• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 02.10.2024

Znów mam apetyt na książkę

Miejsce: MBP
Kategoria: Kultura
Data: 2024-07-01 - 2024-11-30

Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej animujący czytelnictwo pod hasłem "Znów mam apetyt na książkę".

Projekt: . „Zwolnieni z teorii”

Miejsce: I Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu.
Kategoria: Edukacja
Data: 2024-09-01 - 2025-04-01

Projekt: . „Zwolnieni z teorii”.

Konkurs "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych"

Kategoria: Kultura
Data: 2024-09-05 - 2024-10-31
Kultura / 2024-09-05

Konkurs kierowany zarówno do kobiet, które są związane z górnictwem poprzez męża, ojca, przodków, jak i tych, związanych z branżą górniczą i okołogórniczą zawodowo. Projekt pomysłu dr Moniki Glosowitz pt. „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” oddaje inicjatywę kobietom, których głos w pamięci kulturowej regionu jest prawie nieobecny.

Regulamin konkursu zakłada dowolność w kwestii utrwalenia wypowiedzi. Swoją historię można przekazać w postaci drukowanego tekstu, bądź też nagrania, bądź odręcznych zapisów. Prace można wysyłać do 31 października 2024 r. na adres: archiwumwegla@gmail.com lub na Kancelarię Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny (z dopiskiem „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”).

Księga, która przetrwała wieki - Historia Biblii

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2024-09-19 - 2024-10-02
Miejska Biblioteka Publiczna / 2024-09-19

Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu serdecznie zaprasza na wystawę: „Księga, która przetrwała wieki - Wystawa Biblii”. To nietypowa wystawa i niecodzienne zwiedzanie. Wystawa, która umożliwia dosłowne dotknięcie słowa zapisanego na papirusach, skórach zwierzęcych, a także współczesnych reprintach starych wydań. Udział w wydarzeniu stanowi okazję uczestniczenia w niecodziennej lekcji języka polskiego i historii. Wystawa została zorganizowana przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Zbór w Bytomiu, przy udziale Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu.

Termin wystawy: od 19 września do 2 października 2024, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 16.00.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu pl. Jana III Sobieskiego 3, sala 302 III piętro (z dostępem do windy)

Wstęp wolny.

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 502 965 570.

Spoglądając w kosmos. Wernisaż Marzeny Rogozińskiej

Miejsce: Lokal w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego 3
Kategoria: Kultura
Data: 2024-09-20 - 2024-10-18
Kultura / 2024-09-20

Spektakularne obrazy gwiazd, mgławic, galaktyk oraz zjawisk astronomicznych, które urzekają zarówno swoją estetyką, jak i naukową precyzją będzie można zobaczyć podczas wystawy Marzeny Rogozińskiej. Zapraszamy w piątek 20 września o godz. 17.00 do lokalu w Bytomiu /plac Jana III Sobieskiego 3/ na wernisaż astrofotografii „Spoglądając w kosmos”. Wstęp bezpłatny.

Wystawę w lokalu w Bytomiu będzie można oglądać od 20 września do 18 października.

Akcja Kilometry w Wodzie

Miejsce: Pływalnia Kryta przy ul. Parkowej 1 w Bytomiu
Kategoria: Sport
Data: 2024-10-01 - 2025-05-16
Sport / 2024-10-01

Zapraszamy seniorów do udziału w Akcji "Kilometry w Wodzie"

Ślizgawki na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów przy ul. Pułaskiego 71 w Bytomiu

Miejsce: Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów przy ul. Pułaskiego 71 w Bytomiu
Kategoria: Sport
Data: 2024-10-02 - 2024-10-27
Sport / 2024-10-02

Zapraszamy na ślizgawki na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów przy ul. Pułaskiego 71 w Bytomiu

Królewna Śnieżka

Kategoria: Opera Śląska
Data: 2024-10-02
Godzina: 08:00
Bogdan Pawłowski
Premiera: 21 maja 1994 r.

