• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 19.09.2024

Znów mam apetyt na książkę

Miejsce: MBP
Kategoria: Kultura
Data: 2024-07-01 - 2024-11-30

Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej animujący czytelnictwo pod hasłem "Znów mam apetyt na książkę".

Projekt: . „Zwolnieni z teorii”

Miejsce: I Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu.
Kategoria: Edukacja
Data: 2024-09-01 - 2025-04-01

Projekt: . „Zwolnieni z teorii”.

Konkurs "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych"

Kategoria: Kultura
Data: 2024-09-05 - 2024-10-31
Kultura / 2024-09-05

Konkurs kierowany zarówno do kobiet, które są związane z górnictwem poprzez męża, ojca, przodków, jak i tych, związanych z branżą górniczą i okołogórniczą zawodowo. Projekt pomysłu dr Moniki Glosowitz pt. „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” oddaje inicjatywę kobietom, których głos w pamięci kulturowej regionu jest prawie nieobecny.

Regulamin konkursu zakłada dowolność w kwestii utrwalenia wypowiedzi. Swoją historię można przekazać w postaci drukowanego tekstu, bądź też nagrania, bądź odręcznych zapisów. Prace można wysyłać do 31 października 2024 r. na adres: archiwumwegla@gmail.com lub na Kancelarię Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny (z dopiskiem „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”).

Księga, która przetrwała wieki - Historia Biblii

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2024-09-19 - 2024-10-02
Miejska Biblioteka Publiczna / 2024-09-19

Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu serdecznie zaprasza na wystawę: „Księga, która przetrwała wieki - Wystawa Biblii”. To nietypowa wystawa i niecodzienne zwiedzanie. Wystawa, która umożliwia dosłowne dotknięcie słowa zapisanego na papirusach, skórach zwierzęcych, a także współczesnych reprintach starych wydań. Udział w wydarzeniu stanowi okazję uczestniczenia w niecodziennej lekcji języka polskiego i historii. Wystawa została zorganizowana przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Zbór w Bytomiu, przy udziale Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu.

Termin wystawy: od 19 września do 2 października 2024, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 16.00.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu pl. Jana III Sobieskiego 3, sala 302 III piętro (z dostępem do windy)

Wstęp wolny.

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 502 965 570.

Polsko-ukraińska wymiana młodzieży Connect the states – PL&UA Youth

Miejsce: Fundacja Europejskich Inicjatyw na Śląsku
Kategoria: Edukacja
Data: 2024-09-19 - 2024-09-24

Polsko-ukraińska wymiana młodzieży Connect the states – PL&UA Youth

Bal maskowy

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2024-09-19
Godzina: 18:00
Dodatkowe informacje: Wydarzenie w ramach akcji #30 za 30
Giuseppe Verdi
Premiera: 9 grudnia 2023

Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk 

Reżyseria: Anna Wieczur

Scenografia: Matylda Kotlińska

Kostiumy: Anna Chadaj

Choreografia: Izadora Weiss

Projekcje: Stanisław Zaleski 

Światło: Katarzyna Łuszczyk 

Kierownik chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda

Kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik 

Asystent reżysera: Bernadeta Maćkowiak, Anna Przedpełska

Inspicjent: Jadwiga Bacik, Krystyna Siedlik 

Opera w 3 aktach

Czas trwania:
2 godz. 50 min - 1 przerwa

Wydarzenia

23 września 2024, Poniedziałek
Godzina: 18:00
Miejsce: Sanok, Sanocki Dom Kultury
Dodatkowe informacje: XXXII Festiwal im. Adam Didura w Sanoku

29 września 2024, Niedziela
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: Wydarzenie w ramach akcji #30 za 30

Kup bilet

OBSADA

Król Gustaw: Matheus Pompeu / Łukasz Załęski 

Amelia: Wioletta Chodowicz / Anna Wiśniewska-Schoppa

Renato: Stepan Drobit / Stanislav Kuflyuk / Mateusz Michałowski / Adam Woźniak

Ulryka: Anna Borucka / Małgorzata Walewska

Oskar: Marta Huptas / Ruslana Koval / Gabriela Legun 

Horn: Bogdan Kurowski / Grzegorz Szostak

Ribbing: Zbigniew Wunsch 

Sędzia Najwyższy: Maciej Komandera / Adam Sobierajski 

Krystian: Kamil Zdebel / Adam Woźniak 

Służący Amelii: Michał Bagniewski 

 

„Bal maskowy” Giuseppe Verdiego to opowieść o zdradzonej przyjaźni i niespełnionej miłości. Zainspirowana autentycznym wydarzeniem zamachu na króla Szwecji – Gustawa III w roku 1792, łączący w sobie wątki sensacyjne i romantyczne nasycone emocjami wspaniale wyrażonymi w muzyce.

