Lato w mieście bez nudy
14 Czerwca 2024Jest już harmonogram wydarzeń w ramach Lata w mieście – imprezy przygotowanej z myślą o tych wszystkich, którzy wakacje spędzą w Bytomiu. W tegorocznym programie nie brak ciekawych propozycji dla całych rodzin.
– Podobnie jak ubiegłych latach, w przygotowanie naszej wakacyjnej oferty włączyły się działające w Bytomiu instytucje, firmy i organizacje pozarządowe. Staraliśmy tak ułożyć program, by każdy znalazł w nim coś interesującego dla siebie - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.
Wakacje z Becekiem
Na mapie wakacyjnych aktywności nie mogło zabraknąć Beceku, który zaprasza najmłodszych wraz z rodzinami na cykl „Parkobajtle”. Pierwsze spotkanie z muzyką na żywo wśród zieleni odbędzie się w niedzielę, 7 lipca na Polanie Piknikowej w Parku Miejskim. Parkobajle odbywać się będą w każdą wakacyjną niedzielę, do 25 sierpnia. Szczegółowy program dostępny na: https://becek.pl/program/category,39/.
Nie zabraknie również cyklu koncertów dla starszej publiczności stęsknionej muzyki w plenerze. Już 7 lipca o 18.30 staruje Parkogranie w Amfiteatrze w Parku Miejskim. Muzyczny cykl otworzy Magdalena Czarnecka (sopran), Jarosław Wewióra (tenor) i Jakub Gwardecki (piano),a w programie koncertu znajdą się najpiękniejsze utwory z repertuaru Jana Kiepury i Márthy Eggerth, arie i duety operetkowe i operowe, pieśni włoskie, w tym neapolitańskie oraz piosenki filmowe.
Kolejne wakacyjne niedziele upłyną publiczności w towarzystwie Gabrieli Silvy i jej uczniów (14 i 28 lipca), Teatru muzycznego Arte Creatura(21 lipca) Bessi Band, który porwie do tańca (4 sierpnia) Silesian Tyrol Band (11 sierpnia) oraz Hanki Rożeń z zespołem ( 18 lipca).
Parkogranie zakończy Nienadęta Bitwa Orkiest Dętych zaplanowana na 25 sierpnia o 20.00. Koncert uświetni pokaz multimedialny. Szczegółowy program dostępny na: https://becek.pl/program/category,27.
Maciej Zakościelny i kameraliści
Na okres wakacji powraca też plenerowe BCKino. Już od 12 lipca do 30 sierpnia w piątki w różnych częściach miasta będzie można uczestniczyć w seansach pod chmurką, m.in. przy Pałacu w Miechowicach, na pl. Karin Stanek, w Parku Miejskim, przy OSP w Suchej Górze czy przy Hali na Skarpie w Szombierkach .
12 lipca o 19.00 letnie kinoo pod chmurką zainauguruje koncert muzyki filmowej w wykonaniu Macieja Zakościelnego i Kwintetu Kameralistów Śląskich. Bilety w cenie 5 zł. Szczegółowy program dostępny na: https://becek.pl/program/category,28.
Becekobus - w drodze do ekoprzygody
Już po raz kolejny Becek organizuje uwielbiany przez starszych i młodszych cykl warsztatów pod nazwą Becekobus. Jak co roku zawita do dzieci z różnych części miasta, by porwać najmłodszych do wspólnego tworzenia, zabawy, udziału w warsztatach naukowych i ekologicznych w ramach letniego odjazdu warsztatowego. Zajęcia startują 5 sierpnia i potrwają do 23 sierpnia. Obowiązują zapisy.
