Kalendarium
terminarz dnia 08.09.2024
Znów mam apetyt na książkę
Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej animujący czytelnictwo pod hasłem "Znów mam apetyt na książkę".
Projekt: . „Zwolnieni z teorii”
Projekt: . „Zwolnieni z teorii”.
Lokalne tożsamości - Architektura Bytomia na zdjęciach

Przez dziesięć dni 35 miłośników fotografii z Polski, Słowacji, Słowenii, Szwecji oraz Włoch przemierzało zakamarki Bytomia. Wykonali setki zdjęć w różnych technikach: cyfrowej, analogowej oraz camera obscura, dokumentując architekturę naszego miasta. Teraz przyszedł czas na zaprezentowanie najlepszych fotografii, które będzie można zobaczyć podczas wystawy od środy 4 września w Biurze Promocji Bytomia /Rynek 7/.
Zdjęcia powstały podczas międzynarodowych warsztatów fotograficznych w ramach projektu „PHOTOsynthesis: local identities”. W ramach warsztatów 35 pasjonatów fotografii z Polski oraz Szwecji, Włoch, Słowacji i Słowenii poznawało historię Bytomia, Rozbarku i Górnego Śląska.
Biorąc udział w spacerach fotograficznych, spotkaniach z miłośnikami historii Bytomia oraz społecznikami mogli nie tylko poznać dzieje miasta, jego dzielnic i architektury postindustrialnej, ale również unikalną tożsamość Bytomia, który w tym roku obchodzi 770-lecie nadania praw miejskich.
Na wystawie, której wernisaż odbędzie się we wtorek w Teatrze Rozbark o 17:00 zobaczymy przede wszystkim zdjęcia bytomskiej architektury, wśród której będą przeważać fotografie poprzemysłowych obiektów na terenie Bytomia. Wystawę zdjęć będzie można również oglądać od 4 do 17 września w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7 od 8:00 do 15:00.
Wstęp wolny.
Wystawa została dofinansowana z budżetu województwa śląskiego, Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.
Organizatorami wystawy są m.in.: Fundacja Żywego Słowa – Skaczący Słoń, Teatr Rozbark, Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku oraz Miasto Bytom.
Konkurs "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych"

Konkurs kierowany zarówno do kobiet, które są związane z górnictwem poprzez męża, ojca, przodków, jak i tych, związanych z branżą górniczą i okołogórniczą zawodowo. Projekt pomysłu dr Moniki Glosowitz pt. „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” oddaje inicjatywę kobietom, których głos w pamięci kulturowej regionu jest prawie nieobecny.
Regulamin konkursu zakłada dowolność w kwestii utrwalenia wypowiedzi. Swoją historię można przekazać w postaci drukowanego tekstu, bądź też nagrania, bądź odręcznych zapisów. Prace można wysyłać do 31 października 2024 r. na adres: archiwumwegla@gmail.com lub na Kancelarię Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny (z dopiskiem „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”).
Narodowy Dzień Tenisa w Bytomiu

Zapraszamy 7 i 8 września na korty Górnika Bytom przy ul. Tarnogórskiej, gdzie w ramach Narodowego Dnia Tenisa odbędzie się V Tenisowy Turniej Charytatywny "Gramy dla Liliany"
Piknik Zdrowotno-Historyczny "Śladami Medycyny"
Patronat Prezydenta - Piknik Historyczny "Śladami Medycyny"
Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej

