Kalendarium
terminarz dnia 24.10.2024
Znów mam apetyt na książkę
Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej animujący czytelnictwo pod hasłem "Znów mam apetyt na książkę".
Projekt: . „Zwolnieni z teorii”
Projekt: . „Zwolnieni z teorii”.
Konkurs "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych"

Konkurs kierowany zarówno do kobiet, które są związane z górnictwem poprzez męża, ojca, przodków, jak i tych, związanych z branżą górniczą i okołogórniczą zawodowo. Projekt pomysłu dr Moniki Glosowitz pt. „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” oddaje inicjatywę kobietom, których głos w pamięci kulturowej regionu jest prawie nieobecny.
Regulamin konkursu zakłada dowolność w kwestii utrwalenia wypowiedzi. Swoją historię można przekazać w postaci drukowanego tekstu, bądź też nagrania, bądź odręcznych zapisów. Prace można wysyłać do 31 października 2024 r. na adres: archiwumwegla@gmail.com lub na Kancelarię Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny (z dopiskiem „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”).
Akcja Kilometry w Wodzie

Zapraszamy seniorów do udziału w Akcji "Kilometry w Wodzie"
Ślizgawki na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów przy ul. Pułaskiego 71 w Bytomiu

Zapraszamy na ślizgawki na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów przy ul. Pułaskiego 71 w Bytomiu
JESIENNY WERNISAŻ NA KNAJFELDZIE
JESIENNY WERNISAŻEM NA KNAJFELDZIE - organizowany m.in. przez Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu.
Bezpłatne badania mammograficzne
Już po raz kolejny Lux Med Diagnostyka zaprasza pacjentki na badania mammograficzne. Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet i stanowi około 20 % wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród Polek. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, a najbardziej narażone są kobiety po około 45 roku życia.
To głównie do nich adresowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, który ma na celu wyłowienie spośród nich kobiet chorych lub podejrzanych o raka piersi i skierowanie ich na diagnostykę pogłębioną. W Polsce z programu korzysta niestety tylko 30% uprawnionych Polek.
Na badanie mogą się zgłaszać kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego i można je wykonać w dowolnym miejscu w Polsce niezależnie od miejsca zamieszkania.
Aby wziąć udział w badaniach, trzeba się wcześniej zarejestrować dzwoniąc pod nr tel.: 22 338 19 60. Więcej informacji na temat mammografii można znaleźć na: www.mammo.pl.
Królewna Śnieżka

