Śląska szafa na bogato
21 Września 2022Choć strój śląski zapewne kojarzy nam się głównie z charakterystycznym strojem rozbarskim - obfitą kiecką i żółtymi jeleniokami - bogactwo stroju śląskiego jest nieprzebrane. Możemy się o tym przekonać odwiedzając najnowszą wystawę Muzeum Górnośląskiego Skarby śląskiej szafy. Ekspozycję można zwiedzać od piątku, 23 września.
- Były wystawy, które ukazywały bogactwo strojów śląskich poszczególnych regionów , ale tak ogromna monograficzna wystawa nie była prezentowana od ponad 30 lat - mówi Iwona Mohl, dyrektorka Muzeum Górnośląskiego.
Na wystawę składa się aż 800 eksponatów, wśród których znalazło się ponad 70 fartuchów ( nie sposób znaleźć dwóch takich samych), 45 kiecek, 70 chust, 53 kaftany i jakle, dziesiątki czepców i wstążek. Do absolutnych ciekawostek zaliczyć trzeba szafę z 1796 roku i pas cieszyński z 1810 roku.

Wystawa Skarby śląskiej szafy w Muzeum Górnośląskim
- Zależało nam na tym, aby pokazać strój śląski z różnych regionów i subregionów, ale pokazać go w sposób inny niż na naszej etnograficznej wystawie stałej. Nie brak tu więc detali i niuansów przybliżających np. niewidoczne na codzień elementy stroju - mówi mówi Anna Garbińska - Szczęśniak, kuratorka wystawy.
Jakla codzienna i odświętna
Co ważne, ekspozycja została zaprojektowana z uwzględnieniem wszystkich grup społecznych i wiekowych. W strefie edukacyjnej zostały udostępnione tamborki, które bytomska placówka realizowała w ramach projektu EtnoPolska 2021 oraz repliki stroju rozbarskiego, których można dotykać i przekonać się, jaki ogrom materiału nosiły na sobie Ślązaczki.
- Prezentujemy także ubrania z rejonu gliwickiego, górali Beskidu Śląskiego , opolskiego, głubczyckiego. Nasze muzeum gromadziło zbiory już przed wojną, dlatego też udało nam się pozyskać stroje m.in. z rejonu kłodzkiego, jeleniogórskiego, nyskiego, karkonoskiego. Są to nasze najstarsze eksponaty sięgające pierwszej połowy XIX wieku - mówi Anna Garbińska - Szczęśniak.
Wystawa podzielona została na cztery części (a w ramach nich na podgrupy). Pierwsza grupa prezentuje część przemysłową, opolską i Śląsk Cieszyński. Najwięcej zgromadzonych na ekspozycji obiektów dotyczy stroju rozbarskiego zarówno w wersji codziennej, jak i odświętnej, a także pszczyńskiego, rybnickiego, raciborskiego.
Wystawa potrwa do 30 września 2023 r.
Podobne wiadomości:
- Modernizacja budynku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu za ponad 23 mln zł 2025-04-30
- W drugi dzień świąt odwiedź wystawę kroszonek 2025-04-20
- Kroszonkarki i kroszonkarze nagrodzeni 2025-04-06
- Trwa XXXV edycja konkursu „Górnośląskie kroszonki”. Do poniedziałku można składać swoje prace 2025-03-23
- I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne w Bytomiu 2025-02-20
- Rytm miasta już w sieci 2024-12-22
- Alchemia epoki przemysłu 2024-11-07
- Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu 2024-11-04
- Poznaj historię życia Franza Landsbergera, założyciela bytomskiego teatru 2024-10-24
- Muzeum Górnośląskie przeniosło swoich gości do średniowiecza 2024-10-19