• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Kandyduj i wybieraj Bytomską Radę Działalności Pożytku (..)

Kandyduj i wybieraj Bytomską Radę Działalności Pożytku Publicznego

1 Października 2021

Do 11 października  można zgłaszać kandydatów do Bytomskiej Rady Pożytku Publicznego, składającej się z przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządu. Wyborcze Forum NGO odbędzie się 20 października o 17.30 w Beceku.

Rady działalności pożytku publicznego to doradcze gremia działające na różnych szczeblach administracji kraju, których rolą jest konsultowanie i opiniowanie dokumentów dla potrzeb organu jednostki administracyjnej, przy której działają. W tym roku Prezydent Bytomia powoła ją na trzecią kadencję w nowym składzie.

Jak kandydować do Rady?

Kandydować może osoba, która jest członkiem danej organizacji pozarządowej, zgłoszona na podstawie karty zgłoszeniowej. Kandydatem do Rady nie może być osoba, która pełni w strukturze samorządu funkcję publiczną. Każda organizacja może zgłosić tylko jednego kandydata do Rady. Prawidłowo wypełnione karty należy składać w Kancelarii UM w Bytomiu (pok. 127), przy ul. Parkowej 2 lub w Biurze Organizacji Pozarządowych, przy pl. Jana III Sobieskiego 3.

Formularz w wersji edytowalnej można pobrać ze strony https://www.bytom.pl/dla-mieszkanca/bytomska-rada-dzialalnosci-pp-kadencja-2021-2024. Zgłoszenia mogą składać organizacje z aktualnym wpisem do KRS lub innego rejestru.

Jak wybierać Radę?

Lista kandydatów zostanie opublikowana 12 października 2021 r. Wyborcze Forum NGO odbędzie się 20 października o 17.30 w sali ToTu Bytomskiego Centrum Kultury. Każda organizacja otrzyma jeden mandat do głosowania i wybierze spośród kandydatów maksymalnie siedem osób.

Udział w Wyborczym Forum NGO zgłaszajcie mailowo na adres  (w tytule proszę wpisać „potwierdzenie udziału w Wyborczym Forum NGO”) lub telefonicznie pod nr 32/388-33-47.

Do zadań powiatowej i gminnej rady działalności pożytku publicznego należy w szczególności:
  • opiniowanie projektów strategii powiatów i gmin,
  • opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfer pożytku publicznego, w tym programów współpracy,
  • wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji,
  • udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów pomiędzy organizacjami a administracją publiczną,
  • wyrażanie opinii w sprawie zlecania zadań publicznych, w tym zlecania ich organizacjom.

Plakat informacyjny dotyczący Forum NGO

do góry