• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/CSW Kronika obchodzi Gyburstag

CSW Kronika obchodzi Gyburstag

19 Lutego 2022

„Gyburstag” i „Be a Lady” to dwie nowe wystawy, jakie można od dzisiaj 19 lutego oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu przy Rynku 26. Na szczególną uwagę zasługuje wystawa „Gyburstag” Karoliny Konopki, która nawiązuje do 30. urodzin CSW Kronika, które utworzono jako samodzielny zakład budżetowy uchwałą Rady Miejskiej w Bytomiu 28 stycznia 1992 roku, a jej działalność wyznaczono od 1 marca 1992 roku.

CSW Kronika obchodzi Gyburstag

Wystawa „Gyburtag” Karoliny Konopki nawiązuje do świętowania urodzin, rocznic, a na Śląsku właśnie „Gyburstagu”, czyli w gwarze śląskiej uroczystego obchodzenie urodzin. Co ciekawe autorka wystawy nie tylko analizuje znaczenie słowa „urodziny”, ale również ukazuje, jakie znaczenie mają lub miały urodziny w tradycji żydowskiej, greckiej czy wśród chrześcijan.

Warto dodać, że okazji 30. rocznicy powołania Centrum Sztuki Współczesnej Kronika na ręce dyrektora Agaty Cukierskiej kwiaty oraz list gratulacyjny z podziękowaniami za wkład w rozwój bytomskiej kultury złożył dzisiaj 19 lutego Sekretarz Miasta Mirosław Luks. W przekazanym liście gratulacyjnym władze miasta podkreślają nie tylko renomę CSW Kronika, ale jego oddziaływanie na dorobek kulturalny zarówno naszego miasta, jak również regionu oraz pozycję, jaką bytomska placówka kulturalna zajmuje w Polsce, będąc jednym z najważniejszych tego typu ośrodków w kraju.

Od 19 lutego do 25 marca można oglądać dwie nowe wystawy w CSW Kronika (1) Od 19 lutego do 25 marca można oglądać dwie nowe wystawy w CSW Kronika (1)
10

Od 19 lutego do 25 marca można oglądać dwie nowe wystawy w CSW Kronika

Autorka wystawy to Karolina Konopka, absolwentka malarstwa na ASP w Katowicach. Stypendystka Ministra Kultury 2019. Zajmuje się działaniami z zakresu: wideo, malarstwa, rzeźby, instalacji. Interesuje ją sztuka cukiernicza, garmażeryjna, zagadnienie kultury masowej, konsumpcjonizm, jedzenie wyrzucone, jak i te na talerzu, obrzędy, tradycje i rytuały zakorzenione w polskiej kulturze. Karolina Konopka swoje wstawy prezentowała między innymi w: BWA w Katowicach, Galerii Dobro w Olsztynie, Galerii Arsenał w Białymstoku, CSW Kronika w Bytomiu, Gdańsku, Wrocławiu, ale również w Brick City Gallery w Springfield w Stanach Zjednoczonych oraz Galeria Rotor2 w Göteborgu w Szwecji.

Warto również dodać, że CSW Kronika właśnie w 2022 roku obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. W uzasadnieniu do uchwały Rady Miejskiej Nr XXIX/232/92 z 28 stycznia 1992 roku w sprawie utworzenia samodzielnego zakładu budżetowego pn. „Centrum Sztuki” w Bytomiu możemy przeczytać między innymi:

„Decyzja o powołaniu do życia „Centrum Sztuki” jako samodzielnej placówki wydaje się naturalną konsekwencją jej rozwoju, ponieważ na terenie naszego miasta zawsze istniała Galerii Sztuki Współczesnej, która od wielu lat stanowiła o kulturalnym wyrazie życia artystycznego oraz społecznego w Bytomiu”.

Od 19 lutego do 25 marca można oglądać dwie nowe wystawy w CSW Kronika

Z kolei w ramach drugiej wystawy „Be a Lady”, którą można zobaczyć w CSW Kronika, jej autorka Magda Kieszniewska na warsztat bierze atrybuty stereotypowo kojarzone z kobiecością, przenosząc je w sferę działań domowych, terenowych czy wręcz partyzanckich. Warto podkreślić, że Kieszniewska nawiązuje do społecznego ruchu „Body positive”, który w kontrze do promowanych ideałów piękna opowiada się za akceptacją wszystkich ciał, bez względu na ich rozmiar czy figurę. Ciałopozytywność rozumiana jest jako czuła samoopieka i doświadczanie siebie według własnych zasad, przy jednoczesnym odrzuceniu zewnętrznych oczekiwań, stereotypów i uprzedzeń.

To także krytyczna refleksja nad wizualnym językiem reklamy i mediów społecznościowych, przesyconych gotowymi wzorcami na to, czego potrzebujemy i jakie powinnyśmy/jacy powinniśmy być, niezależnie od płci. Dlatego kobiecość na wystawie prezentowana jest w szerszej perspektywie, jako inkluzywna możliwość i potencjał każdej osoby.

Magda Kieszniewska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Artystycznym, gdzie obecnie się doktoryzuje. Głównym obszarem jej zainteresowań są: fenomen rejestracji obrazu, miejsca trzecie, peryferia, recykling, instytucjonalizacja przestrzeni oraz potencjał partycypacyjny sztuk wizualnych.

Wystawy w CSW Kronika przy Rynku 26 będzie można oglądać do 25 marca 2022 roku.

Więcej o wystawach na stronie Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Podobne wiadomości:

do góry