• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Becek Czyta - Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i (..)

Becek Czyta - Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży

28 Września 2021

W dniach 14-17 października w Bytomskim Centrum Kultury odbędą się bardzo ciekawe wydarzenia, w których udział wezmą znani polscy pisarze, ilustratorzy, graficy, fotograficy. Zaplanowane są spotkania autorskie i warsztaty między innymi z Michałem Rusinkiem, Cezarym Harasimowiczem i Przemysławem Staroniem.

Tajemnicze słowa

Czterodniowy Festiwal Becek Czyta zapowiada się bardzo interesująco. W czwartek, 14 października w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie z Michałem Rusinkiem, autorem książek czytanych nie tylko przez młode pokolenie. Rozmowa toczyć się będzie wokół książki „Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci”. Szneki, fiksmatynta, zrywki. Co oznaczają te tajemnicze słowa? Dowiecie się ze spotkania z Michałem Rusinkiem, byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej, który wybrał się w podróż po Polsce śladami regionalizmów, i dotarł z nimi również do Bytomia.

plakat

Szkoła bohaterek i bohaterów

W sobotę, 16 października Przemysław Staroń, nauczyciel roku 2018, psycholog, nominowany do Global Teacher Prize, czyli „Nauczycielskiego Nobla”, opowie o swojej książce „Szkoła bohaterek i bohaterów, jak radzić sobie z życiem”, w której autor zebrał od młodych ludzi pytania i wątpliwości, z którymi się borykają. Czy to źle być smutnym? Czy warto się zakochiwać? Jak znieść porażkę? Co się stanie, jak wyjdę przed szereg? Dlaczego wygląd jest taki ważny? Następnie odpowiedział na pytania - opierając się na swojej wiedzy psychologicznej oraz na historiach bohaterów znanych z książek i filmów. Są wśród nich postacie z „Harry’ego Pottera", „Władcy Pierścieni”, „Stranger Things”, „Gwiezdnych Wojen” czy Avengersów.

Książka roku 2018

W niedzielę, 17 października gościem Beceku będzie Cezary Harasimowicz, scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz. Spotkanie poświęcone będzie książce roku 2018 „Mirabelka”. Mirabelka, która jest narratorem tej opowieści, rosła naprawdę. Przetrwała wojnę, getto, zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Ścięto ją podczas budowy apartamentowca… Na szczęście pestki mirabelki zawędrowały z dawnym mieszkańcem Nalewek aż do Waszyngtonu, skąd powróciły do Warszawy. Tę pełną nadziei, wiary i miłości historię kilku pokoleń opowiada rosnąca na warszawskich Nalewkach "Mirabelka". Stas i Jadzia Pętelka, Kicia Kocia, pies Dżok

Mnóstwo innych wydarzeń

W trakcie Festiwalu odbędą się także spotkania z Rafałem Witkiem, Bogusiem Janiszewskim, Dominiką Czerniak - Chojnacką, Wojciechem Mikołuszko, a także bohaterami książek m.in. Stasiem i Jadzią Pętelką, Kicią Kocią, psem Dżokiem, #Superherosami z piłkarskich boisk. Odbędą się też warsztaty edukacyjne dla rodziców oraz przyszłych rodziców (m.in. czytelnictwo prenatalne - „Czytamy do brzuszka”), spotkania z ilustratorami oraz wystawy: LAS WITA WAS i BAJTLE Arkadiusza Goli. Wystawa BAJTLE, poświęcona jest życiu dzieci na Górnym Śląsku. Autorem wystawy jest Arkadiusz Gola - fotoreporter „Dziennika Zachodniego”, dokumentalista, doktor, pedagog Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.

Szczegółowa rozpiska Festiwalu -BECEK 

AFISZ

Podobne wiadomości:

do góry