Spotykają się tu dwa światy: ustalonych reguł i hierarchii oraz nieokiełznanej natury i niewidzialnych sił. Anna Wieczur – reżyserka zadaje pytania o nieprzewidywalny los: czy zdarzenia przebiegają w określony sposób, ponieważ bohaterowie są marionetkami w rękach przeznaczenia? Czy też wiedza o przeznaczonym im losie determinuje ich zachowania?

 

Streszczenie libretta

Akt pierwszy

Obraz 1

1792 rok. Pałac Królewski w Sztokholmie. Posłowie, dworzanie, petenci oczekują na spotkanie z Królem Gustawem III. Paź króla - Oskar wręcza mu listę gości zaproszonych na bal. Król znajduje na niej imię Amelii, w której jest szaleńczo zakochany. Jest ona jednak żoną hrabiego Renato – oddanego mu najlepszego przyjaciela. Wśród oczekujących na spotkanie z królem są również hrabia Ribbing i hrabia Horn, którzy nie darzą Króla sympatią – oskarżają go o nieudolność w rządzeniu krajem i planują zamach stanu. Król w rozmowie z Renato wyznaje, że czuje się wyczerpany, a sprawowanie rządów w kraju jest bardzo trudne. Renato informuje go o planowanym zamachu. Król nie czuje się zagrożony, nie chce znać nazwisk konspiratorów, jest bowiem przekonany, że miłość i zaufanie jego ludu będą go chronić. Nadchodzi sędzia z dekretem dotyczącym wydalenia z kraju wróżki Ulryki, która według niego – stanowi zagrożenie dla królestwa. Oscar staje w jej obronie i namawia Króla do odwiedzenia podejrzanej o czary.

Obraz 2

W tym czasie otoczona gronem kobiet Ulryka przyzywa Lucyfera, by ją oświecił. Przebrany za rybaka Gustaw obserwuje, jak Wiedźma przepowiada żeglarzowi Christianowi dostatek i awans. Proroctwo spełnia się – Gustaw szybko pisze dekret o awansie i wsuwa mu do kieszeni nominację oficerską oraz złoto. Ulrykę odwiedza Amelia, która wyznaje, że pokochała Króla Gustawa grzeszną miłością. Ulryka radzi jej, że ból miłości może wyleczyć wyłącznie tajemnicze zioło, które powinna zerwać o północy. Nadchodzi reszta dworu, wśród nich spiskowcy. Król prosi Ulrykę o wróżbę. Wiedźma przepowiada mu śmierć. Zabójcą będzie ten, kto jako pierwszy uściśnie królewską dłoń. Pojawia się Renato, szczęśliwy Król podaje mu rękę i ujawnia swoją tożsamość. Zarzuca Wiedźmie kłamstwo, mówiąc, że jego najlepszy przyjaciel nigdy by go nie skrzywdził. Ulryka traci wiarygodność. Nikt z dworu nie wierzy już w jej nieomylność.

Akt drugi

Noc. Wzgórze straceńców. Amelia szuka mocy cudownego ziela, które ma jej pomóc zapomnieć o miłości do Króla. Na wzgórzu również pojawia się Gustaw, który wyznaje miłość zaskoczonej Amelii. Nagle nadchodzi Renato – przyszedł  ostrzec Króla, że spiskowcy widzieli go w towarzystwie nieznanej kobiety. Renato nie rozpoznaje w damie w woalu swojej żony. Hrabia oddaje swój płaszcz królowi. Gustaw odchodzi zostawiając Amelię pod opieką przyjaciela. Renato przysięga Królowi, że nie będzie dociekać, kim jest kobieta powierzona jego opiece. Podczas gdy królowi udaje się uciec, spiskowcy blokują drogę dwóm uciekinierom. Kiedy spiskowcy atakują Renato próbuje osłonić towarzyszkę, jednak w zamieszaniu woal spada z głowy Amelii. Renato jest wstrząśnięty odkryciem. Wzburzony zwraca się do spiskowców i wzywa ich do swojego domu następnego dnia.

Akt trzeci

Obraz 1

Gabinet hrabiego. Oszukany i zraniony Renato nie wierzy zapewnieniom żony, że ta nie dopuściła się zdrady. Poprzysięga, że król za wyrządzoną mu krzywdę zapłaci życiem. Decyduje przyłączyć się do spiskowców. Chętnych do zabójstwa Króla jest jednak więcej. O tym, kto zada śmiertelny cios zdecyduje los. Renato wkłada do urny arkusze z imionami.  Hrabia zmusza Amelię, aby wylosowała jeden z nich. Odczuwa wielką satysfakcję, gdy na kartce widnieje jego nazwisko. W tym czasie przybywa Oskar z zaproszeniem na bal. Spiskowcy zgodnie uznają, że maskarada będzie idealnym miejscem do przeprowadzenia zamachu. Amelia, która przeczuwa, co się wydarzy, decyduje się ostrzec Gustawa.

