Historia

Przełożone eliminacje do Powiatowego Konkursu Historii Bytomia 4/05/2020
Organizatorzy XXI edycji Powiatowego Konkursu Historii Bytomia ze względów bezpieczeństwa, w związku z trwająca pandemią koronawirusa, podjęli decyzję o przełożeniu eliminacji do konkursu.

Co tym razem odkryją bytomscy archeolodzy? 4/05/2020
Prace archeologiczne przy kościele św. Ducha w Bytomiu zostały po przerwie ponownie wznowione. Tym razem badania prowadzone są od strony północno-wschodniej kościoła w wykopie sondażowym nr 2. Archeolodzy z Muzeum Górnośląskiego dzięki badaniom chcą potwierdzić tezę związaną z kontaktami kupieckimi Bytomia z innymi miastami.

147 lat temu - 20 kwietnia 1873 roku - urodził się Wojciech Korfanty 20/04/2020
Był posłem do Reichstagu, Sejmu odrodzonej Rzeczypospolitej, Sejmu Śląskiego, a także Polskim Komisarzem Plebiscytowym i dyktatorem III powstania śląskiego w 1921 roku. 147 lat temu - 20 kwietnia 1873 roku - urodził się Wojciech Korfanty.

Kolejne odkrycia bytomskich archeologów 1/04/2020
Potwierdzenie obecności dawnego cmentarza przypisywanego zakonowi Bożogrobców z Miechowa, a także fragmenty ceramiki naczyniowej ze średniowiecza czy nowożytnych monet. To tylko niektóre odkrycia, jakich dokonali archeolodzy z Muzeum Górnośląskiego, którzy prowadzili prace przy kościele p.w. św. Ducha w Bytomiu.

Trwają remonty obiektów po byłej KWK Rozbark. Właśnie rozpoczęto naprawę muru oporowego 19/03/2020
Obiekty KWK Rozbark, które służyły niegdyś górnikom teraz zamienią się w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Mieszkańcy już mogą zobaczyć pierwsze efekty. Inwestor właśnie przystąpił do naprawy muru oporowego wzdłuż ul. Chorzowskiej.

Kiedyś służyły kopalni, a już wkrótce zagoszczą w nich sportowcy 12/03/2020
Obiekty KWK Rozbark zmieniają swoje oblicze. Powstaje tam Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, które jest jedną z najważniejszych inwestycji, jaka realizowana jest na terenach po dawnej KWK Rozbark. Pierwsze efekty prac już widać.

Archeolodzy z Muzeum Górnośląskiego znowu kopią 4/03/2020
Bytomscy archeolodzy rozpoczęli prace archeologiczne przy kościele św. Ducha przy ul. Krakowskiej w Bytomiu, które mają potrwać do końca marca. Okazją do przeprowadzenia badań archeologicznych jest remont kościoła związany m.in. z wykonaniem izolacji fundamentów zewnętrznych obiektu sakralnego.

Oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym 4/03/2020
Już po raz szósty w Bytomiu /3 marca/ odbyła się popularnonaukowa sesja poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak co roku wzięli w niej udział uczniowie bytomskich szkół, a także zaproszeni goście z Instytutu Pamięci Narodowej, a wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona bohaterom podziemia niepodległościowego.

5 lat Centrum Dokumentacji Deportacji 22/02/2020
Rekonstrukcja historyczna deportacji Górnoślązaków i zwiedzanie wystawy stworzonej ze zbiorów radzionkowskiego muzeum, złożyły się na dzisiejsze /22 lutego/ obchody 5. rocznicy utworzenia Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSSR w 1945 r.

Bitwy, dowódcy, kampanie II wojny światowej. Promocja książki Tomasza Saneckiego 21/02/2020
Czy Polska mogła uniknąć tragedii w 1939 roku? Jaka była przyczyna klęski Wehrmachtu pod Stalingradem? Jak to możliwe, że potężna Francja broniła się niewiele dłużej niż Polska? Na te i inne pytania odpowiedział Tomasz Sanecki podczas promocji książki II wojna światowa. Dowódcy-Bitwy-Kampanie-Zbrodniarze-Łowcy nazistów.