Kalendarium

terminarz dnia 07.06.2026

„Demokr@cja, Cyfryzacja procesów demokratycznych”

Miejsce: Obszar Województwa Śląskiego
Kategoria: Edukacja
Data: 2025-02-01 - 2026-12-31

„Demokr@cja, Cyfryzacja procesów demokratycznych” organizowane przez Fundacje Europejskich Inicjatyw

Umysły bez Granic

Miejsce: Bytom
Kategoria: Edukacja
Data: 2026-01-01 - 2026-12-31

Stworzenie bezpiecznej i zrozumiałej przestrzeni w środowisku szkolnym dla młodzieży neuroatypowej to główny cel projektu edukacyjnego "Umysły bez Granic 2.0" zainicjowanego przez Fundację Europejskich Inicjatyw na Śląsku. 

Głównymi odbiorcami są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Bytomia. Szczególna uwaga kierowana jest do osób będących w spektrum autyzmu, z ADHD, afazją, dyslekcją. W ramach projektu przeprowadzony zostanie kurs online oraz pakiet lekcji - tak by lepiej zrozumieć rówieśników i podopiecznych. 

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Kafel z mojego regionu

Miejsce: WTZ
Kategoria: Kultura
Data: 2026-05-04 - 2026-10-31

Każdy region ma swój rytm, kolor i szczegół, które tworzą jego niepowtarzalny charakter. Dla jednych to znajomy krajobraz, dla innych budynek, symbol albo miejsce, do którego wraca się myślami. Z tego założenia wychodzą organizatorzy konkursu "Kafel mojego regionu", czyli Warsztat Terapii Zajęciowej. Prace pozwolą zobaczyć jurorom Polskę z wielu perspektyw przez osobiste historie uczestników. 

Konkurs adresowany jest do uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej i Środowiskowych Domów Samopomocy oraz innych placówek działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. 

Prace należy przesłać do 15 lipca lub dostarczyć do siedziby WTZ przy ul. Powstańców Śl. 17.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. 

4. edycja Otwartych Mistrzostw Polski w Gimnastyce Artystycznej

Miejsce: Hala na Skarpie
Kategoria: Sport
Data: 2026-06-06 - 2026-06-07
Godzina: 10:00
Sport / 2026-06-06
 

Już po raz czwarty Bytom stanie się areną święta gimnastyki artystycznej. Przed nami 4. edycja Otwartych Mistrzostw Bytomia w Gimnastyce Artystycznej. Tegoroczna edycja zgromadzi blisko 400 zawodniczek. Wydarzenie odbędzie się  6 i 7 czerwca w Hali na Skarpie. Wstęp na zawody jest wolny.

Otwarte Mistrzostwa Bytomia w Gimnastyce Artystycznej

Miejsce: Hala na Skarpie, ul. Frycza Modrzewskiego 5a
Kategoria: Miasto
Data: 2026-06-07
Godzina: 10.00 - 16.00
Miasto / 2026-06-07

Tegoroczna edycja zgromadzi blisko 400 zawodniczek reprezentujących kluby z różnych regionów kraju. Na planszy zobaczymy zarówno doświadczone gimnastyczki, jak i najmłodsze uczestniczki, które dopiero rozpoczynają swoją sportową przygodę.

Otwarte Mistrzostwa Bytomia to nie tylko rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim turniej przyjaźni, integracji i pozytywnych emocji. Wydarzenie promuje aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie pasji, zdrową rywalizację oraz budowanie relacji poprzez sport. Organizator - Stowarzyszenie Oarte -  stawiają na atmosferę wzajemnego wsparcia, radości i inspiracji, dzięki czemu zawody od lat cieszą się doskonałą opinią w środowisku gimnastycznym.

Wstęp na zawody jest wolny.

Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2026-06-07
Godzina: 11:00

Bytomski Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej to cykliczne, comiesięczne, niedzielne spotkania artystyczno-towarzyskie, odbywające się w Sali Koncertowej im. Adama Didura, podczas którego zaproszeni polscy aktorzy teatralni przy akompaniamencie muzycznym, prezentują poezję wybranych przez siebie poetów.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w niedzielę, 7 czerwca. Wysłuchamy wierszy m.in. Grzegorza Uzdańskiego, Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka oraz Charlesa Bukowskiego. 

