Gorczycki w Bytomiu
11 Września 2022Wczorajszym koncertem inauguracyjnym rozpoczął się 17. Gorczycki Festiwal. Dziś z kolei w kościele św. Jacka w ramach festiwalu zespół Capella Cracoviensis zaprezentował polską i europejską muzykę barokową.
Podczas koncertu zabrzmiały dzieła zarówno instrumentalne, jak i wokalno-instrumentalne. W programie znalazły się utwory takich kompozytorów, jak: Bartłomiej Pękiel, Stanisław Sylwester Szarzyński, Heinrich Biber czy Heinrich Schütz.
Koncert poprowadził Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis, wybitny organista, klawesynista, dyrygent i animator życia muzycznego, specjalizujący się w autentycznym wykonawstwie muzyki klasycznej od polifonii renesansowej po romantyczną symfonikę oraz operę.
Capella Cracoviensis to wybitny zespół składający się z chóru kameralnego i orkiestry. Repertuar zespołu rozciąga się od muzyki średniowiecznej do współczesnej. Capella Cracoviensis realizuje ambitne projekty w sposób bezkompromisowy i na najwyższym poziomie artystycznym, współpracując z wybitnymi muzykami o podobnej wrażliwości i porównywalnej odwadze. Koncertowała w większości krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie. Talent muzyków Capelli Cracoviensis, sprawnych technicznie i odznaczających się niebywałą elastycznością kameralistów, dostrzegły wielkie osobowości świata muzycznego. Chór Capelli Cracoviensis towarzyszył znakomitym gościom festiwali Misteria Paschalia i Opera Rara. Wirtuozeria śpiewaków zaowocowała dwoma wydawnictwami dla prestiżowej francuskiej wytwórni Alpha.
To początek festiwalu, który potrwa do 2 października. Koncerty będą odbywać się jeszcze w kilku miastach: Chorzów, Racibórz, Tarnowskie Góry, Katowice, Kraków. Zakończenie zaplanowane jest w Świętochłowicach. Tegoroczna edycja pod tytułem „Innowacje” ma na celu pokazanie największych innowacji w historii muzyki, jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku oraz w muzyce współczesnej. Innowacje obu epok mają decydujące znaczenie dla dalszego biegu historii muzyki.
Wstęp na koncerty jest bezpłatny, jednak na niektóre koncerty obowiązują bezpłatne wejściówki, które trzeba odebrać przed wydarzeniem. Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl
Festiwal współfinansowano ze środków gminy Bytom oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Podobne wiadomości:
- Świat w miniaturce 2025-03-16
- Harcerski festiwal w Beceku 2025-03-15
- Międzynarodowy Festiwal Modelarski już w ten weekend 2025-03-13
- Kawowe testy w Bytomiu Zdroju 2025-02-27
- 8. Śląski Festiwal Nauki z bytomskimi akcentami 2024-11-29
- V Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki im. Adama Didura czas zacząć 2024-10-07
- Becek znowu czyta 2024-10-03
- Muzyka Händla zabrzmiała w kościele pw. św. Jacka 2024-09-22
- Rekrut z Bytomia w Siłach Specjalnych 2024-09-03
- Inauguracja 19. Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego 2024-09-01