• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Inspirowani przemianą

Inspirowani przemianą

14 Września 2021

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego - wydarzenie, na które czekają melomani. Podczas dzisiejszej /14 września/ konferencji prasowej, przybliżono program oraz idee przyświecające tegorocznej odsłonie. Festiwal rusza już w sobotę, 18 września.

Inspiracją tegorocznego festiwalu jest pokazanie największych przemian w historii muzyki, jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku (epoce patrona festiwalu - Gorczyckiego) oraz w muzyce współczesnej.

- W ciągu ostatnich kilkunastu lat festiwal stał się jednym z najatrakcyjniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce, stając się wizytówką już nie tylko Bytomia, ale całego Śląska. Od początku wspieramy finansowo ideę i rozwój tego wydarzenia. Cieszę się, że już po raz szesnasty będziemy jego świadkami - mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Słowa uznania dla tego kulturalnego przedsięwzięcia wyraził też Jacek Brzezinka, członek Zarządu Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii, który podkreślał znaczenie festiwalu dla naszego regionu.

Konferencja prasowa poświęcona Międzynarodowemu Festiwalowi G. G. Gorczyckiego (1) Konferencja prasowa poświęcona Międzynarodowemu Festiwalowi G. G. Gorczyckiego (1)
6

Konferencja prasowa poświęcona Międzynarodowemu Festiwalowi G. G. Gorczyckiego

Inauguracja u korzeni festiwalu

Tegoroczny festiwal zostanie zainaugurowany 18 września w Beceku i potrwa do 17 października z finałem w Chorzowie.   

Na 16 koncertach w 12 miastach wystąpią wspaniali artyści, wśród których znaleźli się między innymi Jakub Jakowicz, Maciej Zakościelny, Piotr Pławner, Jan Tomasz Adamus, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Łukasz Długosz, Marek Toporowski czy Jarosław Kitala. W festiwalowym programie znalazły się też koncerty Filharmonii Zagrzeb, Filharmonii Śląskiej, Capelli Cracoviensis, Śląskiej Orkiestry Kameralnej, Cameraty Silesii oraz  Cracow Royal Singers.

W Bytomiu publiczność wysłucha koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego.  W programie znajdzie się dzieło najwybitniejszego kompozytora epoki baroku, Johanna Sebastiana Bacha - I Suita orkiestrowa C-dur BWV 1066 oraz 4 Symfonia D-dur KV. 19 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Z tymi wspaniałymi dziełami zestawiono utwory kompozytorów współczesnych. Tego wieczoru popłynie Suita staropolska na orkiestrę smyczkową Andrzeja Panufnika i Symfonia D-dur w stylu W. A. Mozarta Krzysztofa Meyera.

Kolejną festiwalową odsłoną będzie zaplanowany na 16 października koncert w kościele Św. Jacka. W repertuarze koncertu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak, znajdą się m.in. kompozycje patrona festiwalu Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz prawykonania utworów Krzysztofa Baculewskiego i Artura Kroschela.

Czas przemian

- Obserwując codzienne rozmowy ludzi - zauważamy zmiany w sposobie myślenia i zastanawiania się o przyszłość. Czy to może spowodować przemiany na gruncie muzyki? Ostatnie miesiące pokazują wiele nowych przykładów i poszukiwań w muzyce, które być może stworzą nowy system wartości - mówi Adam Wesołowski, dyrektor Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego.

Stąd też na podstawie muzyki barokowej oraz współczesnej  artyści zaprezentują przemiany, które mogą stać się inspiracją do kolejnych transformacji - To początek metamorfozy, która może być tak daleka, że powstanie nowa epoka muzyki - tłumaczy Wesołowski.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na: www.gorczycki.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Plakat informacyjny festiwalu

 

Podobne wiadomości:

do góry