Kalendarium
terminarz dnia 08.12.2024
Projekt: . „Zwolnieni z teorii”
Projekt: . „Zwolnieni z teorii”.
Akcja Kilometry w Wodzie

Zapraszamy seniorów do udziału w Akcji "Kilometry w Wodzie"
Akcja Świąteczna Dzieło Świętego Mikołaja
Akcja Świąteczna Dzieło Świętego Mikołaja
I Ty Możesz Zostać Mikołajem
Akcja harytatywna . „I Ty Możesz Zostać Mikołajem” - zbiórka i zrzutka,
#BytomSiePodoba
Dynamiczny filmik reklamujący miasto - jego atrakcje i architekturę.
8 Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
Śląski festiwal nauki.
Projekt - „Let’s Do Civics TC”
Projekt - „Let’s Do Civics TC”, zainicjowana przez Fundację Europejskich Inicjatyw
Valeska von Tiele-Winckler – protoplastka rodu i twórczyni pierwszego lokalnego muzeum w miechowickim pałacu

W wieku 24 lat została spadkobierczynią bajecznej fortuny, a gdy w 1854 roku poślubiła oficera Huberta von Tiele stała się protoplastką rodu potentatów przemysłowych von Tiele-Wincklerów. Mowa oczywiście o Valesce von Tiele-Winckler. Jej historię życia i dzieje jednego z najbardziej znanych na Śląsku rodów poznamy podczas wykładu w Muzeum Górnośląskim w niedzielę, 8 grudnia o godz. 12.30.
Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego na wykład „Valeska von Tiele-Winckler – protoplastka rodu i twórczyni pierwszego lokalnego muzeum w miechowickim pałacu”. Wykład odbędzie się w Centrum Edukacji Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2. Spotkanie poprowadzi Izabella Kühnel. Wstęp – 2 zł.
Koncert zespołu CISI

Julia Lewandowska i Łukasz Malok to muzyczny duet eksperymentujący z akustycznymi oraz elektronicznymi dźwiękami i łączący brzmienia kontrabasu z rub drum. W niedzielę, 8 grudnia, o 14.00, duet wystąpi w Cechowni Rozbark Kawa i Strawa.
Jarmark za Jutrzenką

Święta Bożego Narodzenia za pasem, więc warto zastanowić się nad zakupem prezentów dla bliskich. Okazją do tego, aby zakupić oryginalny prezent będzie organizowany w Szombierkach 8 grudnia Jarmark za Jutrzenką. A będzie w czym wybierać. Organizatorzy zapowiedzieli aż 19 stanowisk z wyrobami rękodzielniczymi, które z pewnością będą świetnym prezentem dla bliskich. Na jarmarku nie zabraknie także dobrej gastronomii oraz gier i zabaw dla dzieci. Zapraszamy od 15.00 do Bytomia-Szombierek przy ul. Zabrzańskiej 69.
Pingwiny z zimowej krainy - spektakl interaktywny
Mikołaj poczciwy staruszek, ulubieniec wszystkich dzieci, który potrafi spełnić wszystkie dziecięce marzenia i uporać się nawet z niesfornymi łobuziakami, który zarządza Biegunem Północnym, jak co roku potrzebuje pomocników do pakowania prezentów. Pomyśleliście o Elfach? Otóż nie. W tym roku do pomocy zgłosiły się dwa zabawne Pingwiny Lukrecja i Albina, które zupełnie nie mają wprawy we współpracy z Mikołajem.
Słodka Lukrecja zamiast pakować słodycze do mikołajowych paczek, najchętniej zjadłaby je sama, a śmieszna Albina wciąż wymyśla nowe dowcipy opóźniając tym samym mikołajową pracę. Czy Mikołaj poradzi sobie z nieuporządkowanymi Pingwinami?
Czy dzieci dostaną na czas swoje prezenty? Te mikołajowe tajemnice odkryje zabawny, interaktywny program dla dzieci, podczas którego najmłodsi nauczą się pingwinowego przywitania, pośmieją się wspólnie z Albiną w śmiesznej piosence, sprawdzą swoją pamięć i pomogą zapamiętać Pingwinom listę prezentów.
Muzyczny program dla dzieci pełen dowcipów, piosenek i wspólnej zabawy, który rozbawi najmłodszych i na długo pozostanie w ich pamięci. Wydarzenie dopełni program animacji dla dzieci: malowanie buzi oraz kolorowe warkoczyki.
Nabucco

