Kalendarium
terminarz dnia 28.01.2025
Projekt: . „Zwolnieni z teorii”
Projekt: . „Zwolnieni z teorii”.
Akcja Kilometry w Wodzie

Zapraszamy seniorów do udziału w Akcji "Kilometry w Wodzie"
#BytomSiePodoba
Dynamiczny filmik reklamujący miasto - jego atrakcje i architekturę.
Ruiny przemysłu - wystawa fotografii Karola Joperta

Nowa wystawa ukazująca opuszczone miejsca w województwie śląskim. Autor przede wszystkim skupi się na miejscach poprzemysłowych w okolicy Katowic. Motywem przewodnim większości prac będzie intrygująca gra światła.
Karol Jopert - bytomski twórca internetowy. Autor kanału podróżniczego Łowca Ruin w serwisie YouTube, oraz współprowadzący programu telewizyjnego Z Historią W Tle (TVP3 KATOWICE). Realizator licznych wykładów podróżniczych oraz seansów kinowych. Uczestnik programów radiowych i telewizyjnych - Dzień Dobry TVN, Pokój Na Poddaszu, Łowcy Pasjonatów, Pasjonauci, City Break Polska, AS Radio.
Taniec to ich życie
Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. L. Różyckiego organizuje już po raz 14 Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Uczniów Szkół Baletowych im. Bożeny
Kociołkowskiej. Na scenie Bytomskiego Centrum Kultury swoje umiejętności zaprezentują uczniowie szkół baletowych z wielu krajów. Konkurs trwa od 28 do 31 stycznia.
Don Kichot

inscenizacja i choreografia: Henryk Konwiński
opracowanie choreografii „Driad" i przekaz pas de deux według Mariusa Petipy: Liliana Kowalska
kierownictwo muzyczne: Arif Dadashev
scenografia i kostiumy: Ireneusz Domagała
reżyseria światła: Dariusz Pawelec
współpraca muzyczna: Agnieszka Nagórka
asystent choreografa : Aleksandra Piotrowska-Zaręba
asystent scenografa: Dagmara Walkowicz-Goleśny
kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik
pedagodzy baletu: Lucyna Popławska, Kazimierz Cieśla
akompaniator: Natalia Myślewicz
inspektor baletu: Ewa Czampiel-Matura
przygotowanie uczniów Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu: Agata Bara
Wydawca Rob. Forberg Musikverlag, Berlin
balet w 3 aktach - pięciu obrazach
Czas trwania:2 godz. 30 minut - 2 przerwy
Wydarzenia
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: Wydarzenie w ramach akcji #30 za 30
Kup bilet
Obsada:
KITRI – Michalina DROZDOWSKA, Viridiana HERNANDEZ MARTINEZ
BASILIO – Douglas DE OLIVEIRA FERREIRA, Keisuke KOMORI
ULICZNA TANCERKA – Michalina DROZDOWSKA, Ai OKUNO
ESPADA – Douglas DE OLIVEIRA FERREIRA. Keisuke KOMORI
MATADORZY – Artur DMOCHOWSKI, Hodaka MAURYAMA, Keisuke SAKAI, Krzysztof SZCZYGIEŁ
DON KICHOT – Daniil ALEXANDROV, Zbigniew BILIŃSKI
SANCHO PANSA – Wojciech PACZYŃSKI
MERCEDES – Ellen BREMER, Sara GUARNIERI
KRÓLOWA DRIAD – Ai OKUNO, Mitsuki NODA
AMOR – Monika LATUSEK, Kurara USHIZAKA
PRZYJACIÓŁKI KITRI – Kyoko ISHIHARA, Monika LATUSEK, Mitsuki NODA, Kurara USHIZAKA
PRZYJACIELE BASILIA – Karol PLUSZCZEWICZ oraz Paweł KRANZ, Patryk NOWACKI
CYGANKA – Ellen BREMER, Viridiana HERNANDEZ MARTINEZ, ALEKSANDRA PIOTROWSKA - ZARĘBA
CYGANIE – Hodaka MAURYAMA, Karol PLUSZCZEWICZ, Keisuke SAKAI oraz Sara GUARNIERI, Anna KMIECIK-SOKALLA, Sylwia KUBACKA-WERNER, Aleksandra LACH, Katarzyna NALEPA, Aleksandra PYTEL-PAJDZIK, Artur DMOCHOWSKI, Paweł KRANZ, Patryk NOWACKI, Krzysztof SZCZYGIEŁ
KSIĘŻNA – Aleksandra PIOTROWSKA-ZARĘBA
LORENZO, OJCIEC KITRI – Michał BAGNIEWSKI, Piotr STRZODKA
GAMACHE, BOGATY ZALOTNIK – Jacek DROZDOWSKI
WŁAŚCICIELKA TAWERNY – Jolanta WYSZKOWSKA
DAMY DWORU, KAWALEROWIE – Artyści Chóru Opery Śląskiej
Soliści, Koryfeje i Zespół Baletowy, Artyści Chóru Opery Śląskiej i Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Arifa Dadasheva
Spektakl, inspirowany legendarną powieścią Miguela Cervantesa opowiada historię Błędnego rycerza i jego wiernego giermka Sancho Pansa, którzy wędrują przez Hiszpanię. W jednej z wiosek spotykają parę zakochanych. Ubogi cyrulik Basilio kocha piękną Kitri. Dziewczyna ma już bogatego pretendenta do swojej ręki i… surowego ojca, dla którego ważne jest to, aby córka wyszła za mąż za zamożnego kandydata. Basilio jednak liczy, że uda mu się zdobyć fortunę i w ten sposób zaskarbić łaski ojca ukochanej. Don Kichot, którego misją jest ratowanie świata, chce im oczywiście pomóc. Zwłaszcza, że widzi w Kitri swoją ukochaną, wymarzoną Dulcyneę…
Balet ma w sobie wiele humoru, a przygody bohaterów stają się impulsem do prezentowania popisowych wariacji solowych, duetów i tańców zespołowych. Dotyczy to zarówno prezentacji w tańcach charakterystycznych typu cygański oraz tańce hiszpańskie jak fantango, seguidilla czy bolero. Jednocześnie mamy tu w pełni przedstawiony taniec klasyczny o najwyższym poziomie techniki.
