Kalendarium
terminarz dnia 28.09.2024
Znów mam apetyt na książkę
Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej animujący czytelnictwo pod hasłem "Znów mam apetyt na książkę".
Projekt: . „Zwolnieni z teorii”
Projekt: . „Zwolnieni z teorii”.
Konkurs "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych"

Konkurs kierowany zarówno do kobiet, które są związane z górnictwem poprzez męża, ojca, przodków, jak i tych, związanych z branżą górniczą i okołogórniczą zawodowo. Projekt pomysłu dr Moniki Glosowitz pt. „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” oddaje inicjatywę kobietom, których głos w pamięci kulturowej regionu jest prawie nieobecny.
Regulamin konkursu zakłada dowolność w kwestii utrwalenia wypowiedzi. Swoją historię można przekazać w postaci drukowanego tekstu, bądź też nagrania, bądź odręcznych zapisów. Prace można wysyłać do 31 października 2024 r. na adres: archiwumwegla@gmail.com lub na Kancelarię Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny (z dopiskiem „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”).
Księga, która przetrwała wieki - Historia Biblii

Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu serdecznie zaprasza na wystawę: „Księga, która przetrwała wieki - Wystawa Biblii”. To nietypowa wystawa i niecodzienne zwiedzanie. Wystawa, która umożliwia dosłowne dotknięcie słowa zapisanego na papirusach, skórach zwierzęcych, a także współczesnych reprintach starych wydań. Udział w wydarzeniu stanowi okazję uczestniczenia w niecodziennej lekcji języka polskiego i historii. Wystawa została zorganizowana przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Zbór w Bytomiu, przy udziale Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu.
Termin wystawy: od 19 września do 2 października 2024, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 16.00.
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu pl. Jana III Sobieskiego 3, sala 302 III piętro (z dostępem do windy)
Wstęp wolny.
Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 502 965 570.
Spoglądając w kosmos. Wernisaż Marzeny Rogozińskiej

Spektakularne obrazy gwiazd, mgławic, galaktyk oraz zjawisk astronomicznych, które urzekają zarówno swoją estetyką, jak i naukową precyzją będzie można zobaczyć podczas wystawy Marzeny Rogozińskiej. Zapraszamy w piątek 20 września o godz. 17.00 do lokalu w Bytomiu /plac Jana III Sobieskiego 3/ na wernisaż astrofotografii „Spoglądając w kosmos”. Wstęp bezpłatny.
Wystawę w lokalu w Bytomiu będzie można oglądać od 20 września do 18 października.
Gratka dla pasjonatów wojskowości
Z okazji 10-lecia Stowarzyszenia Pasjonatów Wojskowości "Kompania Bytom" jej członkowie 28 września organizują Dzień Otwarty. Nie zabraknie atrakcji dla dużych i małych, kuchnia polowa, pojazdy wojskowe, oprowadzenie po siedzibie stowarzyszenia. Początek wydarzenia o godz. 10.
Wojskowe atrakcje z Kompanią Bytom w sobotę

Pokazy sprzętu wojskowego i pojazdów militarnych, w tym kultowego T-34, a także zabawy, konkursy dla najmłodszych oraz zwiedzanie siedziby stowarzyszenia i Izby Tradycji Wojskowej. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na miłośników militariów podczas Dnia Otwartego Kompanii Bytom, który odbędzie się w najbliższą sobotę 28 września w godz. 10.00-18.00 przy ul. Felińskiego 195 w Miechowicach. Dla smakoszy nie zabraknie także kuchni polowej oraz wojskowej grochówki. Tegoroczna edycja wydarzenia będzie wyjątkowa, ponieważ Stowarzyszenie obchodzi jubileusz 10-lecia działalności.
Podczas Dnia Otwartego z Kompanią Bytom zobaczymy militarne zbiory, jakie udało się zgromadzić pasjonatom historii i militariów. Do udziału w imprezie zapraszamy każdego, kto interesuje się historią oraz chciałby na żywo zobaczyć militarne cacka prezentowane są głównie na zlotach pojazdów militarnych czy piknikach wojskowych. W sobotę 28 września nie zabraknie także atrakcji dla dzieci, w tym zabaw, gier i konkursów – będzie możliwość m.in. przeprowadzenia poszukiwań za pomocą wykrywacza metali. Nie zabraknie też ciekawych prelekcji.
Makbet

