Industriada na wąskim torze
3 Września 2022W parowozowni przy ul. Reja już po raz kolejny pasjonaci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych udowodnili, że nie mają sobie równych w zaangażowaniu i determinacji, by zachować ten fragment historii przemysłowego Bytomia. Na tych, którzy uwzględnili Bytom na swojej liście punków do zwiedzenia, czekały dziś /3 września/ przejazdy pociągiem, warsztaty, wystawy i opowieści o najstarszej na świecie czynnej kolei wąskotorowej.
Przez 150 lat kolej niezmordowanie służyła celom industrialnym. W okresie intensywnego rozwoju przemysłu na Śląsku, przewoziła węgiel, rudy metali czy kamień, łącząc gęstą siecią wąskich torów większość górnośląskich hut i kopalń. Od 20 lat kolej służy już tylko przewozowi turystów, którzy nie wyobrażają sobie sezonu bez przejazdu wąskotorówką i Industriady bez przystanku w Bytomiu.
Jak co roku nie zabrakło zwiedzania stacji. Wycieczka rozpoczęła się w pobliżu nastawni BKw oraz peronu osobowego Bytom Karb Wąskotorowy. Zwiedzanie pełne ciekawostek związanych z historią górnośląskich kolei połączone było z wejściem do niedostępnych na co dzień obiektów i pomieszczeń stacji, m.in. do nastawni, czy kanału rewizyjnego.
Organizatorzy zapewnili także takie atrakcje jak: przejazdy drezyną ręczną, wystawę maszyn używanych podczas remontów torów kolei wąskotorowej, a nowością tegorocznej odsłony Industriady w Bytomiu jest pozorowana akcja ratownicza Kolejowego Ratownictwa Technicznego z PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach, która pokazuje, że pomimo „fajrantu” na kolei ktoś zawsze czuwa.

Industriada ze Stowarzyszeniem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
.
Podobne wiadomości:
- Bytomska odsłona Industriady 2024-06-01
- Industriada na wąskim torze 2024-05-28
- Bytomska odsłona tegorocznej Industriady 2023-06-17
- Na Industriadę wąskotorówką 2023-06-15
- Wąskotorówką na Industriadę 2022-08-24
- Miasto i województwo razem dla ratowania EC Szombierki 2021-08-26
- 100 lat Elektrociepłowni Szombierki 2020-11-29