Wznowienie sceniczne 06.12.2022
libretto: Witold Borkowski, Stanisław Piotrowski
dyrygent: Maciej Tomasiewicz
kierownictwo muzyczne premiery: Jerzy Matula
inscenizacja i choreografia: Henryk Konwiński
scenografia: Jan Bernaś
wizualizacje: Daria Woszek
kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik
asystent choreografa: Anna Kmiecik-Sokalla
pedagodzy baletu: Lucyna Popławska, Kazimierz Cieśla
inspektor baletu: Ewa Czampiel
pianista baletu: Natalia Myślewicz
W spektaklu wykorzystano kompozycję Jacka Dzwonowskiego.
Narrator: Marek Stecko
Balet w 2 aktach
Czas trwania:1 godz. 50 min. - 1 przerwa
Wydarzenia
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: Spektakl do taśmy
Kup bilet
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: Spektakl do taśmy
Kup bilet
Balet polskich twórców: Bogdana Pawłowskiego /muzyka/, Witolda Borkowskiego i Stanisława Piotrowskiego /libretto/ oparty na znanej, wielokrotnie prezentowanej w różnych formach w teatrze baśni braci Grimm.
Któż nie zna opowieści o losach młodej dziewczyny o białej skórze, rumieńcach jak krew i kruczych włosach - Śnieżki i jej okrutnej, zazdrosnej macochy - czarownicy?
Bez względu na wiek każdy z zapartym tchem śledzi losy wiedźmy, która nie mogąc znieść urody swojej pasierbicy, postanowiła się jej pozbyć w przebiegły sposób.
Nie jest do końca pewne, czy to dorośli przyprowadzają dzieci na spektakl „Królewny Śnieżki” czy też na odwrót. Niezwykłe przełożenie popularnej historii tej ludowej baśni niemieckiej na wersję baletową wzbogaca spektakl o przepiękną warstwę muzyczną, barwne kostiumy i zjawiskowy taniec.
Zapraszamy na spektakle Opery Śląskiej by sprawdzić, czy dobro i tym razem zwycięży zło.
AKT I
Piękna, lecz zła Królowa Macocha, jak co dnia przegląda się w czarodziejskim zwierciadle zachwycona swą urodą. Towarzyszy jej orszak nietoperzy. W tym czasie Śnieżka, jak zawsze zmęczona i zapracowana, gdy tylko na chwilę wytchnienia uniesie głowę – słychać świergot przelatującego ptaszka i pojawiają się kwitnące kwiaty. Zła Królowa nieustannie zapędza Śnieżkę do ciężkiej pracy, coraz bardziej zazdrosna o jej rozkwitającą urodę.
Pewnego dnia w ogrodzie pojawił się Królewicz. Gdy ujrzał Śnieżkę pokochał ją miłością od pierwszego wejrzenia. W czarodziejskim zwierciadle Królowa Macocha ujrzała jednak tę scenę a zazdrosna coraz bardziej o urodę Śnieżki, postanawia na zawsze pozbyć się pięknej pasierbicy, by pozostać najpiękniejszą na świecie. Wzywa Myśliwego, wręcza mu sztylet i nakazuje zgładzić Śnieżkę. Myśliwy, choć wzdraga się przed spełnieniem strasznego rozkazu, prowadzi ją jednak posłusznie do lasu. W ostatniej chwili, wzruszony prośbą Śnieżki, lituje się nad jej losem i puszcza ją wolno. Śnieżka, która nie może powrócić na królewski zamek, wędruje samotnie tajemniczym, groźnym lasem. Nadchodzi noc i straszliwa burza. Na zamku Królowa tryumfuje, nieświadoma, że Myśliwy nie spełnił jej rozkazu.
AKT II
Ucichła nocna burza. Znużona Śnieżka zasnęła w głębokim lesie. Nastał świt. Do śpiącej Śnieżki podchodzą przyjazne zwierzęta: Ptak, Lis, Wiewiórki, Jeż, a nawet Niedźwiedź. Rozpoczyna się wspólna zabawa a potem droga w głąb tajemniczego lasu.
Z oddali nadchodzi 7 Krasnoludków, powracających z pracy w kopalni diamentów. Lecz do ich domku, podprowadzona przez zwierzęta, wcześniej dotarła Śnieżka, która natychmiast zabrała się do porządków a potem, utrudzona, zasnęła, pożegnana przez swych leśnych przyjaciół.
Przybyły Krasnoludki: co to, ktoś wszedł do ich domku i śpi? Któż to jest – ależ Śnieżka …
Jej opowieść o sierocym losie bardzo wzruszyła Krasnali – nawet Gburek, choć jako ostatni, uległ czarowi Śnieżki.
AKT III
Śnieżka co dnia, po obudzeniu Krasnoludków i porannej gimnastyce, wyprawia ich do pracy, a potem zabiera się do porządków i zajęć domowych.
Zła Królowa z odbicia w czarodziejskim zwierciadle wie już gdzie Śnieżka przebywa. Postanawia wyprawić się do domku Krasnoludków, by ja podstępnie zgładzić podając jej zatrute jabłko.
Śnieżka nie rozpoznała w utrudzonej staruszce mściwej macochy i podała jej kubek orzeźwiającej wody. Przyjęła też w zamian jabłko, lecz już pierwszy kęs spowodował, że osunęła się na ziemię. Nie żyje! … Lamentują zwierzęta i Krasnoludki po powrocie z pracy.
Nie żyje! … Lecz oto nadchodzi Królewicz, który wyprawił się na poszukiwanie Śnieżki. Miłość zwycięża zły czar – Śnieżka ożywa!
Czeka ją teraz droga na królewski zamek i wielka zabawa, w której udział biorą jej najbliżsi przyjaciele-Krasnoludki i leśne zwierzęta.
A zła macocha ponieść musi srogą karę.
Obsada
Balet Opery Śląskiej
KRÓLEWNA ŚNIEŻKA
Michalina Drozdowska
ZŁA KRÓLOWA
Mitsuki Noda
KSIĄŻĘ
Douglas de Oliveira Ferreira
GAPCIO
Magdalena Matejko
ŚMIESZEK
Maja Liszczyk
APSIK
Maciej Pletnia
ŚPIOSZEK
Elen Picuira
MĘDREK
Małgorzata Timofiejew
GBUREK
Karol Pluszczewicz
ŁAKOMCZUCH
Rhaphael Molenaar
MYŚLIWY
Giovanni Bruscino
PTASZEK
Thais Henrique Rocha
JEŻYK
Oliwia Gajdzik
ŻABA
Sylwia Kubacka - Werner
LISEK
Francesco Tosto
MIŚ
Giovanni Bruscino
Balet Opery Śląskiej
KRÓLEWNA ŚNIEŻKA
Michalina Drozdowska
ZŁA KRÓLOWA
Mitsuki Noda
KSIĄŻĘ
Douglas de Oliveira Ferreira
GAPCIO
Magdalena Matejko
ŚMIESZEK
Maja Liszczyk
APSIK
Maciej Pletnia
ŚPIOSZEK
Elen Picuira
MĘDREK
Małgorzata Timofiejew
GBUREK
Karol Pluszczewicz
ŁAKOMCZUCH
Rhaphael Molenaar
MYŚLIWY
Giovanni Bruscino
PTASZEK
Thais Henrique Rocha
JEŻYK
Oliwia Gajdzik
ŻABA
Sylwia Kubacka - Werner
LISEK
Francesco Tosto
MIŚ
Giovanni Bruscino
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka””
Spotkanie wokół książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak.
BCKino – Kulej. Dwie strony medalu

