Strona główna/Aktualności/Bytomskie ogrody działkowe z dofinansowaniem

Bytomskie ogrody działkowe z dofinansowaniem

15 Maja 2026

Znamy już wyniki konkursu o udzielenie dotacji na dofinansowanie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Dotacje trafią do ośmiu ogrodów, które zrealizują inwestycje na łączną kwotę prawie 159 tys. zł. 

Rodzinne Ogrody Działkowe z góry

Przypomnijmy, że w 2024 roku bytomscy radni podjęli uchwałę umożliwiającą bytomskim ogrodom działkowym starania o fundusze na realizację swoich projektów. W ubiegłorocznej edycji konkursu dotację otrzymało dziewięć bytomskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W tym roku – dotacja trafi do ośmiu kolejnych ogrodów. 

Dla kogo dotacja 

Komisja konkursowa przeanalizowała złożone wnioski i przyznała dotację ROD „Podlesie” przy ul. Okólnej, który otrzyma 15 tys. zł na wymianę rozdzielni licznikowych na terenie ogródków działkowych. 

15 tys. zł na remont świetlicy po pożarze trafi też do ROD „Zawadzkiego”  przy al. Jana Pawła II.  Powody do zadowolenia ma też ROD „Jaśmin” przy  ul. Spacerowej, który zgarnie prawie 32 tys. zł na remont dachu budynku domu działkowca. Dofinansowanie otrzymał również ROD „Energetyk” przy ul. Puszkina, który za pozyskaną kwotę 5,4 tys. zł zakupi i zamontuje w domu działkowca klimatyzator z funkcją ogrzewania. 

Dotację w wysokości prawie 20 tys. zł  na termomodernizację budynku biura otrzyma ROD „Lawenda” przy ul. ul. Strzelców Bytomskich. Prawie 26,5 tys. zł trafi do ROD „Nadzieja” przy ul. Cichej, za które tamtejszy dom działkowca zyska ekologiczne ogrzewanie. 

Z kolei do ROD „Zacisze Stroszek” przy ul. Myśliwskiej trafi prawie 15 tys. zł na wymianę pieca węglowego centralnego ogrzewania domu działkowca na nowoczesny kocioł na pelet. Dotacja w wysokości 30 tys. zł przyznana została ROD „Pstrowskiego” przy ul. Brzezińskiej, gdzie wymieniona zostanie stare zewnętrzne ogrodzenia betonowe na nowe oraz wymienione zostaną trzy bramy wjazdowe z furtkami. 

Do 50 tys. zł na inwestycję 

W Bytomiu działają 32 ogrody działkowe zrzeszone w Polskim Związku Działkowców. Rozsiane właściwe w każdej części miasta, są jego zielonymi ostojami i nieodłącznym elementem krajobrazu. 

Dla działkowców ogródki to ich sposób na życie, a także możliwość spędzenia wolnego czasu. Kilkadziesiąt lat temu działkowcy każdy skrawek terenu przeznaczali na uprawę warzyw, sadzili krzewy i drzewa owocowe. Obecnie w większości z nich dominują krzewy ozdobne, różne gatunki traw czy iglaki. Konkurs ma zachęcić działkowców do podejmowania niewielkich, ale regularnych działań, które przyczynią się do upiększenia ogrodów oraz części wspólnych, a jednocześnie nie będą znacząco obciążać ich budżetów. 

Rozstrzygnięcie konkursu pod linkiem: https://www.bytom.pl/bip/informacje-urzedu/konkursy-ofert/Rozstrzygniecie-konkursu-ofert-z-budzetu-Gminy-Bytom-dotacji-celowych-na-dofinansowanie-zadan-zwiazanych-z-tworzeniem-warunkow-dla-rozwoju-Rodzinnych-Ogrodow-Dzialkowych-na-terenie-Gminy-Bytom/idn:13330.

Podobne wiadomości:

do góry