Spacerem po Bytomiu
Lato w mieście to okazja do poznania lokalnych perełek architektonicznych, ciekawostek historycznych, miejsc intrygujących, choć mało znanych. Najlepiej poznawać je u boku przewodników, historyków, ludzi z pasją. W ramach letnich spacerów z przewodnikiem organizowanych wraz z Lokalną Organizacją Turystyczną Miasta Gwarków turyści będą zwiedzać miasto z czterema przewodnikami na kilkunastu trasach. Z Tomaszem Śmiałkiem wyruszą na nocny spacer ulicą Piekarską, podczas którego będą mogli sprawdzić prawdziwość podań o „trupim kamieniu” (29 czerwca, tylko dla pełnoletnich); pójdą śladem przedwojennych przemytników w Łagiewnikach (31 lipca); ruszą tropem zbrodni i występków, historycznych „miejsc złych”, pełnych mrocznych opowieści (14.09, tylko dla dorosłych).
W historyczną podróż będzie można wyruszyć także z Tomaszem Saneckim, który poprowadzi turystów za miasto – śladami dawnych ośrodków wydobycia dolomitu i srebra (6 lipca); pokaże dawne zakłady przemysłowe, m.in. dawną oczyszczalnię ścieków w Zamłyniu czy zakłady Orła Białego (20 lipca); przypomni najstarsze dzieje miasta, za panowania bytomskich Piastów, (3 sierpnia). Z Dariuszem Pietruchą turyści przeniosą się w czasy średniowiecza, poznając najciekawsze historyczne miejsca wzdłuż dawnych murów miejskich (13lipca); wyruszą na nocny spacer z dreszczykiem do miejsc owianych miejskimi legendami (10 sierpnia); pójdą śladem najważniejszych mogił i grobowców cmentarza Mater Dolorosa, poznając przy tym ciekawe karty z historii miasta (24 sierpnia).
Na wakacyjne spacery zabierze także Teresa Ebis, która przypomni losy rodziny Tiele-Wincklerów w Miechowicach (27 lipca, od 16. roku życia); zaprosi na jubileuszowy bruderszaft z detalami kilku pięknych bytomskich kamienic (17 września); odkryje tajemnice bytomskich ewangelików, m.in. w murach kościoła św. Wojciecha czy na starym cmentarzu ewangelickim (7 września). Szczegółowe informacje będą publikowane na stronie www.miastagwarkow.pl.
Na wakacje do pałacu
W wakacyjnym rozkładzie jazdy znalazły się też urozmaicone wydarzenia organizowane w Pałacu w Miechowicach, które ruszają już od 29 czerwca. Wśród atrakcji są m.in. koncerty, warsztaty pszczelarskie, wspólne heklowanie z Elżbietą Salamon- Cygan oraz zajęcia rękodzielnicze z Justyną Liszkowską.
12 i 13 lipca oraz od 15 do 17 sierpnia Pałac w Miechowicach zaprasza na Śląski Plac - wydarzenie popularyzujące śląskie dziedzictwo kulturowe. W tych dniach nie zabraknie więc występu zespołu Mały Śląsk, pokazu śląskiej mody, zabawy tanecznej i dyskusji na temat tożsamości Górnoślązaków z udziałem historyków i publicystów. Będzie można również zwiedzać Pałac w Miechowicach, a wszystkie zaplanowane imprezy można znaleźć na: https://palacwmiechowicach.pl/ .
Dla tych, co blisko kultury
Miejska Biblioteka Publiczna przygotowuje warsztaty o charakterze artystyczno-literackim w ramach projektu Znów mam apetyt na książkę. Wiecej informacji o bezpłatnych zajęciach można szukać na stronie: www.bibliotka.bytom.pl.
Od 24 czerwca do 19 lipca na najmłodszych i trochę starszych czeka Opera Śląska, która zaprasza zorganizowane grupy na zwiedzanie teatru, a także na spotkana z teatrem o szerokiej tematyce. Można się już zapisywać na warsztaty plastyczno- teatralne, projektowanie masek i kostiumów, a także na warsztaty baletowe, które poprowadzi Aneta Pająk - Cwojdzińska.