Wystąpią studenci AST Kraków – filia w Bytomiu (Wydział Tańca) - Mikołaj Dumanowski, Monika Barzyk, Angelika Malinek, Sebastian Janikowski, Zofia Płoszyńska, Karolina Wasilewska i Łukasz Klimczak.

Koncert uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu:

  • Sebastian Balcerzak – fortepian

nauczyciel: Aleksandra Kielar-Machura | program: F. Chopin – Etiuda F-dur op. 10 nr 8

  • Trio fortepianowe w składzie: Sebastian Balcerzak - fortepian, Weronika Pyc - skrzypce, Paulina Długosz – wiolonczela

nauczyciel: Marek Krótki | program: C. Cebussy - Trio G-dur, cz. III Andante espressivo

  • Trio fortepianowe „Sotto Voce Trio”w składzie: Sebastian Balcerzak - fortepian, Weronika Pyc - skrzypce, Paulina Długosz – wiolonczela

nauczyciel: Marek Krótki | program: Arno Babadjanian – trio fortepianowe cz. III Allegro Vivace

  • Kwartet fortepianowy w składzie: Emilia Rulik – fortepian, Marta Janus – skrzypce,  Natalia Rulik – altówka, Szymon Ferdynand – wiolonczela

nauczyciel: Krzysztof Batog | program: J. Brahms - Andante (cz.2) z Kwartetu fortepianowego Op. 60 nr 3

Spotkanie poprowadzi Jolanta Niestrój-Malisz.

Podczas spotkania kawę i słodki poczęstunek zapewnia Społem PSS w Bytomiu.

 

Sponsorem kawy podczas tego wydarzenia jest Manufaktura Kapucynów.

Bilety dostępne w kasie i online


Salon Poezji i Muzyki powstał w Bytomiu z inicjatywy Anny Dymnej, która goszcząc w Operze Śląskiej w lutym 2006 roku /podczas charytatywnego koncertu poświęconego tragicznym wydarzeniom w hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie/ zobaczyła Salę Koncertową im. Adama Didura i zaproponowała, aby zrealizować dla bytomian cykliczne spotkania z poezją. Bytomski Salon jest jedną z filii Krakowskiego Salonu Poezji, który zaczął działać w styczniu 2002 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Krakowski Salon Poezji stał się szybko cenionym i lubianym wydarzeniem. Jego sukces przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Powstały Salony Poezji w Gdańsku, Tczewie, Tarnowie, Częstochowie, Opolu, Lublinie, Gliwicach. W Operze Śląskiej poetyckie spotkania odbywają się regularnie od dnia swej inauguracji tj. 1 października 2006 i niezmiennie cieszą się ogromną popularnością wśród naszych widzów.

Od września 2016 roku opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań jest Ewa Leśniak – związana ze sceną Teatru Śląskiego w Katowicach aktorka teatralna, filmowa i estradowa, Wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich. Współpracuje także z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem im. A. Mickiewicza w Łodzi i Teatrem Rozrywki w Chorzowie. W swoim dorobku ma około stu ról teatralnych i kilkanaście ról filmowych. Nagrodzona trzema Złotymi Maskami, oznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrną Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i Odznaką za zasługi dla woj. katowickiego. Zaangażowana w działalność edukacyjną i pedagogiczną związaną z przygotowaniem do egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej i egzaminów eksternistycznych.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wejściówek:

  • w kasie biletowej Opery tel. 32/ 39-66-815, 32/ 39-66-877
  • w Biurze Obsługi Widza, tel. 32/ 39-66-808 | 32/ 39-66-853
 

Dzień dziecka na BiS w Bobrku

Miejsce: Plac zabaw za Biedronką w Bytomiu-Bobrku
Kategoria: Miasto
Data: 2026-06-07
Godzina: 15:00
Miasto / 2026-06-07

Zapraszamy na Dzień Dziecka na BIS w Bytomiu-Bobrku, który odbędzie się 7 czerwca o godz. 15:00 na placu zabaw za sklepem Biedronka.

W ramach wydarzenia zaplanowano: gry i zabawy, dmuchańce i zamki, piana party, gry planszowe, dyskoteka oraz strzelnica.

Więcej informacji na plakacie.

 
do góry