dyrygent: Tadeusz Kozłowski
kierownictwo muzyczne premiery: Tadeusz Serafin
inscenizacja i reżyseria: Laco Adamik
scenografia: Jan Bernaś
kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
kierownictwo chóru premiery: Anna Tarnowska
Opera w 4 aktach
Czas trwania:2 godz.30 min. – 1 przerwa
NABUCCO
W Operze Śląskiej spektakl ten zajmuje pozycję zaszczytną; jest jedną z wiodących oper w jej repertuarze. W Polsce zaszczyt odkrycia „Nabucca" przypadł właśnie Operze Śląskiej. To tutaj było ono wystawiane od dnia premiery z 1983 roku i przez lata nie schodziło nawet na jeden sezon z afisza! Oparta na przekazach biblijnych historia dziejów narodu żydowskiego w niewoli babilońskiej, stała się jedną z najbardziej znanych i popularnych w historii gatunku. To młodzieńcze dzieło Verdiego oszałamiające rozmachem scen zbiorowych i porywających arii przyniosło mu sławę i postawiło w gronie najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki klasycznej. Po raz pierwszy na scenie bytomskiego teatru "Nabucco" wystawiono w 1983 r. Nowa sceniczna realizacja opery Verdiego (premiera miała miejsce w maju 2007 r.) to wyjątkowy spektakl w reżyserii Laco Adamika i obowiązkowa „lektura muzyczna" dla wszystkich miłośników sztuki operowej!
AKT I
Na dziedzińcu świątyni jerozolimskiej lud błaga Boga o ratunek przed zbliżającą się armią babilońską, którą prowadzi król Nabuchodonozor. Hebrajczycy spodziewają się, że zakładniczką pokoju zostanie znajdująca się wśród nich Fenena, córka Nabucca. Uwolniła ona z niewoli babilońskiej młodego księcia Izmaela i wraz z nim uszła do Jerozolimy. Na czele zbrojnego oddziału babilońskiego wkracza na dziedziniec. Abigail – pierworodna, lecz nielegalna córka króla Babilonu. Ona także kocha Izmaela i teraz triumfuje, widząc swoją rywalkę, Fenenę, zdaną wraz z Izmaelem na jej łaskę. Pojawia się też Nabucco, grożąc śmiercią wszystkim Żydom. Nie słucha próśb Zachariasza i zamierza się mieczem na Fenenę. Szczęściem w ostatniej chwili osłania ją Izmael, zaś Nabucco poznawszy swą córkę, w porywie ojcowskiej czułości bierze ja w ramiona. Zarazem jednak przysięga ukarać srogo naród żydowski.
AKT II
Odsłona 1. Abigail nie posiada się z gniewu, że król na czas swojej nieobecności w Babilonie powierzył władze nie jej, lecz Fenenie. Gdy więc Arcykapłan Baala, oburzony życzliwością Feneny dla Żydów, proponuje Abigail królewską koronę, młoda dziewczyna podchwytuje te myśl z zachwytem. Postanawiają wspólnie rozpuścić z ludem wieść, że Nabucco zginął na wojnie, i wprowadzić Abigail na tron.
Odsłona 2. W innej części królewskiego pałacu stary Zachariasz modli się, aby Bóg oświecił jego umysł. Lud żydowski jest przekonany, że Izmael to zdrajca; jedynie Zachariasz i jego siostra Anna, wierzą w dobra wolę Izmaela i Feneny. Pałacowy sługa, Abdallo, wpada z wieścią o śmierci Nabucca. W ślad za nim wkracza Abigail wraz z Arcykapłanem Baala, pragnąc odebrać Fenenie królewską koronę. Wtem nieoczekiwanie pojawia się wśród zebranych Nabucco i wkłada koronę na swe skronie. Ogarnięty szałem, żąda, aby wszyscy oddali mu hołd jako bogu. Zachariasz nieustraszenie sprzeciwia się temu, a i córka Nabucca brutalnie nalega na oddanie mu czci boskiej, grom z niebios powala go na ziemię. Triumfująca Abigail stroi się w królewskie szaty.