Bytomski Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej to cykliczne, comiesięczne, niedzielne spotkania artystyczno-towarzyskie, odbywające się w sali koncertowej im. Adama Didura, podczas którego zaproszeni polscy aktorzy teatralni przy akompaniamencie muzycznym, prezentują poezję wybranych przez siebie poetów.
Wydarzenia
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kup bilet
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kup bilet
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kup bilet
Już 8 września zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej, podczas którego wystąpią poeci – Józef Frąckowiak oraz Henryk Kamiński.
Józef Frąckowiak – członek Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział w Kołobrzegu i Kępińskiego Koła Literackiego, kronikarz myśli, które zapisuje w swoich wierszach. Współtwórca literackiej audycji „Słowo w kulturze” na antenie Radia SUD i promotor spotkań z ciekawymi ludźmi w Pubie „Gramophone” w Kępnie. Uczestnik licznych plenerów literackich oraz Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Poeci bez granic” w Polanicy-Zdroju, autor wielu tomików poezji i zbiorowych edycji wierszy wspierających potrzebujących.
Henryk Kamiński – poeta mieszkający i tworzący w Polsce i we Francji. Od 2014 roku wydał kilka tomików poezji, m.in. „Życie to przemijanie”, „Małe nostalgie” czy „Życiowe wędrowanie” w wersji francusko-polskiej. Jego twórczość prezentowana jest w wielu antologiach na całym świecie. Współpracuje z artystami francuskimi, inspiruje młodzież do pisania i aktywności twórczej, a także wspiera aukcje charytatywne na rzecz potrzebujących.
To niezwykłe spotkanie z pewnością dostarczy wielu artystycznych wrażeń i refleksji nad pięknem słowa poetyckiego.
Podczas spotkań słodki poczęstunek przy kawie zapewnia Społem PSS w Bytomiu.
Salon Poezji i Muzyki powstał w Bytomiu z inicjatywy Anny Dymnej, która goszcząc w Operze Śląskiej w lutym 2006 roku /podczas charytatywnego koncertu poświęconego tragicznym wydarzeniom w hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie/ zobaczyła Salę Koncertową im. Adama Didura i zaproponowała, aby zrealizować dla bytomian cykliczne spotkania z poezją. Bytomski Salon jest jedną z filii Krakowskiego Salonu Poezji, który zaczął działać w styczniu 2002 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Krakowski Salon Poezji stał się szybko cenionym i lubianym wydarzeniem. Jego sukces przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Powstały Salony Poezji w Gdańsku, Tczewie, Tarnowie, Częstochowie, Opolu, Lublinie, Gliwicach. W Operze Śląskiej poetyckie spotkania odbywają się regularnie od dnia swej inauguracji tj. 1 października 2006 i niezmiennie cieszą się ogromną popularnością wśród naszych widzów.
Od września 2016 roku opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań jest Ewa Leśniak – związana ze sceną Teatru Śląskiego w Katowicach aktorka teatralna, filmowa i estradowa, Wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich. Współpracuje także z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem im. A. Mickiewicza w Łodzi i Teatrem Rozrywki w Chorzowie. W swoim dorobku ma około stu ról teatralnych i kilkanaście ról filmowych. Nagrodzona trzema Złotymi Maskami, oznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrną Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i Odznaką za zasługi dla woj. katowickiego. Zaangażowana w działalność edukacyjną i pedagogiczną związaną z przygotowaniem do egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej i egzaminów eksternistycznych.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wejściówek:
- w kasie biletowej Opery tel. 32/ 39-66-815, 32/ 39-66-877
- w Biurze Obsługi Widza, tel. 32/ 39-66-808 | 32/ 39-66-853
Śladami medycyny - piknik zdrowotno-historyczny
Dla uczestników pikniku czeka wiele atrakcji – wśród nich wystawa eksponatów Muzeum Medycyny i Farmacji SUM oraz namiot medyczny z II wojny światowej dostarczony przez Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków i Fortyfikacji Pro Fortalicjum. Na chętnych czeka także zwiedzania szpitala, kiermasz rękodzieła wykonanego przez pacjentów Centrum Zdrowia Psychicznego.
Program wydarzeń obejmuje także badania profilaktyczne. I tak będzie można wykonać badania USG (tarczycy, aorty brzusznej- przed badaniem w godzinach 14.00-18.00 trzeba być na czczo przez 4 godziny ), profilaktyczne badania okulistyczne - OCT oraz skorzystać z konsultacji psychiatrycznej.
Wstęp wolny.

Mecz tenisa stołowego w ramach Superligi Mężczyzn Tenisa Stołowego

Zapraszamy na mecz tenisa stołowego w ramach Superligi Mężczyzn Tenisa Stołowego. Drużyna Petralana Polonia Bytom podejmie u siebie, w Hali przy ul. Nickla w Bytomiu-Miechowicach zespół Energa Manekin Toruń. Mecz zaplanowano 8 września o godz. 16.00.
Bytomskie Koncerty Organowe
.jpg)
Zapraszamy w niedzielę 8 września do kościoła pw. św. Barbary na koncert Szymona Jarzyny w ramach cyklu koncertów Bytomskie Koncerty Organowe. Początek koncertu o godz. 16:00
BCKino – Rodzaje życzliwości

Rodzaje życzliwości – dramat, USA, Wielka Brytania, Irlandia, 2024; reż.: Yorgos Lanthimos; obsada: Emma Stone, Jesse Plemons, Willem Dafoe, Margaret Qualley, Hong Chau.
Na obraz składają się trzy pozornie odrębne nowele filmowe połączone – choć nie jedynie – osobami aktorów powracających w nowych wcieleniach. Odarty z godności menedżer próbuje wyrwać się z korporacyjnego ślepego posłuszeństwa szefowi, żona policjanta – ocalała z katastrofy biolożka – chce odbudować relację z mężem kwestionującym jej powrót, a członkini sekty ma za zadanie znaleźć osobę o mocy wskrzeszania zmarłych. Najnowszy obraz Yorgosa Lanthimosa, wypełniony humorem i absurdem, można odczytywać na wielu poziomach – jednym z nich jest ludzka bezradność w obliczu przypadku i przeznaczenia.
06-12.09.24 godz. 17.00 i 20.00
13-19.09.24 godz. 19.45
11.09 godz. 12.00 w ramach BCKino w samo południe. Na TEN seans bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej – 13 zł (Bytomska Karta Seniora).
12.09 seans o godz. 17.00 będzie poprzedzony krótką prelekcją.
Czas trwania: 165 min (Disney/Kinoplex)
Wiek: 15+ (napisy)
Bilety: 15 zł
Miejsce: sala Gloria (I piętro)