Historia

Śladami Piasta Kazimierza II. Władcy księstwa bytomskiego 18/07/2020
Za czasów pierwszego księcia bytomskiego – Kazimierza II nasze miasto przeżywało szczyt swojego rozwoju i zamożności. Bytom został otoczony murami obronnymi oraz wzniesiony został zamek. Dzisiaj śladami Kazimierza bytomskiego ruszyli turyści w ramach „Spacerów z przewodnikiem”.

Odkrywali relikty średniowiecznego Bytomia 18/07/2020
Co to jest lokacja miasta, dlaczego lokowano miasta na prawie magdeburskim, a także kiedy prawa miejskie otrzymał Bytom? Którędy przebiegały mury obronne oraz gdzie znajdowała się miejska studnia? Na te i wiele innych pytań musieli odpowiedzieć uczestnicy rodzinnej gry terenowej, którą poprowadzili historycy Anna i Tomasz Śmiałkowie.

Schron w Miechowicach znowu będzie można zwiedzić 14/07/2020
Pod długiej, kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, przeciwlotniczy, podziemny schron w Bytomiu – Miechowicach ponownie będzie można zwiedzić. Okazją będzie Śląski Piknik Rodzinny w najbliższą niedzielę, 19 lipca w ProFort Centrum w Miechowicach. Początek o godz. 12.00.

Turystyczna atrakcja wraca na tory 24/06/2020
Jest najstarszą na świecie nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową, obsługuje 10 stacji, a jej trasa liczy około 21 km. Mowa oczywiście o Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej, która już w najbliższą sobotę, 27 czerwca wyruszy na szlak.

Turystyczna atrakcja wraca na tory 24/06/2020
Jest najstarszą na świecie nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową, obsługuje 10 stacji, a jej trasa liczy około 21 km. Mowa oczywiście o Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej, która już w najbliższą sobotę, 27 czerwca wyruszy na szlak.

75. rocznica Tragedii Górnośląskiej. Upamiętnili ofiary tamtych wydarzeń 21/06/2020
Tragedia Górnośląska, jaka rozegrała się w 1945 roku na ziemi śląskiej miała katastrofalne skutki dla tutejszej ludności. Masowe deportacje w głąb Związku Radzieckiego odcisnęły piętno na tysiącach śląskich rodzin. Dzisiaj, 21 czerwca w Stolarzowicach upamiętniono ofiary tamtych tragicznych wydarzeń.

Historia plakatem pisana - otwarcie wystawy 21/06/2020
Z okazji 110-lecie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, muzealnicy przygotowali wyjątkową wystawę „Historia plakatem pisana”, którą będzie można oglądać już od 2 lipca. Jednym z jej eksponatów będą wydobyte z kapsuły czasu z 1929 roku dokumenty i materiały archiwalne.

Bytom - miasto na granicy dwóch potęg i środkowoeuropejskiego handlu 16/06/2020
Badania archeologiczne prowadzone przy kościele pw. św. Ducha przy ul. Krakowskiej w Bytomiu potwierdziły, że nasze miasto pełniło ważną rolę na szlakach handlowych łączących największe miasta w Europie Środkowo-Wschodniej. Dowodem na to jest odnaleziony w Bytomiu półgrosz z okresu panowania w Polsce króla Jana Olbrachta.

Kapsuła czasu z 1929 roku w Muzeum Górnośląskim 5/06/2020
Kamień węgielny wmurowany w 1929 roku pod budowę gmachu Miejskiej Kasy Oszczędności, a zarazem nowej siedziby muzeum i biblioteki miejskiej wydobyli pracownicy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Znajdująca się w niej kapsuła czasu zawierała m.in.: akt erekcyjny budowy muzeum oraz wykaz członków Rady Miejskiej i Zarządu Miasta Bytomia

odNOWA kościoła św. Jacka 3/06/2020
Kościół pw. św. Jacka to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych zabytków w Rozbarku i naszym mieście. Dzięki dwóm projektom unijnym, w wybudowanym na początku XX wieku kościele prowadzone są prace konserwatorskie, restauratorskie oraz remontowe, dzięki którym zabytkowy obiekt za prawie 30 mln zł zostanie odnowiony.