AKT III
Odsłona 1. We wspaniałych wiszących ogrodach Babilonu Abigail jako władczyni zasiada na tronie. Arcykapłan uzyskuje od niej wyrok śmierci na Fenenę i wszystkich Żydów. Aby spowodować zagładę plemienia izraelskiego, Abigail wykorzystuje zręcznie słabość Nabucca, którego umysł uległ zamroczeniu. Kiedy jednak król dowiaduje się, że i Fenena ma ponieść śmierć, odmawia zatwierdzenia wyroku. Wówczas Abigail rozkazuje go uwięzić.
Odsłona 2. Żydzi siedzący nad wodami Babilonu skarżą się gorzko na swój los z dala od ukochanej ojczyzny. Zachariasz dodaje im otuchy i zaręcza, iż lew Judy w końcu odniesie zwycięstwo (chór Va pensiero).
AKT IV
Odsłona 1. Z głębokim smutkiem rozmyśla Nabucco o Fenenie, którą ujrzał przez okno prowadzoną na miejsce stracenia. W tej tragicznej chwili błaga o pomoc Jehowę, Boga Izraela. Obłęd ustępuje i Abdallo na rozkaz swego pana przynosi mu miecz.
Odsłona 2. U wejścia do świątyni Baala Arcykapłan oczekuje skazańców. Fenena, umocniona na duchu przez Zachariasza, żegna się ze światem. Zatem jednak Arcykapłan rozpoczął krwawą ofiarę, pojawia się groźny Nabucco. W tym momencie rozlatuje się na kawałki posąg Baala i rani śmiertelnie Abigail. Chcąc odkupić swe przewinienia, w ostatniej chwili życia prosi ona o połączenie małżeńskim węzłem Feneny z Izmaelem i umiera z imieniem Jehowy na ustach. Wzruszony Nabucco Wspaniałomyślnie darowuje wolność wszystkim Żydom, zaś Zachariasz intonuje pochwalny hymn na cześć potężnego Jehowy.
/Józef Kański – „Przewodnik operowy”/
Obsada
Soliści, Chór oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego
NABUCCO
Andrzej Dobber
ABIGAILLE
Monika Cichocka
FENENA
Anna Borucka
ZACHARIASZ
Aleksander Teliga
ISMAEL
Łukasz Załęski
ANNA
Anna Wiśniewska-Schoppa
ABDALLO
Maciej Komandera
ARCYKAPŁAN
Adam Janik
BCKino – Kneecap. Hip-hopowa rewolucja

Kneecap. Hip-hopowa rewolucja – dramat, komedia, muzyczny, Irlandia, 2024; reż.: Rich Peppiatt; obsada: Moglai Bap, Mo Chara, DJ Provai, Josie Walker.
Trzech mężczyzn zakłada zespół hip-hopowy. Kiedy dołącza do nich nauczyciel JJ Ó Dochartaigh, muzyka staje się wyrazem politycznego sprzeciwu. Rapując w ojczystym języku irlandzkim, zespół szybko staje się nieprawdopodobnym figurantem ruchu na rzecz praw obywatelskich, mającego na celu ocalenie swojego języka ojczystego. Mężczyźni podejmują też walkę, próbując pokonać policję, siły paramilitarne i polityków, którzy chcą ich uciszyć. Ich anarchiczne podejście do życia często jednak czyni z nich swoich najgorszych wrogów.
Czas trwania: 105 min (Gutek Film/Kinoplex)
Wiek: 15+ (napisy)
Miejsce: sala Gloria (I piętro)
Bilety: 15 zł