Obraz 2

Pałac Królewski. Gustaw zdaje sobie sprawę, że musi wyrzec się miłości do Amelii. Postanawia podpisać rozkaz wysłania Renato i Amelii za granicę. Oscar przynosi mu anonimowe ostrzeżenie o zamachu, do którego ma dojść podczas balu. Król Gustaw po mimo to decyduje się wziąć udział w zabawie - wie, że jeśli się nie pojawi, zostanie uznany na tchórza.

Obraz 3

Sala balowa w Pałacu Królewskim. Renato podstępem dowiaduje się, w jakim przebraniu pojawi się Król. Zrozpaczona Amelia podejmuje się bezskuteczną próbę ostrzeżenia Gustawa przed niebezpieczeństwem. Król oznajmia Amelii, że muszą z mężem opuścić kraj. Zakochani wiedzą, że to ich ostatnia rozmowa. Renato zadaje śmiertelny cios. królowi. Ostatkiem sił Gustaw zapewnia oprawcę o niewinności Amelii. Umierając wybacza zabójcy.

Obsada

Obsada spektaklu w dniu 19.09.2024 r., g. 18:00 - Opera Śląska w Bytomiu

Soliści, Chór, Balet oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka

 

KRÓL GUSTAW

Matheus Pompeu

 

AMELIA

Anna Wiśniewska-Schoppa

 

RENATO

Stanislav Kuflyuk

 

ULRYKA

Anna Borucka

 

OSKAR

Ruslana Koval

 

HORN

Grzegorz Szostak

 

RIBBING

Zbigniew Wunsch

 

SĘDZIA NAJWYŻSZY

Maciej Komandera

 

KRYSTIAN

Kamil Zdebel

 

SŁUŻĄCY AMELII

Michał Bagniewski


Obsada spektaklu w dniu 23.09.2024 r., g. 18:00 - Festiwal im. Adama Didura w Sanoku

Soliści, Chór, Balet oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka

 

KRÓL GUSTAW

Matheus Pompeu

 

AMELIA

Anna Wiśniewska-Schoppa

 

RENATO

Stanislav Kuflyuk

 

ULRYKA

Anna Borucka

 

OSKAR

Ruslana Koval

 

HORN

Grzegorz Szostak

 

RIBBING

Zbigniew Wunsch

 

SĘDZIA NAJWYŻSZY

Maciej Komandera

 

KRYSTIAN

Adam Woźniak

 

SŁUŻĄCY AMELII

Michał Bagniewski


Obsada spektaklu w dniu 29.09.2024 r., g. 18:00 - Opera Śląska w Bytomiu

Soliści, Chór, Balet oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka

 

KRÓL GUSTAW

Matheus Pompeu

 

AMELIA

Anna Wiśniewska-Schoppa

 

RENATO

Stanislav Kuflyuk

 

ULRYKA

Anna Borucka

 

OSKAR

Ruslana Koval

 

HORN

Grzegorz Szostak

 

RIBBING

Zbigniew Wunsch

 

SĘDZIA NAJWYŻSZY

Maciej Komandera

 

KRYSTIAN

Adam Woźniak

 

SŁUŻĄCY AMELII

Michał Bagniewski


BCKino – Rodzaje życzliwości

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2024-09-19
Godzina: 19:45:00
Podkategoria: BCKino, BCKino w samo południe
Bytomskie Centrum Kultury / 2024-09-19

Rodzaje życzliwości – dramat, USA, Wielka Brytania, Irlandia, 2024; reż.: Yorgos Lanthimos; obsada: Emma Stone, Jesse Plemons, Willem Dafoe, Margaret Qualley, Hong Chau.

Na obraz składają się trzy pozornie odrębne nowele filmowe połączone – choć nie jedynie – osobami aktorów powracających w nowych wcieleniach. Odarty z godności menedżer próbuje wyrwać się z korporacyjnego ślepego posłuszeństwa szefowi, żona policjanta – ocalała z katastrofy biolożka – chce odbudować relację z mężem kwestionującym jej powrót, a członkini sekty ma za zadanie znaleźć osobę o mocy wskrzeszania zmarłych. Najnowszy obraz Yorgosa Lanthimosa, wypełniony humorem i absurdem, można odczytywać na wielu poziomach – jednym z nich jest ludzka bezradność w obliczu przypadku i przeznaczenia.

06-12.09.24 godz. 17.00 i 20.00
13-19.09.24 godz. 19.45

11.09 godz. 12.00 w ramach BCKino w samo południe. Na TEN seans bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej – 13 zł (Bytomska Karta Seniora).

Czas trwania: 165 min (Disney/Kinoplex)
Wiek: 15+ (napisy)
Bilety: 15 zł 
Miejsce: sala Gloria (I piętro)

 
do góry