Libretto: Marius Petipa według powieści Miguela Cervantesa
PROLOG
Don Kichot, naczytawszy się ksiąg o przygodach błędnych rycerzy, postanawia wyruszyć na poszukiwanie ideału piękna, jakim dla niego jest Dulcynea. Towarzyszy mu wierny sługa Sancho Pansa.
AKT I
Na placu hiszpańskiego miasteczka codzienny gwar i krzątanina. Kitri, córka właściciela gospody, Lorenza, tańczy z przyjaciółkami. Dziewczyna jest zakochana w Basiliu, ale jej ojciec nie zgadza się na małżeństwo z biednym cyrulikiem - swata jej na męża bogatego Gamacha. Na rynek wkracza niecodzienna postać: Don Kichot. Jest oczarowany tańczącą Kitri, która jawi mu się jako uosobienie Dulcynei. Składa jej rycerski hołd uwielbienia, który zostaje przyjęty z humorem. Wkrótce zręcznym manewrem Kitri znika wraz z Basiliem, a Lorenzo, Gamache i Don Kichot z Sancho Pansą rzucają się zanim w pogoń. W tawernie zebrali się matadorzy i lispada, adorujący uliczną tancerkę. Zainteresowanie wszystkich szybko przenosi się na tańczącą Mercedes. Uliczna tancerka nie chce dać za wygraną. Nieporozumienie przerywa pojawienie się Kitri 1 Basilia oraz całego goniącego ich towarzystwa. Lorenzo próbuje zmusić córkę do małżeństwa z Gamachem, co widząc Basilio - pozoruje samobójstwo. Lorenzo zmuszony przez Don Kichota, udziela błogosławieństwa Kitri i "umierającemu" Basiliowi. Chłopak natychmiast ożywa i młodzi uciekają. Oszukany Lorenzo i Gamache gonią ich, za nimi zaś podąża błędny rycerz z wiernym sługą.
Don Kichot jest przekonany, że to miłość wskrzesiła Basilia.
AKT II
Noc, Cyganie przy ognisku. W sam środek zabawy wpadają goniący Basilia i Kitri. Don Kichot dostrzega stojący nieopodal wiatrak i bierze go za wcielenie złych mocy. Rzuca się do walki, a wszyscy przerażeni uciekają. Sancho Pansa pielegnuje potłuczonego pana. Don Kichot jest oszołomiony; wydaje mu się, że Amor prowadzi go do krainy Driad. Jedną z nich jest Kitri- Dulcynea. Sancho cuci Don Kichota. Oto pojawia się spacerująca po lesie para księżna z orszakiem, która zaprasza błędnego rycerza na zamek.
AKT III
Na zamku pojawiają się wszystkie znane nam postaci. W honorowym pojedynku Don Kichot zmusza natrętnego Gamacha do rezygnacji z ręki Kitri. Młodzi są szczęśliwi. Błędny rycerz w towarzystwie wiernego Sancho Pansy, udają się w dalszą drogę na poszukiwanie ideału piękna.
