Kalendarium
terminarz dnia 10.09.2024
Znów mam apetyt na książkę
Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej animujący czytelnictwo pod hasłem "Znów mam apetyt na książkę".
Projekt: . „Zwolnieni z teorii”
Projekt: . „Zwolnieni z teorii”.
Lokalne tożsamości - Architektura Bytomia na zdjęciach

Przez dziesięć dni 35 miłośników fotografii z Polski, Słowacji, Słowenii, Szwecji oraz Włoch przemierzało zakamarki Bytomia. Wykonali setki zdjęć w różnych technikach: cyfrowej, analogowej oraz camera obscura, dokumentując architekturę naszego miasta. Teraz przyszedł czas na zaprezentowanie najlepszych fotografii, które będzie można zobaczyć podczas wystawy od środy 4 września w Biurze Promocji Bytomia /Rynek 7/.
Zdjęcia powstały podczas międzynarodowych warsztatów fotograficznych w ramach projektu „PHOTOsynthesis: local identities”. W ramach warsztatów 35 pasjonatów fotografii z Polski oraz Szwecji, Włoch, Słowacji i Słowenii poznawało historię Bytomia, Rozbarku i Górnego Śląska.
Biorąc udział w spacerach fotograficznych, spotkaniach z miłośnikami historii Bytomia oraz społecznikami mogli nie tylko poznać dzieje miasta, jego dzielnic i architektury postindustrialnej, ale również unikalną tożsamość Bytomia, który w tym roku obchodzi 770-lecie nadania praw miejskich.
Na wystawie, której wernisaż odbędzie się we wtorek w Teatrze Rozbark o 17:00 zobaczymy przede wszystkim zdjęcia bytomskiej architektury, wśród której będą przeważać fotografie poprzemysłowych obiektów na terenie Bytomia. Wystawę zdjęć będzie można również oglądać od 4 do 17 września w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7 od 8:00 do 15:00.
Wstęp wolny.
Wystawa została dofinansowana z budżetu województwa śląskiego, Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.
Organizatorami wystawy są m.in.: Fundacja Żywego Słowa – Skaczący Słoń, Teatr Rozbark, Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku oraz Miasto Bytom.
Konkurs "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych"

Konkurs kierowany zarówno do kobiet, które są związane z górnictwem poprzez męża, ojca, przodków, jak i tych, związanych z branżą górniczą i okołogórniczą zawodowo. Projekt pomysłu dr Moniki Glosowitz pt. „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” oddaje inicjatywę kobietom, których głos w pamięci kulturowej regionu jest prawie nieobecny.
Regulamin konkursu zakłada dowolność w kwestii utrwalenia wypowiedzi. Swoją historię można przekazać w postaci drukowanego tekstu, bądź też nagrania, bądź odręcznych zapisów. Prace można wysyłać do 31 października 2024 r. na adres: archiwumwegla@gmail.com lub na Kancelarię Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny (z dopiskiem „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”).
BCKino – Rodzaje życzliwości

Rodzaje życzliwości – dramat, USA, Wielka Brytania, Irlandia, 2024; reż.: Yorgos Lanthimos; obsada: Emma Stone, Jesse Plemons, Willem Dafoe, Margaret Qualley, Hong Chau.
Na obraz składają się trzy pozornie odrębne nowele filmowe połączone – choć nie jedynie – osobami aktorów powracających w nowych wcieleniach. Odarty z godności menedżer próbuje wyrwać się z korporacyjnego ślepego posłuszeństwa szefowi, żona policjanta – ocalała z katastrofy biolożka – chce odbudować relację z mężem kwestionującym jej powrót, a członkini sekty ma za zadanie znaleźć osobę o mocy wskrzeszania zmarłych. Najnowszy obraz Yorgosa Lanthimosa, wypełniony humorem i absurdem, można odczytywać na wielu poziomach – jednym z nich jest ludzka bezradność w obliczu przypadku i przeznaczenia.
06-12.09.24 godz. 17.00 i 20.00
13-19.09.24 godz. 19.45
11.09 godz. 12.00 w ramach BCKino w samo południe. Na TEN seans bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej – 13 zł (Bytomska Karta Seniora).
12.09 seans o godz. 17.00 będzie poprzedzony krótką prelekcją.
Czas trwania: 165 min (Disney/Kinoplex)
Wiek: 15+ (napisy)
Bilety: 15 zł
Miejsce: sala Gloria (I piętro)