W spektaklu usłyszymy muzykę Giuseppe Verdiego: „Makbet” (fragmenty), „Don Carlos. Ballet de la Reine” oraz „Messa da Requiem”.
Kierownictwo i opracowanie muzyczne:Tomasz Tokarczyk
Choreografia i reżyseria: Monika Myśliwiec
Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Dramaturgia: Jakub Roszkowski
Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
Projekcje: Natan Berkowicz
Kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik
Asystent choreografa: Anna Kmiecik-Sokalla, Thais Henrique Rocha
Asystent dyrygenta: Wiktor Kozłowski
Pedagodzy baletu: Kazimierz Cieśla, Joanna Kurkowska
Pianista baletu: Natalia Myślewicz
Inspektor baletu: Ewa Czampiel-Matura
Inspicjent: Jadwiga Bacik, Krystyna Siedlik
Balet w 2 aktach
Czas trwania:2 godz. 20 min. - 1 przerwa
Obsada:
MAKBET – Douglas DE OLIVEIRA FERREIRA, Maciej PLETNIA
LADY MAKBET – Mitsuki NODA, Michalina DROZDOWSKA, Thais Henrique ROCHA
WIEDŹMY – Giada GAVIOLI, Kinga MAJEWSKA, Julia BIELSKA, Ellen BREMER, Julia MALEJKA, Weronika TYMOSZCZUK
BANKO – Alberto PECETTO, Francesco Pio TOSTO
MALCOLM – Karl PICUIRA DE PIMODAN, Karol PLUSZCZEWICZ
DUNKAN – Grzegorz PAJDZIK, Karol PLUSZCZEWICZ
FLEANCE – Mateusz DANIEC
BALET OPERY ŚLĄSKIEJ: Clara Ushizaka, Thais Henrique Rocha, Javier Ares Cabeza, Julia Bielska, Ellen Bremer, Giovanni Bruscino, Michalina Drozdowska, Oliwia Gajdzik, Giada Gavioli, Kacper Helka, Sylwia Kubacka - Werner, Kinga Majewska, Julia Malejka, Elen Martausova, Magdalena Matejko, Rhaphael Molenaar, Mitsuki Noda, Alberto Pecetto, Wiktor Perdek, Karl Picuira do Pimodan, Karol Pluszczewicz, Giulia Roberto, Małgorzata Timofiejew, Francesco Pio Tosto, Weronika Tymoszczuk, Michalina Drozdowska
oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu oraz Orkiestra Opery Śląskiej
"Makbet” to polska prapremiera baletowa zrealizowana z rozmachem, która zaskakuje niezapomnianymi efektami wizualnymi. Najnowszy spektakl baletowy Opery Śląskiej w Bytomiu interpretuje siedemnastowieczną tragedię przez pryzmat tego, co we współczesnej twórczości teatralnej jest najbardziej aktualne i pociągające. Widowisko zachwyci miłośników baletu klasycznego, dzięki złożonym choreograficznie scenom zespołowym, duetom i solowym popisom tancerzy.
Opowiedziana tańcem historia jest uniwersalną opowieścią o potędze namiętności związanej z pragnieniem władzy. Szekspirowski dramat odwołuje się do archetypów, nawiązuje do fatum kierującego ludzkim losem, stawia głównego bohatera wobec tragicznych dylematów i konsekwencji dokonanych wyborów. Dramaturgia tego widowiska koncentruje się na parze głównych bohaterów, którzy - pozostając wspólnikami w zbrodni - zupełnie odmiennie mierzą się z jej konsekwencjami. Początkowa zachłanność i bezwzględność Lady Makbet, jej zdecydowanie i siła, poprzez ciąg wydarzeń i przeżyć doprowadzają ją do choroby psychicznej i samobójczej śmierci. Niepewność Makbeta podżeganego w pierwszej chwili do zbrodni przez Lady Makbet ustępują z kolei poczuciu wszechmocy i bezkarności, a każda kolejna zbrodnia czyni go bardziej bezdusznym i żądnym niezbywalnej władzy. W chciwości i zbrodni rodzi się jego upadek. Jego miłość do żony i pragnienie sprostania jej ambicjom w toku dramatu zamieniają się w chłód i obojętność, co dodatkowo pogłębia poczucie samotności i winy Lady Makbet, doprowadzając ją do obłędu.
Warstwę muzyczną spektaklu stanowią utwory Giuseppe Verdiego w autorskim opracowaniu Tomasza Tokarczyka - kierownika muzycznego Opery Śląskiej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”
Spektakl pod honorowym patronatem Związku Artystów Scen Polskich ZASP
Obsada
Balet Opery Śląskiej oraz Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu
MAKBET
Maciej Pletnia
LADY MAKBET
Michalina Drozdowska
WIEDŹMY
Ellen Bremer, Julia Bielska,
Julia Malejka
BANKO
Francesco Pio Tosto
MALCOLM
Karl Picuira de Pimodan
DUNKAN
Grzegorz Pajdzik
FLEANCE
Mateusz Daniec
BCKino – Drużyna A(A)

Drużyna A(A) – dramat, komedia, Polska, 2024; reż.: Daniel Jaroszek; obsada: Danuta Stenka, Maria Sobocińska, Magdalena Cielecka, Łukasz Simlat.
Czwórka uzależnionych krzyżowo anonimowych alkoholików, żeby uratować swój ośrodek terapeutyczny, podejmuje się przeszmuglowania przez całą Polskę dwóch cystern spirytusu. Dla własnego bezpieczeństwa porywają w podróż swojego terapeutę. Podróż okazuje się jednak bardziej niebezpieczna niż się spodziewali, bo w ślad za nimi – a raczej za nielegalnym alkoholem, który przewożą – podąża również celniczka, która nie do końca jest tym, za kogo się podaje. Od tej pory wszystko się komplikuje. Czy Leszkowi, Wioli, Dominikowi, Karolinie i Wojtkowi uda się zakończyć misję, ale też nie ulec słabościom i nie przerwać terapii?
Seanse:
20.09-03.10 godz. 19.30
21.09 godz. 11.00
22.09 godz. 15.00
28-29.09 godz. 15.00
25.09 godz. 12.00 w ramach BCKino w samo południe. Na TEN seans bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej – 13 zł (Bytomska Karta Seniora).
Czas trwania: 132 min (Next Film)
Wiek: 15+
Bilety: 15 zł
Miejsce: sala Gloria (I piętro)