Kalendarium
terminarz dnia 06.10.2024
Znów mam apetyt na książkę
Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej animujący czytelnictwo pod hasłem "Znów mam apetyt na książkę".
Projekt: . „Zwolnieni z teorii”
Projekt: . „Zwolnieni z teorii”.
Konkurs "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych"

Konkurs kierowany zarówno do kobiet, które są związane z górnictwem poprzez męża, ojca, przodków, jak i tych, związanych z branżą górniczą i okołogórniczą zawodowo. Projekt pomysłu dr Moniki Glosowitz pt. „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” oddaje inicjatywę kobietom, których głos w pamięci kulturowej regionu jest prawie nieobecny.
Regulamin konkursu zakłada dowolność w kwestii utrwalenia wypowiedzi. Swoją historię można przekazać w postaci drukowanego tekstu, bądź też nagrania, bądź odręcznych zapisów. Prace można wysyłać do 31 października 2024 r. na adres: archiwumwegla@gmail.com lub na Kancelarię Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny (z dopiskiem „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”).
Spoglądając w kosmos. Wernisaż Marzeny Rogozińskiej

Spektakularne obrazy gwiazd, mgławic, galaktyk oraz zjawisk astronomicznych, które urzekają zarówno swoją estetyką, jak i naukową precyzją będzie można zobaczyć podczas wystawy Marzeny Rogozińskiej. Zapraszamy w piątek 20 września o godz. 17.00 do lokalu w Bytomiu /plac Jana III Sobieskiego 3/ na wernisaż astrofotografii „Spoglądając w kosmos”. Wstęp bezpłatny.
Wystawę w lokalu w Bytomiu będzie można oglądać od 20 września do 18 października.
Akcja Kilometry w Wodzie

Zapraszamy seniorów do udziału w Akcji "Kilometry w Wodzie"
Ślizgawki na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów przy ul. Pułaskiego 71 w Bytomiu

Zapraszamy na ślizgawki na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów przy ul. Pułaskiego 71 w Bytomiu
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe świętują 170-lecie działalności

Przez dziesiątki lat służyła górnośląskiemu przemysłowi, przewożąc węgiel, rudy cynku i ołowiu oraz kamień. Teraz jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Śląsku. Tylko w ubiegłym roku kolej przewiozła 26 tys. turystów z Bytomia przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe obchodzą 170-lecie działalności, a wielkie świętowanie odbędzie się w weekend 5 i 6 października.
5 i 6 października świętujemy 170-lecie działalności GKW
W sobotę i niedzielę 5 i 6 października wspólnie ze społecznikami ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych będziemy świętować jubileusz 170-lecia wąskotorówki. Zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju Paradę Lokomotyw, przejazdy pociągami prowadzonymi przez parowozy typu „Ryś” i „Las”, kursy drezyną. Będzie też można wcielić się w rolę maszynisty elektrycznego zespołu trakcyjnego serii EN57 oraz sprawdzić, jak lokomotywa wygląda od spodu.
Jubileusz to też niezwykła okazja do poznania Rudolfa Pringsheima. To przedsiębiorca, który dostrzegł zalety kolei wąskotorowej i doprowadził ją do rozkwitu. Z okazji urodzin wąskotorówki jego duch przybędzie na stację i chętnie opowie o dawnych czasach. Po wszystkich urodzinowych atrakcjach i wydarzeniach oprowadzą przewodnicy, którzy z zaangażowaniem opowiedzą o historii i tajnikach funkcjonowania wąskotorówki. Poza tym, podczas wydarzenia, będzie można przejechać się pociągami i drezyną, a do tego odbędą się także pokazy kolejowego ratownictwa technicznego.
Przewodnicy oprowadzą po zabudowaniach stacji, pokażą na co dzień niedostępne zakamarki, opowiedzą ciekawostki i historie. Mechanicy opowiedzą o współpracy poszczególnych podzespołów lokomotywy, wyjaśnią, czy lokomotywa ma skrzynie biegów, ile cylindrów ma silnik i ile taki pojazd pali na 100 kilometrów. W minimuzeum będzie można zapoznać się z pamiątkami, dawnymi urządzeniami i przedmiotami z GKW.
W strefie dziecka razem z animatorami uczestnicy odkryją zdolności swoje i swoich pociech. Na stanowiskach będzie można sprawdzić swoją pamięć, koncentrację, umiejętność współpracy z innymi, zmysł konstrukcyjny, celność i wiele innych. Będą też dmuchańce. Każdy będzie mógł się poczuć jak maszynista i sprawdzić swoje umiejętności w prowadzeniu najpopularniejszego pasażerskiego pociągu w Polsce.
Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie Parada Lokomotyw. Podczas parady będzie można zobaczyć wiele modeli lokomotyw z omówieniem ich charakterystyki i historii. Cały tabor zostanie specjalnie oświetlony, a przedsięwzięciu będą towarzyszyć nastrojowe dźwięki.
Bez wątpienia sporo chętnych znajdzie się na urodzinową przejażdżkę wąskotorówką. Na pasażerów czeka 36 pociągów. Szczegółowy rozkład jazdy oraz cennik znajduje się na stronie https://sgkw.eu
40. rocznica pobytu księdza Jerzego Popiełuszki w Bytomiu