Obsada
Balet i Orkiestra Opery Śląskiej oraz Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu pod dyrekcją Agnieszki Nagórki
KITRI
Mitsuki Noda
BASILIO
Douglas de Oliveira Ferreira
ULICZNA TANCERKA
Michalina Drozdowska
ESPADA
Alberto Pecetto
MATADORZY
Rhaphael Molenaar
Maciej Pletnia
Wiktor Perdek
Francesco Pio Tosto
DON KICHOT
Adam Janik
SANCHO PANSA
Wojciech Paczyński
MERCEDES
Ellen Bremer-Skwarek
KRÓLOWA DRIAD
Irina Cyrul
AMOR
Clara Ushizaka
PRZYJACIÓŁKI KITRI
Julia Bielska
Lara Ern
PRZYJACIELE BASILIA
Karl Picuira-de Pimodan
Giovanni Bruscino
Nicholas Montero
CYGANKA
Maja Liszczyk
CYGANIE
Rhaphael Molenaar
Karl Picuira-de Pimodan
Giulia Roberto
Małgorzata Timofiejew
Francesco Pio Tosto
Giovanni Bruscino
Wiktor Perdek
Nicholas Montero
KSIĘŻNA
Ewa Czampiel-Matura
LORENZO, OJCIEC KITRI
Michał Bagniewski
GAMACHE, BOGATY ZALOTNIK
Karol Pluszczewicz
WŁAŚCICIELKA TAWERNY
Sylwia Kubacka-Werner
Balet i Orkiestra Opery Śląskiej oraz Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu pod dyrekcją Agnieszki Nagórki
KITRI
Clara Ushizaka
BASILIO
Maciej Pletnia
ULICZNA TANCERKA
Mitsuki Noda
ESPADA
Douglas de Oliveira Ferreira
MATADORZY
Rhaphael Molenaar
Alberto Pecetto
Wiktor Perdek
Francesco Tosto
DON KICHOT
Adam Janik
SANCHO PANSA
Wojciech Paczyński
MERCEDES
Julia Malejka
KRÓLOWA DRIAD
Mitsuki Noda
AMOR
Michalina Drozdowska
PRZYJACIÓŁKI KITRI
Lara Ern
Julia Bielska
PRZYJACIELE BASILIA
Karl Picuira-De Pimodan
Giovanni Bruscino
Nicholas Montero
CYGANKA
Magdalena Matejko
CYGANIE
Rhaphael Molenaar
Karl Picuira-de Pimodan
Thais Henrique Rocha
Małgorzata Timofiejew
Francesco Pio Tosto
Giovanni Bruscino
Wiktor Perdek
Nicholas Montero
KSIĘŻNA
Ewa Czampiel- Matura
LORENZO, OJCIEC KITRI
Michał Bagniewski
GAMACHE, BOGATY ZALOTNIK
Karol Pluszczewicz
WŁAŚCICIELKA TAWERNY
Sylwia Kubacka - Werner
BCKino – Dziewczyna z igłą

Dziewczyna z igłą – dramat, Polska, Szwecja, Dania, 2024; reż.: Magnus von Horn; obsada: Vic Carmen Sonne, Trine Dyrholm, Besir Zeciri, Avo Knox Martin, Joachim Fjelstrup.
Karoline, młoda pracownica fabryki stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar – charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują nić porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokująca prawdę o swojej mocodawczyni.
11 nagród na festiwalu w Gdyni, kandydatura do Oscara®, Złota Żaba na festiwalu EnergaCamerimage, dwie Europejskie Nagrody Filmowe – to tylko najważniejsze laury dla najgłośniejszej polskiej koprodukcji tego roku. „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna to mistrzowsko skonstruowany thriller psychologiczny, który zagląda w najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy. To mroczna baśń dla dorosłych, w której spotykają się szlachetny potwór bez twarzy, tchórzliwy książę na białym koniu i czarownica, karmiąca dzieci mlekiem i słodyczami. Tyle że ta historia wydarzyła się naprawdę.
Kopenhaga, tuż po I wojnie światowej. Karoline (Victoria Carmen Sonne), młoda pracownica fabryki, zachodzi w ciążę i z dnia na dzień ląduje na bruku. Gdy na swej drodze spotka Dagmar (nagrodzona w Gdyni Trine Dyrholm), charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, która zaoferuje jej schronienie i pracę w charakterze mamki, trafi w sam środek zagadkowych wydarzeń. Czy relacja między kobietami, początkowo oparta na zaufaniu, wytrzyma konfrontację z mrocznymi sekretami? Jak wiele można wybaczyć komuś, kto w najtrudniejszym momencie wyciągnął do ciebie pomocną dłoń? Karoline – a wraz z nią widzowie – zmuszona będzie do znalezienia odpowiedzi na pytanie o granice dobra i zła.
„Dziewczyna z igłą” to, jak pisze Variety, „film hipnotyzujący, brutalnie piękny i boleśnie aktualny”. Zdjęcia Michała Dymka, które zachwyciły jury pod przewodnictwem Cate Blanchett i dały mu zwycięstwo tegorocznego festiwalu EnergaCamerimage, hipnotyzują mrocznym pięknem i wciągają widza w pełną napięcia grę. Montaż Agnieszki Glińskiej oraz nagrodzone w Gdyni scenografia Jagny Dobesz i kostiumy Małgorzaty Fudali tworzą wizualny spektakl o uniwersalnym wymiarze. Jak pisze Cineuropa: „Dziewczyna z igłą” to „film, który przywraca wiarę w siłę kina jako narzędzia opowiadania historii, która nas zmienia”.
29.01 godz. 12:00 w ramach BCKino w samo południe. Na TEN seans bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej – 13 zł (Bytomska Karta Seniora).
Czas trwania: 122 min (Gutek Film/Kinoplex)
Wiek: 18+ (napisy)
Miejsce: sala Gloria (I piętro)
Bilety: 15 zł