Historia, tradycja, zabytki. Weekendowe wycieczki po Bytomiu
3 Lipca 2021Wśród letnich propozycji spędzenia wolnego czasu w naszym mieście znalazły się spacery po mieście przygotowane przez Stowarzyszenie Miasto Dla Mieszkańców w ramach Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury. Ich celem jest nie tylko przypomnienie wielokulturowej historii Bytomia, przedstawienie najpiękniejszych zabytków, ale również odkrycie tajemniczych miejsc, których nie brakuje w naszym mieście. Dzisiaj, 3 lipca mieszkańcy sami mogli wybrać sobie temat wycieczki i wspólnie z przewodnikiem eksplorować Bytom i spojrzeć na miasto w nowy sposób.
W pierwszą lipcową sobotę bytomianie mogli między innymi: poznać tajemnice Bytomia podczas pieszej wycieczki, historię browarów i barów, odkryć mury i wały miejskie, a także podążyć śladem fotografii Zofii Rydet. Po mieście oprowadzali, a także przedstawiali dzieje miasta i wyjątkowych miejsc w Bytomiu: Dobromir Kazimierczak, Jacek Maniecki, Piotr Jakoweńko oraz Marek Wojcik.
Historia, tradycja, zabytki. Weekendowe wycieczki po Bytomiu
Historia, tradycja, zabytki. Weekendowe wycieczki po Bytomiu
Warto dodać, że każdy spacer jest szansą na poznanie i spojrzenie na nasze miasto w nowy sposób, a także zapoznanie się z ciekawostkami, które wciąż zaskakują nawet najstarszych mieszkańców Bytomia, a są nimi np. wciąż widoczne na zabytkowych kamienicach poniemieckie napisy, tablice upamiętniające ważne, historyczne wydarzenia w Bytomiu, ślady dawnych linii tramwajowych w mieście czy dzieje budynków, w których działały polskie i niemieckie organizacje oraz ich powojenne losy.
Już jutro, w niedzielę /4 lipca/ zapraszamy na drugi dzień spacerów. Tym razem poznamy historię i architekturę Rynku, dworca i hali peronowej PKP przy pl. Michała Wolskiego oraz pójdziemy Śladem Promenady do Goju. Więcej szczegółów o niedzielnych spacerach dostępnych jest na fanpage Stowarzyszenie Miasto Dla Mieszkańców
Weekendowe wycieczki po Bytomiu
Weekendowe wycieczki po Bytomiu
Zobacz program niedzielnych /4 lipca/ spotkań:
10:00 - 11:30
Rynek, jego historia, architektura i mieszkańcy
Prowadzenie: Jacek Maniecki i Marek Wojcik.
Start: Rynek przy lwie. Zakończenie: Plac Kościuszki
11:30 - 13:00
Dworcowa i dworzec PKP
Prowadzenie: Jacek Maniecki i Dobromir Kazimierczak.
Start: Plac Kościuszki. Zakończenie: Dworzec PKP
13:00 - 14:00
Śladem Promenady do Goju
Prowadzenie: Piotr Jakoweńko i Marek Wójcik
Start: ul. Łagiewnicka - przystanek tramwajowy przy oczyszczalni ścieków. Zakończenie: tereny rekreacyjne nad bytomką.
Uwaga:
Spacer śladem Promenady do Goju odbędzie się w dość trudnym, miejscami podmokłym terenie i przez większość część mocno zarośniętym. Dlatego odradzamy udział dzieci poniżej 10 lat oraz zdecydowanie rekomendujemy wyposażenie się w stosowne obuwie.
Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury jest projektem współfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Bytom.
Podobne wiadomości:
- Artystyczne półkolonie w Beceku na półmetku 2024-07-28
- Śladami arystokracji z Miechowic 2024-07-27
- Wakacje bez nudy 2024-07-06
- Turniej Koszykówki Ulicznej 3x3 2024-06-30
- Brak biletów na spacer fotograficzny 2024-06-24
- Lato w mieście bez nudy 2024-06-14
- Poznaj Bytom podczas wiosenno-letnich spacerów 2024-04-17
- Rowerowe wycieczki z Cateną 2024-03-25
- Rowerowe wycieczki z „Cateną” z okazji 770-lecia Bytomia 2024-03-18
- Segiet - pierwszy rezerwat przyrody w województwie śląskim, do którego legalnie wejdziesz z psem 2023-11-30