Bytom cały czas uszczelnia system pobierania opłat za odbiór śmieci
18 Sierpnia 2022Z ogólnopolskich statystyk wynika, że około 10% Polaków uchyla się od opłat za gospodarowanie odpadami. Z niedoskonałościami systemu mierzy się również nasze miasto. O konieczności zgłoszenia osób zamieszkujących daną nieruchomość, bytomianie są informowani m.in. podczas rejestracji nowo narodzonego dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Gmina Bytom na bieżąco stara się weryfikować liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość względem liczby osób zgłoszonych w deklaracjach śmieciowych.
- Ponieważ każda gmina stosuje różne mechanizmy weryfikacji, które pozwalają wyłapać różnice pomiędzy liczbą osób objętych składanymi deklaracjami a liczbą osób faktycznie przebywających w danej nieruchomości, każdorazowo przypominamy mieszkańcom o konieczności korekty deklaracji śmieciowych, np. podczas rejestracji dziecka w USC - mówi Przemysław Juroszek, naczelnik Wydziału Komunalnego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Urodziło ci się dziecko? Pamiętaj o zmianie deklaracji za odpady
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana, w tym, m.in.: narodziny dziecka, wyprowadzka lub przeprowadzka. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana. W przypadku zgonu mieszkańca czas na dokonanie zmiany deklaracji został wydłużony do 6 miesięcy.
- Zarejestrowanie dziecka w USC to dobra okazja, by dopełnić formalności związanych z korektą deklaracji. Nie każdy wywiązuje się z tego obowiązku. W ubiegłym roku z 1101 dzieci zarejestrowanych w bytomskim USC, aż 765 nie było ujętych w deklaracji. Tłumaczenia były różne np. że zapomnieli lub mają inny adres zamieszkania i zameldowania lub mieszkają za granicą. Część osób przyznała otwarcie, że nie zgłosiła dziecka, by nie płacić więcej - mówi Przemysław Juroszek.
Jak zaznacza naczelnik Wydziału Komunalnego, gminy bilansują wydatki na gospodarowanie odpadami z opłat pobieranych od mieszkańców, a koszty funkcjonowania systemu pokrywają mieszkańcy, którzy płacą za wywóz odpadów.
Brak aktualnej deklaracji = konsekwencje finansowe
- Obecnie trwają postępowania administracyjne, w których ustalamy ilu mieszkańców faktycznie zamieszkuje daną nieruchomość. Jeśli właściciel nie złoży korekty deklaracji, gmina ma prawo wydać decyzję, w której określi wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i konieczność uregulowania zaległych opłat nawet kilka lat wstecz. Warto dokonać zmiany bezzwłocznie - przekonuje Przemysław Juroszek.
Podobne wiadomości:
- Bytom świętuje Dzień Ziemi 2025-04-19
- Pilotażowa zbiórka tekstyliów w Bytomiu 2025-03-06
- Stare leki oddaj do apteki 2024-12-17
- Miasto zabezpieczyło odbiór odpadów na starych zasadach 2024-12-17
- Big-bag zamiast kontenera 2024-09-30
- Podrzucił śmieci do lasu – jest mandat 2024-07-29
- Sprawca zaśmiecenia zatrzymany przez policję 2024-05-24
- Podrzucił śmieci – zapłacił mandat 2024-04-22
- Zadzwoń i pozbądź się elektrośmieci 2024-02-07
- Nie daj się oszukać. Nikt nie zwróci Ci pieniędzy za zrealizowaną usługę odbioru odpadów komunalnych 2023-07-25