Bytom wspiera projekty kulturalno-edukacyjne w Drohobyczu
6 Listopada 2021Współpraca miast partnerskich jest okazją do realizacji wielu międzynarodowych projektów, dzięki którym nawiązywane są nowe relacje, a mieszkańcy zaprzyjaźnionych miast poznają swoją historię, kulturę oraz obyczaje. Jednym z takich dobrych przykładów jest współpraca naszego miasta z Drohobyczem. We wrześniu br. na Ukrainie gościli przedstawiciele władz Bytomia, gdzie rozmawiano o współpracy z zakresu kultury i edukacji. Podjęte wówczas rozmowy były kontynuowane, bowiem w naszym mieście podejmowaliśmy delegację z miasta partnerskiego Drohobycza.
- Współpraca między obydwoma miastami trwa już od dziesięciu lat. Chcemy ją nie tylko pielęgnować, ale przede wszystkim rozwijać, dlatego nasze miasto chce się angażować w projekty edukacyjne i kulturalne, wspierając naszych przyjaciół z Drohobycza - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Bytom wspiera Drohobycz w projektach edukacyjnych i kulturalnych
Do naszego miasta z rewizytą przyjechali między innymi: Kierownik Departamentu Kultury i Rozwoju Turystyki w mieście Drohobycz Igor Czawa, ale również gościliśmy prezesa Stowarzyszenia Festiwalu Brunona Schulza Grzegorza Józefczuka oraz dr Wierę Meniok, wiceprezesa Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza, a także Andriya Yurkevycha z radia Twoje Radio w Drohobyczu, którzy nie tylko rozmawiali z władzami Bytomia o projektach edukacyjnych i kulturalnych, ale mieli także okazję zwiedzić najpiękniejsze miejsca i zabytki w Bytomiu i okolicach.
W trakcie wspólnych spotkań prezydent Bytomia Mariusz Wołosz rozmawiał o współpracy między miastami z zakresu kultury i edukacji. Warto podkreślić, że najważniejszym tematem podczas wizyty była kwestia zaangażowania naszego miasta i podjęcia wspólnych działań na rzecz promocji jubileuszowego X Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza, który odbędzie się w czerwcu 2022 roku w Drohobyczu. Ponadto rozmawiano także o wsparciu nauczycieli języka polskiego na Ukrainie oraz integracji polskich i ukraińskich dzieci, a zwłaszcza tych, których rodzice pracują w Bytomiu, a dzieci uczą się w bytomskich szkołach. Przypomnijmy, że pomysłodawczynią Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza jest dr Wiera Meniok, wiceprezes Stowarzyszenia Festiwalu Brunona Schulza, a także inicjatora założonego w 2002 roku przy Uniwersytecie w Drohobyczu Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego, który owocnie działa na płaszczyźnie polsko-ukraińskiej współpracy naukowej, artystycznej i kulturowej. Obecnie Wiera Meniok jest kierownikiem Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego im. Igora Menioka oraz dyrektorem Festiwalu Brunona Schulza.
Warto dodać, że podczas wizyty w naszym regionie, nasi goście odwiedzili w Katowicach Nikiszowiec, jako przykład robotniczego osiedla z początku XX wieku, a także Teatr Rozbark w Bytomiu, w którym jeszcze kilkanaście lat temu znajdowała się cechownia byłej KWK „Rozbark”, zrewitalizowany pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach oraz nowo otwarte Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, które również znajduje się na terenie pokopalnianych obiektów dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”.

Bytom wspiera projekty kulturalno-edukacyjne w Drohobyczu
Współpraca od 10 lat
Przypomnijmy, że Bytom współpracuje z Drohobyczem już od 10 lat. W tym czasie uczniowie z bytomskich i drohobyckich szkół wzięli udział w kilkunastu polsko-ukraińskich projektach (m.in. Bytomskich Spotkaniach Europejskich, akcji „Podaruj Znicz na Kresy”, Międzynarodowym Festiwalu NGO czy projektach integracyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska). Wielokrotnie bytomianie brali udział w obchodach Dni Drohobycza, a drohobyczanie w wydarzeniach miejskich w Bytomiu - m.in. w Bytomskiej Nocy Świętojańskiej. Warto dodać, że z okazji przypadającego w tym roku 10-lecia partnerstwa Bytomia i Drohobycza, na początku grudnia do naszego miasta przyjedzie oficjalna delegacja z ukraińskiego miasta na czele z merem Drohobycza Tarasem Kuczmą.
Drohobycz jest miastem leżącym na rzeką Tyśmienicą w Beskidach Brzeżnych, drugim co do wielkości w obwodzie lwowskim na Ukrainie. W historii miasta, które prawa miejskie otrzymało w 1422 roku szczególną rolę w rozwoju odegrało wydobycie w średniowieczu soli, zaś w XIX wieku odkrycie złóż ropy naftowej, dzięki czemu Drohobycz stał się ważnym ośrodkiem przemysłu wydobywczego. Warto także dodać, że Drohobycz nazywany jest też „Miastem sklepów cynamonowych” za sprawą jednego ze swoich najważniejszych ambasadorów - prozaika, rysownika Brunona Schulza. Pisarz spędził w Drohobyczu całe życie, a jego małomiasteczkową rzeczywistość uczynił przedmiotem swoich dzieł literackich.
Podobne wiadomości:
- Harcerze zorganizowali dary dla Polaków na Kresach Wschodnich 2025-01-07
- Mariusz Wołosz Honorowym Obywatelem Drohobycza 2024-01-03
- Między miastem a miastem: Bytom - Drohobycz 2023-10-31
- Muzyczne podziękowania z Drohobycza 2023-02-02
- Karpacki Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy „Werchowyna” zagra dla bytomian 2023-01-16
- Prezydent z partnerską wizytą w Drohobyczu 2022-08-24
- Kolejny transport z pomocą wyjechał do Drohobycza 2022-07-13
- Mer Drohobycza podziękował bytomianom za pomoc 2022-06-03
- Kolejny transport z pomocą wyjechał do Drohobycza 2022-05-30
- Pomocna dłoń dla Ukrainy. Bytomianie wspierają uchodźców 2022-05-21