Big-bag zamiast kontenera
30 Września 2024Planujesz remont? Masz prawo do skorzystania maksymalnie z trzech big-bagów jednorazowo w ciągu roku. Podczas sesji Rady Miejskiej bytomscy rajcowie podjęli decyzję w sprawie zmian dotyczących usługi odbierania odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Dotychczas w ramach wnoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bytomianie mogli bezpłatnie korzystać raz w roku jednorazowo z maksymalnie trzech worków typu big-bag lub kontenera o pojemności 3 msześc. Po zmianach mieszkańcy będą mieli do dyspozycji tylko big-bagi.
– Zdecydowaliśmy się na zmianę zapisów uchwały po licznych sygnałach mieszkańców dotyczących uciążliwości związanych m.in. z podrzucaniem do kontenerów odpadów innych nich budowlane i rozbiórkowe – mówi Zuzanna Kurczek, naczelniczka Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi.
Często zdarzało się, że w kontenerach lądowały odpady niezgodne z przeznaczeniem – np. odpady wielkogabarytowe lub innych frakcji – co oznaczało dla właściciela nieruchomości konieczność usunięcia ich na własny koszt.
Jak zamówić big-baga
W miejskiej ofercie od 1 stycznia 2025 r. będą tylko worki typu big-bag. Każdy z nich mieści metr sześcienny odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Co ważne, remont musi być przeprowadzany przez mieszkańca samodzielnie. Jeżeli remont prowadzony jest przez firmę remontową, wówczas ta firma staje się wytwórcą odpadów i jest odpowiedzialna za zbieranie i ich wywóz na swój koszt.
W zabudowie jednorodzinnej podstawienie big-baga mieszkaniec zgłasza sam, a w zabudowie wielorodzinnej kontaktuje się z zarządcą budynku, który następnie zgłasza się do Urzędu Miejskiego.
Zgłoszenia o potrzebie podstawienia big-baga można dokonywać telefonicznie lub osobiście w Urzędzie Miejskim w Bytomiu w Wydziale Gospodarowania Odpadami Komunalnymi, przy ul. Smolenia 35 lub pisemnie na adres – Urząd Miejski w Bytomiu, Wydział Gospodarowania Odpadami Komunalnymi przy ul. Parkowej 2, 41-902 Bytom oraz mailowo: zo@um.bytom.pl.
Co można wrzucać do big-baga
Przez odpady budowlane i rozbiórkowe rozumie się odpady komunalne wytworzone na nieruchomościach zamieszkałych, pochodzące z gospodarstw domowych, a zalicza się do nich gruz ceglany, tynkarski, betonowy, ceramiczny, płyty kartonowo-gipsowe, szkło okienne, potłuczoną armaturę sanitarną, materiały izolacyjne, z wyłączeniem papy oraz innych pokryć dachowych, a także odpadów niebezpiecznych w szczególności azbestu.
Worki big-bag to niejedyny sposób na pozbycie się odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Odpady budowlane można też dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Trzeba tam wcześniej zadzwonić i umówić wizytę pod nr tel.: 668 645 417. Godziny otwarcia punktu: poniedziałek: nieczynne; wtorek–piątek: od 11.00 do 18.00; sobota: 9.00-13.00; niedziela: nieczynne.
Podobne wiadomości:
- 2 maja PSZOK nieczynny 2025-04-28
- Bytom świętuje Dzień Ziemi 2025-04-19
- Pilotażowa zbiórka tekstyliów w Bytomiu 2025-03-06
- Od stycznia tekstylia i odzież tylko do PSZOK lub specjalnych pojemników 2025-01-02
- W Sylwestra zmiana godzin otwarcia PSZOK 2024-12-30
- PSZOK nieczynny w Wigilię 2024-12-17
- Stare leki oddaj do apteki 2024-12-17
- Miasto zabezpieczyło odbiór odpadów na starych zasadach 2024-12-17
- PSZOK nieczynny 16 sierpnia 2024-08-09
- Podrzucił śmieci do lasu – jest mandat 2024-07-29