Druga rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Bytomianie pamiętają
24 Lutego 2024Dokładnie dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku doszło do niczym nie sprowokowanej agresji Rosji na Ukrainę. Dzisiaj mija już druga rocznica tego konfliktu, o którym bytomianie pamiętają i solidaryzują się z Ukraińcami. Podczas uroczystości w parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Bytomiu – Miechowicach mieszkańcy naszego miasta oraz obywatele Ukrainy pozostający w Bytomiu wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym za pokój w Ukrainie, a także w projekcji filmu „Oto Jestem”.
Podczas sobotniego wydarzenia oprócz nabożeństwa, które odbyło się w języku polskim i ukraińskim o pokój oraz wsparcie dla walczących na Ukrainie, w Centrum Społeczności odbyły się także występy wokalne, wystawa rysunków namalowanych przez ukraińskie dzieci pt. „Moja podróż do Polski w lutym 2022 roku”, a także projekcja filmu „Oto jestem”. Film poświęcony jest pomocy, jakiej udzielono uchodźcom wojennym z Ukrainy przez parafie ewangelicko – augsburskie w Bytomiu-Miechowicach, Gliwicach, Krakowie oraz Golasowicach. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Bytomia, przebywający w naszym mieście Ukraińcy, a także przedstawiciele władz miasta: prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i przewodniczący Rady Miejskiej Michał Staniszewski oraz senator RP Halina Bieda.
Warto dodać, że nabożeństwu towarzyszył koncert pieśni ukraińskich, a całe wydarzenie zostało przygotowane przez Fundację „Kobiety Ukrainy Śląsk” wspólnie z Fundacją LWF w Polsce oraz Parafią Ewangelicko – Augsburską w Bytomiu – Miechowicach.

Druga rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Bytomianie pamiętają
Bytom ruszył od razu z pomocą
24 lutego 2022 zmieniło się wszystko. Dzisiaj minęła druga rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Do naszego miasta pierwsze rodziny przyjechały już 26 lutego, a w tym samym czasie z naszego miasta za wschodnią granicę wyjechały pierwsze samochody darów, które bytomianie przynieśli do lokalu w Bytomiu. To właśnie tam, przy pl. Sobieskiego wolontariusze zorganizowali prężnie działające centrum wolontariatu.
Przypomnijmy, że od początku wojny przez nasze miasto przewinęło się wiele tysięcy osób, głównie matek z dziećmi oraz seniorów, którzy znaleźli tu bezpieczny azyl. Od początku wojny bytomianie aktywnie wspierali pomoc dla Ukraińców, którzy szukali schronienia w naszym mieście. Organizowane były noclegi, pomoc rzeczowa, opieka medyczna, edukacja dla dzieci, pomoc prawna, szkolenia, a także inna niezbędna pomoc dla uchodźców z Ukrainy.
Warto również dodać, że nasze miasto aktywnie udzielało także pomocy miastom partnerskim Bytomia - Drohobyczowi i Żytomierzowi. Gmina Bytom jako jedna z pierwszych ruszyła z pomocą na pełną skalę, wysyłając do Drohobycza pomoc humanitarną m.in. ambulans, medykamenty, generatory prądotwórcze, a także odzież i żywność, sprzęt gospodarstwa domowego czy materiały budowlane do budowy mieszkań dla przesiedleńców. Również do Żytomierza z naszego miasta ruszyła pomoc w postaci medykamentów, żywności, odzieży, środki opatrunkowe, apteczki pierwszej pomocy oraz ładowarki solarne.
Podobne wiadomości:
- Harcerze zorganizowali dary dla Polaków na Kresach Wschodnich 2025-01-07
- Noc Muzeów w Bytomiu 2024-05-06
- W sobotę modlitwa o pokój w Ukrainie 2024-02-19
- Kolędnicy z Żytomierza w Bytomiu 2024-01-15
- Młodzież z Żytomierza odwiedziła Bytom 2023-10-07
- Ukraina obchodziła Dzień Niepodległości. Dzieci z Żytomierza odwiedziły Bytom 2023-08-25
- Młodzież z Borysławia odwiedziła Bytom 2023-08-21
- Rok wojny. Bytom na froncie pomocy 2023-02-24
- W piątek odbędą się warsztaty dla kobiet „Siła kobiet” 2022-12-08
- Dofinansowanie dla osób przyjmujących obywateli Ukrainy. Uwaga zmiana druku 2022-11-07