• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Śladami Piasta Kazimierza II. Władcy księstwa bytomskiego

Śladami Piasta Kazimierza II. Władcy księstwa bytomskiego

18 Lipca 2020
Za czasów pierwszego księcia bytomskiego – Kazimierza II nasze miasto przeżywało szczyt swojego rozwoju i zamożności. Bytom został otoczony murami obronnymi, wzniesiony został zamek, jak również ufundowano kościół św. Ducha poza murami miejskimi. Dzisiaj śladami Kazimierza bytomskiego ruszyli turyści w ramach „Spacerów z przewodnikiem”.

W ramach sobotniej wycieczki „Kazimierz II. Władca Księstwa Bytomskiego” przygotowanej przez Biuro Promocji Bytomia i PTTK w Bytomiu turyści z Bytomia i nie tylko zobaczyli między innymi: wnętrze kościoła Najświętszej Marii Panny w bytomskim Rynku, dawne mury obronne, kościół św. Ducha na ul. Krakowskiej, ul. Wałową, kościół św. Wojciecha na placu Klasztornym, plac Sikorskiego oraz wzgórze św. Małgorzaty, gdzie zaczęła się historia Bytomia. O historii i ciekawostkach związanych z historią Bytomia i panowaniem Kazimierza II bytomskiego opowiadała Małgorzata Janota – przewodnik PTTK.

Już 25 lipca zapraszamy na dwie kolejne wycieczki z cyklu „Spacer z przewodnikiem”: o godz. 10.30 „Grzegorz Gerwazy Gorczycki. Polski Haendel z Rozbarku”, prowadzenie: Małgorzata Janota, przewodnik PTTK oraz o godz. 11:00 „Heinrich Schulz-Beuthen. Romantyczny kompozytor, który rodzinne miasto uwiecznił w swoim nazwisku” - prowadzenie: Joanna Lusek, historyk Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Warto podkreślić, że Kazimierz II był pierwszym księciem bytomskim i władał oprócz Bytomia również wchodzącymi w skład księstwa bytomskiego: Toszkiem, Siewierzem i Koźlem. Pierwszy książę bytomski był synem zmarłego w 1281 roku księcia Władysława Opolczyka /nadał prawa miejskie Bytomiowi w 1254 roku/ oraz Eufemii, córki księcia wielkopolskiego Władysława Odonicza. Kazimierz objął rządy w księstwie bytomskim w 1281 roku, co zaważyło na rozwoju naszego miasta w średniowieczu. To właśnie Kazimierz II bytomski zbudował zamek, otoczył miasto murami obronnymi, a także ufundował kościół św. Ducha poza murami miejskimi i lokował wsie na prawie magdeburskim.

Rządy Kazimierza II charakteryzowały się również aktywnością polityczną bytomskiego księcia, który 9 stycznia 1289 roku złożył hołd lenny w Pradze królowi czeskiemu Wacławowi II, zaś jego córka Maria bytomska została żoną króla Węgier Karola Roberta, co znacząco podniosło prestiż samego księcia, jak i jego ziem, którymi władał na przełomie XIII i XIV wieku. Warto również podkreślić, że Kazimierz II bytomski był także aktywny w polityce krajowej. Brał udział między innymi w wyprawie przeciwko Władysławowi Łokietkowi pod Sieradzem w 1292 roku. Wyprawa ta zmusiła Łokietka do zrzeczenia się dążeń do zdobycia polskiej korony. Paradoksem jest, że Kazimierz II bytomski i Władysław Łokietek wkrótce zostali sprzymierzeńcami, a przyszły król Polski doradził Karolowi Robertowi małżeństwo z córką księcia bytomskiego.

Kazimierz II bytomski z żoną Heleną miał aż sześcioro dzieci: pięciu synów i córkę. Mimo tak licznego potomstwa dynastia bytomska przetrwała tylko do 1355 roku. Po śmierci Kazimierza II w 1312 roku doszło do podziału księstwa bytomskiego, a jeden z jego synów Bolesław otrzymał wysoką godność kościelną zostając na Węgrzech w 1321 roku arcybiskupem ostrzyhomskim.

Za rządów księcia Kazimierza bytomskiego warto odnotować również rok 1299, kiedy do Bytomia przybył zakon Bożogrobców z Miechowa. Do naszego miasta dotarli ze swojej placówki filialnej w Chorzowie, zaś w Bytomiu za zgodą księcia Kazimierza otworzyli szpital oraz odprawiali nabożeństwa dla chorych w kaplicy szpitalnej pw. Ducha Świętego.

Po śmierci Kazimierza II miasto już nigdy nie osiągnęło tak wielkiej pozycji w średniowieczu, jak za rządów pierwszego księcia bytomskiego. Linia książąt bytomskich zakończyła się na Bolesławie, który zmarł w 1355 roku.
IMG_0352.JPG IMG_0352.JPG
17

Śladami Piasta Kazimierza II. Władcy księstwa bytomskiego

do góry