• język migowy
  • BIP

Historia

Znaleziono wiadomości: 942.

kanał
RSS
Premiera książki poświęconej Tragedii Miechowi
Premiera książki poświęconej Tragedii Miechowickiej

Premiera książki poświęconej Tragedii Miechowickiej 16/01/2019

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej przerażających wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkraczania Armii Czerwonej na teren Górnego Śląska w styczniu 1945 roku. Zapraszamy na premierę książki Tomasza Saneckiego poświęconej Tragedii Miechowickiej w dniach 25-28 stycznia 1945 roku.

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w
Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku 14/01/2019

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

O tej zbrodni nie wolno nam zapomnieć!
O tej zbrodni nie wolno nam zapomnieć!

O tej zbrodni nie wolno nam zapomnieć! 2/01/2019

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej przerażających wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkraczania Armii Czerwonej na teren Górnego Śląska w styczniu 1945 roku. Właśnie ukazała się książka bytomskiego historyka Tomasz Saneckiego opisująca te dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce ponad siedemdziesiąt lat temu.

Uczniowie pamiętali o poległych górnikach
Uczniowie pamiętali o poległych górnikach

Uczniowie pamiętali o poległych górnikach 19/12/2018

16 grudnia minęła 37. rocznica krwawej pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach. Pamięć poległych górników uczcili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 51 i 44 w Bytomiu biorąc udział  w biegu „Dziewięciu Górników”, który odbył się w ubiegłą niedzielę.

Bytom na kartach kalendarza
Bytom na kartach kalendarza

Bytom na kartach kalendarza 4/12/2018

O tym jak wdzięcznym tematem do fotograficznych projektów jest Bytom, przekonaliśmy się już nie raz. Tym razem na 12 planszach składających się na kalendarz wydany przez Muzeum Górnośląskie, zobaczymy dawne oblicze Śląska.

Zegar EC Szombierki ożył po ośmiu latach
Zegar EC Szombierki ożył po ośmiu latach

Zegar EC Szombierki ożył po ośmiu latach 1/12/2018

Tłumy bytomian odwiedziły 1 grudnia Elektrociepłownie Szombierki, gdzie z okazji 98. urodzin obiektu ponownie uruchomiono nieczynny zegar oraz podświetlono jedną z tarcz zegara znajdującego się na wieży.

Zegar EC Szombierki ożył po ośmiu latach
Zegar EC Szombierki ożył po ośmiu latach

Zegar EC Szombierki ożył po ośmiu latach 1/12/2018

Tłumy bytomian odwiedziły dzisiaj, 1 grudnia Elektrociepłownie Szombierki, gdzie z okazji 98. urodzin obiektu ponownie uruchomiono nieczynny zegar oraz podświetlono jedną z tarcz zegara znajdującego się na wieży.

Rozbarczanie upamiętnili ofiary tragedii
Rozbarczanie upamiętnili ofiary tragedii

Rozbarczanie upamiętnili ofiary tragedii 1/12/2018

To miejsce jednej z największych tragedii w historii górnictwa w Bytomiu. 95 lat temu, w 1923 roku w kopalni „Rozbark” /Heinz Grube/ zginęło 145 górników. Jak co roku w intencji poległych górników odprawiono mszę na cmentarzu przy ul. Staffa, gdzie pochowana została większość ofiar tej tragedii.

Godność, Wolność, Niepodległość
Godność, Wolność, Niepodległość

Godność, Wolność, Niepodległość 1/12/2018

Pod takim hasłem prowadzony był rządowy program z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do programu jako jedna z ponad dwustu szkół z całej Polski przystąpiła Szkoła Podstawowa nr 37 w Bytomiu – Stroszku.

O patronach bytomskich ulic wiedzą wszystko
O patronach bytomskich ulic wiedzą wszystko

O patronach bytomskich ulic wiedzą wszystko 30/11/2018

Szesnaście zespołów z dziewięciu bytomskich szkół podstawowych wzięło udział w konkursie historycznym „Patroni bytomskich ulic – Aleja Sławnych Bytomian”, w którym uczniowie musieli wykazać się nie lada wiedzą na temat patronów naszych ulic.

do góry