Wznowienie sceniczne 06.12.2022

libretto: Witold Borkowski, Stanisław Piotrowski
dyrygent: Maciej Tomasiewicz
kierownictwo muzyczne premiery: Jerzy Matula
inscenizacja i choreografia: Henryk Konwiński
scenografia: Jan Bernaś
wizualizacje: Daria Woszek
kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik
asystent choreografa: Anna Kmiecik-Sokalla
pedagodzy baletu: Lucyna Popławska, Kazimierz Cieśla
inspektor baletu: Ewa Czampiel
pianista baletu: Natalia Myślewicz

W spektaklu wykorzystano kompozycję Jacka Dzwonowskiego.
Narrator: Marek Stecko

Balet w 2 aktach

Czas trwania:
1 godz. 50 min. - 1 przerwa

Wydarzenia

22 października 2024, Wtorek
Godzina: 11:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: Spektakl do taśmy

Kup bilet
23 października 2024, Środa
Godzina: 11:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: Spektakl do taśmy

Kup bilet
24 października 2024, Czwartek
Godzina: 11:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: Spektakl do taśmy

Kup bilet
Zobacz wszystkie

Balet polskich twórców: Bogdana Pawłowskiego /muzyka/, Witolda BorkowskiegoStanisława Piotrowskiego /libretto/ oparty na znanej, wielokrotnie prezentowanej w różnych formach w teatrze baśni braci Grimm.

Któż nie zna opowieści o losach młodej dziewczyny o białej skórze, rumieńcach jak krew i kruczych włosach - Śnieżki i jej okrutnej, zazdrosnej macochy - czarownicy?

Bez względu na wiek każdy z zapartym tchem śledzi losy wiedźmy, która nie mogąc znieść urody swojej pasierbicy, postanowiła się jej pozbyć w przebiegły sposób.

Nie jest do końca pewne, czy to dorośli przyprowadzają dzieci na spektakl „Królewny Śnieżki” czy też na odwrót. Niezwykłe przełożenie popularnej historii tej ludowej baśni niemieckiej na wersję baletową wzbogaca spektakl o przepiękną warstwę muzyczną, barwne kostiumy i zjawiskowy taniec.

Zapraszamy na spektakle Opery Śląskiej by sprawdzić, czy dobro i tym razem zwycięży zło.

AKT I

Piękna, lecz zła Królowa Macocha, jak co dnia przegląda się w czarodziejskim zwierciadle zachwycona swą urodą. Towarzyszy jej orszak nietoperzy. W tym czasie Śnieżka, jak zawsze zmęczona i zapracowana, gdy tylko na chwilę wytchnienia uniesie głowę – słychać świergot przelatującego ptaszka i pojawiają się kwitnące kwiaty. Zła Królowa nieustannie zapędza Śnieżkę do ciężkiej pracy, coraz bardziej zazdrosna o jej rozkwitającą urodę.
Pewnego dnia w ogrodzie pojawił się Królewicz. Gdy ujrzał Śnieżkę pokochał ją miłością od pierwszego wejrzenia. W czarodziejskim zwierciadle Królowa Macocha ujrzała jednak tę scenę a zazdrosna coraz bardziej o urodę Śnieżki, postanawia na zawsze pozbyć się pięknej pasierbicy, by pozostać najpiękniejszą na świecie. Wzywa Myśliwego, wręcza mu sztylet i nakazuje zgładzić Śnieżkę. Myśliwy, choć wzdraga się przed spełnieniem strasznego rozkazu, prowadzi ją jednak posłusznie do lasu. W ostatniej chwili, wzruszony prośbą Śnieżki, lituje się nad jej losem i puszcza ją wolno. Śnieżka, która nie może powrócić na królewski zamek, wędruje samotnie tajemniczym, groźnym lasem. Nadchodzi noc i straszliwa burza. Na zamku Królowa tryumfuje, nieświadoma, że Myśliwy nie spełnił jej rozkazu.