29 czerwca na wernisaż wystaw Dom dla lalek oraz Get it over zaprasza CSW Kronika. Od 2 lipca w każdy wtorek o 15.30 do 17.00 będą się odbywać Kolektyw Twórczy - zajęcia cykliczne dla młodzieży w wieku od 13 do 18 lat.
Wakacyjne warsztaty dla dzieci organizuje też Spółdzielczy Klub Relaks w Szombierkach oraz Klub Sezam oraz Integracyjne Centrum Społeczności przy ul. Matki Ewy 1 w Miechowicach.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Na tych, który wolą wakacje spędzić w ruchu czekają m.in. wodny plac zabaw, Torkacik, Orlik, rolkowisko, pływalnia odkryta przy ul. Wrocławskiej, ścianka wspinaczkowa. Bogatą ofertę przygotowały bytomskie kluby sportowe.
W lipcu i sierpniu w Hali na Skarpie będzie można wziąć udział w zajęciach i animacjach dla najmłodszych. Odbędą się też wycieczki rowerowe i zajęcia na Skateparku przy Wrocławskiej, gdzie zawodowi skaterzy pokażą jak bezpiecznie jeździć na rolkach, deskorolkach i hulajnogach,.
Bytomskie Towarzystwo Szermiercze oferuje treningi szermierki dla dzieci i dorosłych, a Team Crossfit Bytom/Start Bytom zaprasza na zaciecia ogólnorozwojowe. Zajęcia będą organizowane w każdy poniedziałek, środę i piątek od 15 lipca do 30 sierpnia przy ul. Składowej 2. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Na basen zaprasza Kąpielisko kryte CDP Nurek Bytom przy ul. Chorzowskieh 28 a, gdzie dzieci i młodzież do 16 lat będzie mogła popływać dwie godziny w cenie jednej (10 zł).
Podróż koleją wąskotorową
Wśród letnich propozycji spędzenia wolnego czasu znalazły się też przejażdżki pociągami turystycznymi Górnośląskich Kolei Wąskotorowych na trasie Bytom - Tarnowskie Góry. Pociągi pojadą w soboty, niedziele i święta, a zwiedzanie stacji z przewodnikiem będzie możliwe w każda niedzielę.
Muzeum pod chmurką
Po raz kolejny Muzeum Górnośląskie w Bytomiu organizuje dla najmłodszych Muzeum pod chmurką, czyli warsztaty w muzealnym ogrodzie. Na każdy tydzień wakacji pracownicy Muzeum Górnośląskiego przygotowali inny temat.
W czasie tych letnich spotkań zgłębimy różnorodne dziedziny wiedzy - od przyrodniczej przez archeologiczną aż po sztukę. Muzeum zaprasza do zabawy dzieci w wieku 6 - 12 lat.
Format | Data publikacji | Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Pobierz | Zobacz |
---|---|---|---|---|
Kategoria: Ogłoszenia | ||||
docx | 2024-07-18 |
Lato w Mieście - program całościowy 2024 - aktualizacja z 18 lipca 2024
ilość pobrań: 120
|
Lato w Mieście - program całościowy 2024 - aktualizacja z 18 lipca 2024 71.14KB | - |
Podobne wiadomości:
- Artystyczne półkolonie w Beceku na półmetku 2024-07-28
- Wakacje bez nudy 2024-07-06
- Turniej Koszykówki Ulicznej 3x3 2024-06-30
- W sobotę, 19 sierpnia kolejny Rodzinny Przejazd Rowerowy 2023-08-17
- Trwa akcja „Lato w mieście”. Przed nami kolejny lipcowy tydzień z atrakcjami 2023-07-16
- Parkobajtle wystartowały 2023-07-09
- Akcja Lato. Zapoznaj się z programem 2023-07-09
- Trwa akcja „Lato w mieście”. Przed nami kolejny tydzień z atrakcjami 2023-07-01
- Akcja Lato w mieście poleca się na wakacje 2023-06-19
- Becekobus powraca 2022-08-04