Wystawa, uroczysta msza święta, wykład, spotkanie oraz wspomnienia świadków wizyty księdza Jerzego Popiełuszki w Bytomiu w 1984 roku. Od niedzieli 6 października do wtorku 8 października w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Ligonia 2 odbędą się uroczystości z okazji 40. rocznicy pobytu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w naszym mieście.
Mistrzostwa Bytomia w wyścigach rowerowych na czas
.png)
To będzie gratka dla miłośników jazdy na rowerach. Fani jednośladów będą mogli sprawdzić swoje umiejętności i powalczyć z rówieśnikami w Mistrzostwach Bytomia w wyścigach rowerowych na czas, które 6 października odbędą się w Parku im. hm Franciszka Kachla.
Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej

Bytomski Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej to cykliczne, comiesięczne, niedzielne spotkania artystyczno-towarzyskie, odbywające się w sali koncertowej im. Adama Didura, podczas którego zaproszeni polscy aktorzy teatralni przy akompaniamencie muzycznym, prezentują poezję wybranych przez siebie poetów.
W najbliższą niedzielę (6 października) zapraszamy na kolejną odsłonę Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej.
Usłyszymy niezwykłe utwory ks. Jana Twardowskiego, poety znanego z wrażliwości i prostoty, która przemawia do serc wszystkich pokoleń. Jego twórczość, pełna ciepła, miłości i humoru, wprowadzi nas w świat duchowych przeżyć i codziennych prawd. Dodatkowo, przeniesiemy się w czasy średniowieczne dzięki fragmentom „Kwiatków św. Franciszka”, które opowiadają o miłości do natury i prostocie życia.
Specjalnym gościem wieczoru będzie Renata Spinek, aktorka Teatru Nowego w Zabrzu, ceniona za swoje wszechstronne role teatralne i niezwykłą głębię emocji, które wnosi na scenę.
Nie zabraknie również młodych, zdolnych muzyków z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu: Sebastian Balcerzak (fortepian | program: F. Chopin - Etiuda As-dur op.10 nr 10 | nauczyciel: Aleksandra Kielar-Machura), Feliks Misiorek (śpiew | program: G. B. Bononcini – Aria starowłoska „Perla Gloria”, A. Dvořák – „Zpivejte hospodinu” | nauczyciel: Agnieszka Bochenek-Osiecka | akompaniament: Izabela Wilga), Kamil Szymański (klarnet | program: P. Rytel – Romans | nauczyciel: Andrzej Lipiński | akompaniament: Misha Krivoruchko), Iga Brachman (flet | program: G. Fauré – Sicilienne, W. Popp – Taniec węgierski | nauczyciel: Tacjana Czech | akompaniament: Magdalena Cieślik).
Spotkanie odbywa się w ramach ogólnopolskiej akcji Weekend Seniora z Kulturą! Celem akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki akcji seniorzy będą mieli okazję dowiedzieć się i zobaczyć, jak wiele do zaoferowania mają działające w ich okolicy placówki kultury.
Podczas spotkań słodki poczęstunek przy kawie zapewnia Społem PSS w Bytomiu.
Salon Poezji i Muzyki powstał w Bytomiu z inicjatywy Anny Dymnej, która goszcząc w Operze Śląskiej w lutym 2006 roku /podczas charytatywnego koncertu poświęconego tragicznym wydarzeniom w hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie/ zobaczyła Salę Koncertową im. Adama Didura i zaproponowała, aby zrealizować dla bytomian cykliczne spotkania z poezją. Bytomski Salon jest jedną z filii Krakowskiego Salonu Poezji, który zaczął działać w styczniu 2002 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Krakowski Salon Poezji stał się szybko cenionym i lubianym wydarzeniem. Jego sukces przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Powstały Salony Poezji w Gdańsku, Tczewie, Tarnowie, Częstochowie, Opolu, Lublinie, Gliwicach. W Operze Śląskiej poetyckie spotkania odbywają się regularnie od dnia swej inauguracji tj. 1 października 2006 i niezmiennie cieszą się ogromną popularnością wśród naszych widzów.
Od września 2016 roku opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań jest Ewa Leśniak – związana ze sceną Teatru Śląskiego w Katowicach aktorka teatralna, filmowa i estradowa, Wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich. Współpracuje także z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem im. A. Mickiewicza w Łodzi i Teatrem Rozrywki w Chorzowie. W swoim dorobku ma około stu ról teatralnych i kilkanaście ról filmowych. Nagrodzona trzema Złotymi Maskami, oznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrną Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i Odznaką za zasługi dla woj. katowickiego. Zaangażowana w działalność edukacyjną i pedagogiczną związaną z przygotowaniem do egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej i egzaminów eksternistycznych.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wejściówek:
- w kasie biletowej Opery tel. 32/ 39-66-815, 32/ 39-66-877
- w Biurze Obsługi Widza, tel. 32/ 39-66-808 | 32/ 39-66-853
Śpiewajcie dalej... Nie przerywajcie! Koncert z okazji 150. rocznicy urodzin Adama Didura

