• język migowy
  • BIP

Historia

Znaleziono wiadomości: 957.

kanał
RSS
Kulturowe funkcje dziedzictwa architektonicznego B
Kulturowe funkcje dziedzictwa architektonicznego Bytomia

Kulturowe funkcje dziedzictwa architektonicznego Bytomia 1/12/2021

To tytuł pracy doktorskiej Heleny Jadwiszczok-Molenckiej, z którą już w najbliższy czwartek, 2 grudnia będzie można się spotkać i porozmawiać na temat wielokulturowej przestrzeni Bytomia w kontekście architektonicznego i urbanistycznego rozwoju miasta. Zapraszamy na spotkanie autorskie do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Jana III Sobieskiego. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny.

Renowacja kamienicy przy ul. Piłsudskiego 65-69 n
Renowacja kamienicy przy ul. Piłsudskiego 65-69 nagrodzona w konkursie „Fasada Roku 2021”

Renowacja kamienicy przy ul. Piłsudskiego 65-69 nagrodzona w konkursie „Fasada Roku 2021” 29/11/2021

Charakterystyczną cechą wybudowanej w 1925 roku kamienicy przy ul. Piłsudskiego 65-69 w stylu modernizmu była kolorowa elewacja oraz piękna sztukateria. Dzięki zaangażowaniu Wspólnoty Mieszkaniowej i zarządcy budynku, zostały one poddane konserwacji, a efekty renowacji dostrzegło jury konkursu „Fasada Roku 2021”, nagradzając bytomską kamienicę w kategorii „Budynek historyczny po renowacji”.

Inwestycja z perspektywą. Zagłosuj na Pałac w Miechowicach

Inwestycja z perspektywą. Zagłosuj na Pałac w Miechowicach 25/11/2021

Zrewaloryzowany Pałac Tiele-Wincklerów w Bytomiu-Miechowicach to jeden z najpiękniejszych zabytków w naszym mieście oraz na Górnym Śląsku. Wartość inwestycji przekroczyła 11,6 mln zł, a obiekt został w tym roku udostępniony dla mieszkańców. Teraz nasz pałac walczy w prestiżowym konkursie organizowanym przez Polską Agencję Prasową - „Inwestycja z perspektywą”. Zapraszamy mieszkańców Bytomia do głosowania na nasz

Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu

Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu 24/11/2021

W 2021 roku Muzeum Górnośląskie w Bytomiu finalizuje dwa bardzo ważne projekty związane z dziedzictwem żydowskim, odnoszącym się do wątków lokalnych, ale również perspektywy ogólnopolskiej oraz europejskiej. Pierwszy projekt „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu” obejmuje wystawę, film dokumentalny wraz z towarzyszącą jej publikacją oraz liczne działania edukacyjne. Od 5 listopada w Muzeum

Wieczór z „Balladą…”

Wieczór z „Balladą…” 17/11/2021

Minęły już ponad dwa miesiące od pojawienia się w księgarniach „Ballady o śpiącym lwie” - reporterskiego debiutu Agaty Listoś- Kostrzewy. To publikacja, na którą długo czekali miłośnicy historii naszego miasta. Podczas wczorajszego /16 listopada/, spotkania czytelnicy mieli okazję porozmawiać z autorką o pracy nad reportażem, niezmordowanym i momentami trudnym odkrywaniu kolejnych pokładów bytomskich dziejów.

Z telefonami w ręce fotografowali miasto

Z telefonami w ręce fotografowali miasto 14/11/2021

Kilkudziesięciu pasjonatów fotografi z całej Polski wzięło w ten weekend udział w Bytom Löwe MobilePhotoTrip 2021. Pod wodzą bytomianki Teresy Ebis mieli okazję zobaczyć i sfotografować nasze miasto.

Anna Panas i Izabella Wójcik-Kühnel wyróżnione Medalem Miasta

Anna Panas i Izabella Wójcik-Kühnel wyróżnione Medalem Miasta 13/11/2021

Dwie niesamowite kobiety, swoją pracę zawodową poświęciły naszemu miastu. Przez lata zaangażowane w propagowanie kultury i historii Bytomia zostały dziś nagrodzone Medalem Miasta Bytomia. Podczas uroczystości w Bytomskim Centrum Kultury. Wręczenia medali dokonali prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski.

83. rocznica Nocy Kryształowej. Bytomianie pamię
83. rocznica Nocy Kryształowej. Bytomianie pamiętali

83. rocznica Nocy Kryształowej. Bytomianie pamiętali 10/11/2021

Spalona mała i duża synagoga przy Friedrich Wilhelm Ring (obecnie plac Grunwaldzki), zmuszanie ortodoksyjnych Żydów, aby na kolanach patrzyli na płonącą świątynię, masowe pobicia, splądrowanie około 70 sklepów, nieznanej do dziś liczby żydowskich mieszkań, a także uwięzienie około 800 Żydów, z których według różnych źródeł od 150 do nawet 300 zostało wywiezionych do obozu w Buchenwaldzie. To bilans Nocy Kryształowej

Spotkanie autorskie z autorką „Ballady o śpią
Spotkanie autorskie z autorką „Ballady o śpiącym lwie”

Spotkanie autorskie z autorką „Ballady o śpiącym lwie” 9/11/2021

Na tę książkę czekali nie tylko pasjonaci historii naszego miasta, ale też miłośnicy sztuki reportażu. „Ballada o śpiącym lwie” - debiut reporterski Agaty Listoś-Kostrzewy usatysfakcjonuje jednych i drugich. We wtorek, 16 listopada o 18.00 w Pałacu w Miechowicach zaplanowano spotkanie z autorką.

Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu M
Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu

Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu 7/11/2021

W 2021 roku Muzeum Górnośląskie w Bytomiu finalizuje dwa bardzo ważne projekty związane z dziedzictwem żydowskim, odnoszącym się do wątków lokalnych, ale również perspektywy ogólnopolskiej oraz europejskiej. Pierwszy projekt „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu” obejmuje wystawę, film dokumentalny wraz z towarzyszącą jej publikacją oraz liczne działania edukacyjne. Od 5 listopada w Muzeum

do góry