regionu oraz poszerzenia ich horyzontów poprzez edukację międzykulturową.
Działania projektowe
W trakcie tygodniowej wymiany 35 młodych osób z różnych miast wspólnie spędzało czas w Bytomiu. Wraz z partnerami projektu: Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Parlamentem Młodzieży w Drohobyczu, stworzona została dla młodzieży przestrzeń, w której mogli się dzielić swoimi doświadczeniami, uczyć i rozwijać. Jednym z ważniejszych punktów wymiany były warsztaty, podczas których uczestnicy zaczynali tworzyć prezentacje, dotyczące swoich miast.
Działania projektowe pozwoliły uczestnikom na zawarcie między sobą większych więzi, a także lepsze zrozumienie historii i kultury miejscowości, z których pochodzą. Zorganizowane zostały również warsztaty kulturowe, które były prawdziwą okazją do zgłębienia i zrozumienia zwyczajów i tradycji sąsiadującego z nami kraju. Młodzież z Polski miała okazję zanurzyć się w kulturze ukraińskiej, podczas gdy młodzież z Ukrainy odkrywali bogactwo polskiej i śląskiej tradycji. Ten wymiar edukacji międzykulturowej jest niezwykle cenny. Pozwala on młodzieży dostrzec różnorodność świata, ucząc jednocześnie, że pomimo różnic jesteśmy połączeni wspólną historią oraz wartościami.
Rezultaty projektu
Młodzież z Polski i Ukrainy została połączona w grupę, celem realizacji jednego zadania, jakim było opowiedzenie historii swoich miast. Udało się to osiągnąć poprzez stworzoną przez uczestników projektu prezentację. Młodzież wykorzystała metodę storytellingową, w której emocje są głównym narzędziem angażującym odbiorcę.
Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania młodzieży, która z entuzjazmem zanurzyła się w historię i kulturę obu miast, odkrywając przy tym wcześniej nieznane opowieści i anegdoty. W końcu, historia jest nie tylko o przeszłości. Jest również o nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi, uczeniu się od siebie i tworzeniu lepszej przyszłości - projekt Fundacji FEIS był tego doskonałym przykładem. Wymiana objęta szeregiem patronatów: Prezydenta Miasta Bytomia, Mera Miasta Drohobycza, Przewodniczącego Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Konsula Honorowego Ukrainy w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Punktu Informacyjnego dla Cudzoziemców w Katowicach oraz Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bytomiu.
Projekt otrzymał dofinansowanie z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Podobne wiadomości:
- Harcerze zorganizowali dary dla Polaków na Kresach Wschodnich 2025-01-07
- Mariusz Wołosz Honorowym Obywatelem Drohobycza 2024-01-03
- Muzyczne podziękowania z Drohobycza 2023-02-02
- Karpacki Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy „Werchowyna” zagra dla bytomian 2023-01-16
- Prezydent z partnerską wizytą w Drohobyczu 2022-08-24
- Kolejny transport z pomocą wyjechał do Drohobycza 2022-07-13
- Mer Drohobycza podziękował bytomianom za pomoc 2022-06-03
- Kolejny transport z pomocą wyjechał do Drohobycza 2022-05-30
- Pomocna dłoń dla Ukrainy. Bytomianie wspierają uchodźców 2022-05-21
- Bytomianka mieszkająca w Niemczech zorganizowała zbiórkę dla Ukraińców. Dziękujemy za dary 2022-03-14