• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Bytom na kartach kalendarza

Bytom na kartach kalendarza

4 Grudnia 2018
O tym jak wdzięcznym tematem do fotograficznych projektów jest Bytom, przekonaliśmy się już nie raz. Tym razem na 12 planszach składających się na kalendarz wydany przez Muzeum Górnośląskie, zobaczymy dawne oblicze Śląska.

Bohaterami tego niezwykłego kalendarza są mieszkańcy Górnego Śląska i ich codzienne życie. Na fotografiach znajdziemy mieszkańców Bytomia w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników plebiscytu na Górnym Śląsku w marcu 1921 roku, bytomskich strażaków prezentujących zabytkową przewoźną pompę pożarniczą z 1810 roku na fotografii z początku XX wieku, fotografię ślubną nowożeńców z drużbami w strojach rozbarskich z 1912 roku, wielkanocny wyjazd gospodarzy na modlitwę w polu w Rozbarku w 1936 roku i procesję Bożego Ciała na Scharleyer Strasse (obecnie ulica Witczaka) w latach 20. XX wieku, a nawet młode dziewczęta pozujące przy samochodzie w latach 20. XX wieku.

Na kartach kalendarza odnajdziemy także mieszkańców Siemianowic Śląskich i fotografa Piotra Soidę z siostrą Zofią w pracowni fotograficznej, założonej w 1890 roku na zdjęciu z 1910 roku. Przenieść się też można do Katowic i obejrzeć na zdjęciu teatrzyk amatorski Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej z Janowa w 1936 roku. Dawne Gliwice reprezentuje piekarnia z początku XX wieku, a Chorzów – wnętrze sklepu z 1919 roku.

Są też górnośląskie kucharki w kuchni zakładowej (lata 1918–1939). Mieszkańców Piekar Śląskich z pewnością zainteresuje fotografia inscenizacji męki i śmierci Chrystusa w Wielki Piątek na fotografii z 1901 roku. Pojawia się także Góra Świętej Anny w latach 20. XX wieku z pierwszym snopem z zatkniętym krzyżem.

Kalendarz w cenie 14 zł można nabyć w sklepach muzealnych (pl. Jana III Sobieskiego 2 i ul. W. Korfantego 34) oraz online.
do góry