Biegacze uczcili pamięć bytomskiego policjanta
22 Maja 2025Po raz kolejny biegacze uczcili pamięć Marka Sienickiego, który zginął w 1992 roku na posterunku. W środę, 21 maja na obiekcie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Ostatniej w Łagiewnikach łącznie aż prawie 200 biegaczy rywalizowało w IX Wojewódzkich Mistrzostwach Policji w Biegu Przełajowym im. starszego sierżanta Marka Sienickiego.
Przypomnijmy, że 2 maja przypadła 33. rocznica tragicznej śmierci starszego sierżanta Marka Sienickiego, który służył w Komendzie Miejskiej Policji w Bytomiu. Zginął na służbie, zastrzelony przez bandytów. Aby uczcić jego pamięć, Komenda Miejska Policji w Bytomiu, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, bytomski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz NSZZP województwa śląskiego, organizują od wielu lat zawody biegowe.
We wczorajszych zawodach uczestniczyli funkcjonariusze służb mundurowych, pracownicy cywilni oraz uczniowie klas mundurowych, a także biegacze w kategorii OPEN, którzy niezwiązani byli ze służbami mundurowymi. Wynoszącą 8 kilometrów trasę, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, poprowadzono drogami gruntowymi. Zwycięzcy zawodów otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody, a także pamiątkowe medale.
Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Bytomia.

Biegacze uczcili pamięć bytomskiego policjanta
Wśród służb mundurowych zwyciężył Jarosław Olszewski, w kategorii emerytów – Sylwester Szklorz, z kolei wśród uczniów najlepszy był Kacper Werenc. W biegu wzięli udział również zawodnicy w kategorii OPEN . W niej najlepszy był Andrzej Nowak. Warto dodać, że w zawodach rywalizowano zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. W tej kategorii najlepszy okazał się zespół Oddziału Prewencji Policji z Katowic, a tuż za nimi uplasowała się drużyna 34 Dywizjonu Rakietowego z Bytomia.

Biegacze uczcili pamięć bytomskiego policjanta Marka Sienickiego
33. rocznica tragicznej śmierci bytomskiego policjanta
W piątek, 2 maja minęła 33. rocznica śmierci Marka Sienickiego, który zginął w 1992 roku na ulicy Woźniaka podczas interwencji. Drugi z policjantów Zbigniew Wierzba został ciężko ranny.
Marek Sienicki wraz z innym policjantem Zbigniewem Wierzbą podczas nocnego patrolu na ul. Woźniaka 2 maja 1992 roku zauważyli mężczyzn kręcących się wokół zaparkowanego auta dostawczego. Wierzba zatrzymał radiowóz, a Sienicki udał się w ich kierunku, żeby ich wylegitymować. Gdy był w odległości trzech metrów, mężczyźni oddali strzały w jego stronę z pistoletów maszynowych.
25-letni Marek Sienicki nie miał szans na przeżycie. Zginął na miejscu. Sześć kul trafiło go w głowę i klatkę piersiową. Był pierwszym poległym policjantem w III RP. Służbę w Policji pełnił dopiero półtora roku. Studiował zaocznie prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Pozostawił żonę i rocznego synka. Zbigniew Wierzba został postrzelony w brzuch i przeżył tylko dlatego, że mordercy byli przekonani, że jest martwy.
Podobne wiadomości:
- 33. rocznica śmierci Marka Sienickiego. Bytomianie pamiętają 2025-05-02
- Bytomscy policjanci podsumowali rok 2025-01-29
- Zmiana na stanowisku Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu 2025-01-14
- Zmiany w organizacji ruchu i komunikacji pasażerskiej w okresie Wszystkich Świętych 2024-10-29
- Miasto dofinansowało dwa nowe hybrydowe radiowozy dla bytomskiej Policji 2024-10-01
- Bytomscy policjanci świętowali. Były awanse i odznaczenia 2024-07-19
- Biegacze upamiętnili Marka Sienickiego 2024-05-24
- Bytomscy policjanci podsumowali ubiegły rok 2024-02-06
- Skuteczna interwencja ochrony na kąpielisku odkrytym w Parku Kachla 2023-07-16
- Święto Policji w bytomskim garnizonie 2023-07-13