Dyrygent: Yaroslav Shemet
Wystąpią:
Rafał Siwek
Bogdan Kurowski
Grzegorz Szostak
Aleksander Teliga
Zbigniew Wunsch
oraz Ruslana Koval
Andrzej Dobber / dyrektor artystyczny konkursu
Prowadzenie: Katarzyna Sanocka, Piotr Nędzyński
Z okazji 150. rocznicy urodzin wybitnego polskiego śpiewaka operowego, Adama Didura, zapraszamy na koncert zatytułowany Śpiewajcie dalej... Nie przerywajcie!
Wydarzenie to uświetni inaugurację V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Podczas koncertu wystąpią: RAFAŁ SIWEK oraz Bogdan Kurowski, Grzegorz Szostak, Aleksander Teliga, Zbigniew Wunsch oraz Ruslana Koval, Andrzej Dobber (dyrektor artystyczny konkursu). W programie znajdą się arie i duety, które przed laty wykonywał sam Adam Didur, przywołując magię dawnych lat na scenę.
Całość poprowadzi utalentowany dyrygent Yaroslav Shemet.
Nie przegap tej unikalnej okazji, by uczcić pamięć jednego z najwybitniejszych artystów operowych w historii Polski!
BCKino – Marcello Mio

Marcello Mio – komedia, Francja, Włochy, 2024, reż.: Christophe Honoré; obsada: Chiara Mastroianni, Catherine Deneuve, Fabrice Luchini, Nicole Garcia.
Chiara jest aktorką, córką Marcello Mastroianniego i Catherine Deneuve. Pewnego lata, gdy jej świat pogrąża się w chaosie, postanawia zacząć żyć jak jej ojciec. Ubiera się jak on, mówi jak on, oddycha jak on, tak przekonująco, że ludzie wokół zaczynają w to wierzyć i nazywają ją „Marcello”.
Godziny seansów:
04.10-10.10 godz. 19:30
09.10 godz. 12.00 w ramach BCKino w samo południe. Na TEN seans bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej – 13 zł (Bytomska Karta Seniora).
Czas trwania: 120 min (Galapagos/Kinoplex)
Wiek: 15+ (napisy)
Miejsce: sala Gloria (I piętro)
Bilety: 15 zł
Mecz piłki nożnej w ramach II ligi: BS Polonia Bytom - KKS Kalisz

Zapraszamy na mecz w ramach II ligi, w którym lider tabeli - Polonia Bytom zagra z zespołem KKS Kalisz. Mecz przy ul. Piłkarskiej rozpocznie się 6 października o godz. 19.35