• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Judocy z kilku krajów walczyli w Memoriale im. Józefa (..)

Judocy z kilku krajów walczyli w Memoriale im. Józefa Wiśniewskiego

9 Listopada 2019
Ponad  300 judoków i judoczek rywalizowało w Memoriale im. Józefa Wiśniewskiego, który zaliczany jest do klasyfikacji Pucharu Polski w judo. Impreza jest szansą dla młodych adeptów judo nie tylko na sprawdzenie swoich umiejętności z rówieśnikami, ale również zdobycie cennych punktów do klasyfikacji generalnej.

W bytomskim turniej, dzięki nadaniu mu przez Polski Związek Judo rangi Otwartego Pucharu Polski Juniorów i Juniorek Młodszych, wzięły udział najlepsze polskie kluby judo. W każdej edycji rywalizuje kilkaset młodych sportowców. W tegorocznej młodzi judocy i judoczki walczyli aż w siedemnastu kategoriach wagowych /8 kategorii wśród dziewcząt oraz 9 kategorii wśród chłopców/. Do naszego miasta przyjechały najlepsze kluby judo z Polski, ale również swoich sił w turnieju próbowali zawodnicy i zawodniczki z Czech, Białorusi, Słowenii i Ukrainy. Łącznie reprezentowanych było ponad 80 klubów, co jest jednym z rekordów bytomskiego turnieju, rozgrywanego od wielu lat w naszym mieście.

Warto dodać, że przed rozpoczęciem turnieju prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz przedstawiciele GKS Czarni Bytom złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Józefa Wiśniewskiego, twórcy bytomskiego judo, trenera i wieloletniego działacza oraz prezesa Polskiego Związku Judo.
 
Dla wielu młodych adeptów judo bytomski turniej jest ostatnią tegoroczną imprezą rangi Otwartego Pucharu Polski, a więc również ostatnią szansą na zdobycie punktów i poprawę swojego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski.

Organizatorami turnieju są: klub GKS Czarni Bytom, Urząd Miejski w Bytomiu, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urząd Marszałkowski w Katowicach, Śląski Związek Judo i Polski Związek Judo.

Otwarty Puchar Polski to impreza upamiętniająca jednego z najwybitniejszych trenerów i działaczy judo w Polsce – Józefa Wiśniewskiego. To właśnie Wiśniewski jest ojcem bytomskiego judo, w którym największe sukcesy święcił Waldemar Legień – złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku i w Barcelonie w 1992 roku. Nawet po zakończeniu kariery trenerskiej, Józef Wiśniewski pozostał wierny judo oraz Czarnym Bytom. W 1994 roku został Prezesem Polskiego Związku Judo, przyczyniając się do dalszego rozwoju tej dyscypliny w Polsce.

Józef Wiśniewski zmarł 14 stycznia 2014 roku. W dowód jego zasług dla bytomskiego sportu, bytomscy radni podjęli decyzję o nadaniu Hali na Skarpie w Bytomiu – Szombierkach imienia Józefa Wiśniewskiego.

Impreza została dofinansowana ze środków gminy Bytom.

Zobacz wyniki Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego
_DSC6669.jpg _DSC6669.jpg
22

Judocy z kilku krajów walczą w Memoriale im. Józefa Wiśniewskiego

do góry