AKT II

Ucichła nocna burza. Znużona Śnieżka zasnęła w głębokim lesie. Nastał świt. Do śpiącej Śnieżki podchodzą przyjazne zwierzęta: Ptak, Lis, Wiewiórki, Jeż, a nawet Niedźwiedź. Rozpoczyna się wspólna zabawa a potem droga w głąb tajemniczego lasu.
Z oddali nadchodzi 7 Krasnoludków, powracających z pracy w kopalni diamentów. Lecz do ich domku, podprowadzona przez zwierzęta, wcześniej dotarła Śnieżka, która natychmiast zabrała się do porządków a potem, utrudzona, zasnęła, pożegnana przez swych leśnych przyjaciół.
Przybyły Krasnoludki: co to, ktoś wszedł do ich domku i śpi? Któż to jest – ależ Śnieżka …
Jej opowieść o sierocym losie bardzo wzruszyła Krasnali – nawet Gburek, choć jako ostatni, uległ czarowi Śnieżki.

AKT III

Śnieżka co dnia, po obudzeniu Krasnoludków i porannej gimnastyce, wyprawia ich do pracy, a potem zabiera się do porządków i zajęć domowych.
Zła Królowa z odbicia w czarodziejskim zwierciadle wie już gdzie Śnieżka przebywa. Postanawia wyprawić się do domku Krasnoludków, by ja podstępnie zgładzić podając jej zatrute jabłko.
Śnieżka nie rozpoznała w utrudzonej staruszce mściwej macochy i podała jej kubek orzeźwiającej wody. Przyjęła też w zamian jabłko, lecz już pierwszy kęs spowodował, że osunęła się na ziemię. Nie żyje! … Lamentują zwierzęta i Krasnoludki po powrocie z pracy.
Nie żyje! … Lecz oto nadchodzi Królewicz, który wyprawił się na poszukiwanie Śnieżki. Miłość zwycięża zły czar – Śnieżka ożywa!
Czeka ją teraz droga na królewski zamek i wielka zabawa, w której udział biorą jej najbliżsi przyjaciele-Krasnoludki i leśne zwierzęta.
A zła macocha ponieść musi srogą karę.

 

BCKino – Drużyna A(A)

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2024-10-02
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino, BCKino w samo południe
Bytomskie Centrum Kultury / 2024-10-02

Drużyna A(A) – dramat, komedia, Polska, 2024; reż.: Daniel Jaroszek; obsada: Danuta Stenka, Maria Sobocińska, Magdalena Cielecka, Łukasz Simlat.

Czwórka uzależnionych krzyżowo anonimowych alkoholików, żeby uratować swój ośrodek terapeutyczny, podejmuje się przeszmuglowania przez całą Polskę dwóch cystern spirytusu. Dla własnego bezpieczeństwa porywają w podróż swojego terapeutę. Podróż okazuje się jednak bardziej niebezpieczna niż się spodziewali, bo w ślad za nimi – a raczej za nielegalnym alkoholem, który przewożą – podąża również celniczka, która nie do końca jest tym, za kogo się podaje. Od tej pory wszystko się komplikuje. Czy Leszkowi, Wioli, Dominikowi, Karolinie i Wojtkowi uda się zakończyć misję, ale też nie ulec słabościom i nie przerwać terapii?

Seanse:
20.09-03.10 godz. 19.30
21.09 godz. 11.00
22.09 godz. 15.00
28-29.09 godz. 15.00

25.09 godz. 12.00 w ramach BCKino w samo południe. Na TEN seans bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej – 13 zł (Bytomska Karta Seniora).

Czas trwania: 132 min (Next Film)
Wiek: 15+
Bilety: 15 zł 
Miejsce: sala Gloria (I piętro)

 
do góry