• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Bokserskie święto w Rozbarku

Bokserskie święto w Rozbarku

9 Listopada 2019
Młodzi pięściarze z Polski, Austrii, Czech, Norwegii, Niemiec, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii zaprezentują swoje umiejętności podczas 14. Memoriału im. Leszka Błażyńskiego, który od 23 od 24 listopada obędzie się w Teatrze Rozbark w Bytomiu. Dla miłośników boksu jest to nie lada gratka, tym bardziej, że będzie można zobaczyć także Galerię Trofeów wybitnego pięściarza.

Memoriał jest nie tylko okazją dla młodych bokserów na zaprezentowanie swoich umiejętności, ale również szansą na sprawdzenie się z rówieśnikami z innych krajów. Do Bytomia ponownie przyjadą pięściarze z kilku krajów Europy, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć jak technicznie walczą młodzi bokserzy z takich krajów jak: Niemcy, Wielka Brytania, Ukraina czy Norwegia. Impreza, która od wielu lat odbywa się w naszym mieście ma również upamiętniać wybitnego, czołowego polskiego i europejskiego boksera – Leszka Błażyńskiego. Co warte podkreślenia podczas tegorocznej edycji Memoriału będzie można zobaczyć Galerię Trofeów wybitnego bytomskiego pięściarza, który odnosił sukcesy w Polsce i poza granicami kraju.

14. edycja Memoriału im. Błażyńskiego rozpocznie się 23 listopada o 13.00, kiedy pierwsi bokserzy wyjdą na ring i rozpoczną turniej, którego stawką jest zwycięstwo i tytuł najlepszego pięściarza imprezy. Z kolei o 17.00 odbędzie się oficjalne otwarcie imprezy, która zakończy się w niedzielę, 24 listopada.

Wszystkie walki będzie można zobaczyć w Teatrze Rozbark przy ulicy Wojciecha Kilara 29, gdzie w odnowionej pokopalnianej cechowni walczyli już kiedyś bokserzy. Już w latach czterdziestych XX wieku /dokładnie w 1947 roku/ na Rozbarku zaczęła funkcjonować sekcja pięściarska GKS-u Rozbark, w której ćwiczyło blisko 30 zawodników. Po niecałym roku część bokserów przeniosła się do klubu KS Polonia, zaś pozostali zrezygnowali z uprawiania pięściarstwa.

Boks na dobre powrócił na Rozbark w 1970 roku, kiedy to patronat nad nim objęła kopalnia „Łagiewniki”, nadając sekcji nazwę Bokserskiego Klubu Sportowego. Drużyna rozpoczęła start bardzo obiecująco i już tego samego roku wywalczyła pierwsze miejsce w trzeciej lidze śląskiej, uzyskując prawo udziału w rozgrywkach o awans do drugiej ligi. W 1971 roku pięściarze z Rozbarku uczestniczyli w walkach eliminacyjnych i rywalizowali z liczącymi się wtedy w kraju zespołami. Mecze bokserskie odbywały się w każdym mieście, a turniej w Bytomiu był tym ostatnim. Finałowe zmagania rozegrano w pomieszczeniu cechowni, którą w czynie społecznym przerobiono na halę sportową. Ostatnim przeciwnikiem pięściarzy z Rozbarku na drodze do drugiej ligi była silna drużyna RTS „Widzew” Łódź, której trenerem był Jerzy Kulej, a występowało w niej aż siedmiu reprezentantów Polski. Po wspaniałym widowisku i pięknych walkach GKS „Rozbark” zwyciężył aż 16:4 i długo oczekiwany awans stał się faktem. Warto wspomnieć, że w 1971 roku kopalnia „Łagiewniki” została połączona z kopalnią „Rozbark” i sekcja bokserska przeszła już całkowicie pod opiekę GKS „Rozbark”.

Tym awansem pięściarze zjednali sobie sympatię załogi i wielu kibiców z Bytomia. Rozbarscy zawodnicy zostali powołani do reprezentacji Śląska, gdzie występowali z sukcesami, a pięściarz Andrzej Dubisz reprezentował drużynę narodową w turnieju Prohaski w Czechosłowacji, gdzie zdobył nawet srebrny medal. Nie tylko sekcja bokserska seniorów odnosiła sukcesy. Bardzo dobre wyniki notowała także rozbarska młodzież. Z początkiem 1973 roku sekcja bokserska GKS „Rozbark” została przejęta przez klub z Szombierek, który dysponował własną halą sportową oraz sprzętem szkoleniowym spełniającym wymogi ligowe. Tak skończyła się historia bokserskiego GKS „Rozbark”, choć jego wychowankowie z różnym powodzeniem kontynuowali uprawianie pięściarstwa. Ci najbardziej znani to: Grzegorzewski, Paluchewicz, Kulak, Przybyła oraz z młodszego pokolenia: Dubisz, Okroskowicz, Łagocki i Guć.

Memoriał to nie tylko walki bokserskie młodych pięściarzy z Polski i zagranicy, ale także wydarzenie mające upamiętnić jednego z najwybitniejszych bytomskich sportowców - Leszka Błażyńskiego. Znakomity pięściarz, zdobywca dwóch brązowych medali olimpijskich na igrzyskach w Monachium (1972) i Montrealu (1976), mistrza (1977) i wicemistrz Europy (1971) – to najważniejsze trofea w karierze boksera, który większość swojego życia związał z naszym miastem.

Organizatorami 14. Memoriału im. Leszka Błażyńskiego są: Gmina Bytom oraz ITOled Damian Jonak.
do góry