Kulej. Dwie strony medalu – biograficzny, Polska, 2024, reż.: Xawery Żuławski; obsada: Tomasz Włosok, Michalina Olszańska, Tomasz Kot, Andrzej Chyra.
Historia Jerzego i Heleny Kulejów – najbardziej barwnego małżeństwa Polski lat 60-tych. On – legendarny bokser, podwójny mistrz Europy i ośmiokrotny mistrz Polski, który jako jedyny polski pięściarz wywalczył dwa złota olimpijskie i choć nigdy nie leżał na deskach, to w życiu upadał nie raz. Ona – silna kobieta, która niezmiennie stała u jego boku, ale nie chciała na zawsze pozostać w jego cieniu. To wielowymiarowa historia sportowca, jego triumfów na ringu, kolorytu epoki, ale także opowieść o burzliwych losach małżeństwa Kulejów, w którym wielka miłość była wystawiona na próbę radzenia sobie z wielkim sukcesem.
Seanse:
11.10-24.10 godz. 19.30
12.10 godz. 14:30
19.10 godz. 15:00
20.10 godz. 12:00
23.10 godz. 12.00 w ramach BCKino w samo południe. Na TEN seans bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej – 13 zł (Bytomska Karta Seniora).
Czas trwania: 139 min (Next Film)
Wiek: 15+
Miejsce: sala Gloria (I piętro)
Bilety: 15 zł
MiSoul – zapraszamy na kąpiel w uzdrawiających dźwiękach

24.10
czwartek
20.30
MiSoul – zapraszamy na kąpiel w uzdrawiających dźwiękach
Czujesz się przebodźcowany / przebodźcowana? Czujesz się znużony / znużona? Chcesz zaprosić do swego życia więcej spokoju, więcej balansu? Zapraszamy na kąpiel w uzdrawiających dźwiękach kryształowych mis i innych instrumentów terapeutycznych. Przyjdź na wieczorne spotkanie z kojącymi wibracjami mis, gongu planetarnego, dzwonków, bębna. Sesja doenergetyzowuje i jednocześnie przyjemnie relaksuje. Przynieś ze sobą matę, koc, opaskę na oczy oraz zadbaj o dobre nawodnienie i ogólny komfort.
Bilety: 40 zł/osobę, płatne gotówką na miejscu. Rezerwacja miejsc telefonicznie/sms pod nr 502 068 810.
Miejsce: sala Ambasada, Bytomskie Centrum Kultury.