Kalendarium
terminarz dnia 15.06.2024
Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.
Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.
Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.
Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Tour de GZM - Maraton Rowerowy wokół Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii 14 – 16 czerwca 2024 r.

Zapraszamy do udziału w Tour de GZM - Maratonie Rowerowym wokół Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii między 14 a 16 czerwca 2024 r.
Serdecznie zapraszamy na Maraton Rowerowy dookoła Metropolii. Organizatorzy przygotowali dwa dystanse w jakich można wziąć udział w wydarzeniu: 200 lub 390 km. Trasa przebiegać będzie przez najatrakcyjniejsze szlaki rowerowe GZM. Nie zabraknie polnego szutru, leśnych ścieżek, industrialnych klimatów, zbiorników wodnych, hałd górniczych... W pakiecie startowym: dwa noclegi (piątek/sobota i sobota/niedziela), ciepły posiłek na mecie plus bufet, losowanie 2 – osobowej wycieczki do Pragi, Wiednia lub Budapesztu, a dla wszystkich, którzy ukończą maraton w limicie czasu (200 km/20 h; 390 km/40 h) okolicznościowy medal.
Informacje i zapisy na www.UltraMetropolia.pl
Piknik Rodzinny Stowarzyszenia Budowlanki

Występy artystyczne, gry i zabawy sportowe oraz wiele innych atrakcji przygotowało Stowarzyszenie Absolwentów Państwowych Szkół Budownictwa, które już w najbliższą sobotę, 15 czerwca zaprasza na rodzinny piknik przy ul. Powstańców 10.
Imprezę otworzą o 10.00 występy Orkiestry Absolwentów PSB oraz niezastąpionych bytomskich mażoretek Charms. W programie nie zabraknie też zawodów sportowych, pokazów musztry. Na najmłodszych czekać będą też dmuchańce i mnóstwo zabawy.
Patronat nad imprezą objął prezydent Mariusz Wołosz.
Wstęp wolny.
Bytomski Kwietnik
Stowarzyszenie Piękna Strona Miasta już po raz szósty zaprasza do udziału w Bytomskim Kwietniku, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 15 czerwca o 14.00 w Parku Miejskim.
Jak co roku Polana Piknikowa wypełni się gwarem, muzyką i różnorodnymi aktywnościami, które znajdziemy w poszczególnych strefach – warsztatowej, gastronomicznej i wypoczynkowej.
Nie zabraknie muzyki na żywo, warsztatów artystycznych dla dzieci i dorosłych – od inspirowanej naturą ceramiki, quillingu i ozdabiania otoczaków, poprzez kolaż, linoryt, aż do rysunku. W ramach pikniku będzie można także zadbać o swoje emocje i dobrostan psychofizyczny, zrelaksować się podczas masażu, poćwiczyć jogę i pilates, powyplatać wianki czy kwiatowe bransoletki.
Energia miasta, energia zieleni
Chętni do parkowych eksploracji będą mogli się wybrać na dzikie wędrowanie po parku, a ci, którzy preferują leniwy wypoczynek, będą mieć do swojej dyspozycji całą przestrzeń polany, żeby powylegiwać się na leżakach.
Bytomski Kwietnik to także rozmowy z ciekawymi ludźmi. W tym roku głos zabiorą aktywne bytomianki, które nadają ton różnym wymiarom życia w naszym mieście. Na koniec zagra Silesian Brass Quartet.
Rośliny na wymiankę
Jak zapowiadają organizatorzy nie zabraknie strefy rękodzieła, w której lokalni wytwórcy będą prezentować i sprzedawać swoje produkty. Punktem programu, który pojawia się w każdej edycji tej proekologicznej imprezy jest wymiana roślin. To doskonała okazja do zaprezentowania i podzielenia się swoimi egzemplarzami sadzonek. W tym roku organizatorzy łączą siły z Bytomskim Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt, aby zebrać datki na rzecz bytomskiego przytuliska.
Impreza potrwa do 19.00.
Promocja książki poświęconej Franzowi Landsbergerowi

Spotkanie promujące książkę Od Teatru Miejskiego i Domu Koncertowego do Opery Ślaskiej. Życie dla sztuki Franza Landsbergera pod redakcją Izabelli Wójcik-Kühnel z udziałem Kameralistów Opery Śląskiej.
W publikacji ukazane są zawiłości historyczne regionu zmieniającego często przynależność państwową. na tle osobistych przeżyć rodziny Landsbergerów. Mówi o historii lokalnej, różnorodności kultur, o tolerancji i akceptacji, ale także o dramacie Holokaustu, który się tu rozegrał.
Izabella Wójcik-Kühnel - archeolożka z wykształcenia, z pasji historyczka. Od kilkudziesięciu lat dbająca o to, aby najważniejsze wydarzenia z dziejów Bytomia pozostawały w pamięci kolejnych pokoleń. Wieloletnia i zasłużona pracownica Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Dała się poznać jako niestrudzona i bezinteresowna erudytka, zaangażowana w życie miasta, będącego jedną z największych pasji jej badawczego życia. Autorka wystaw i towarzyszących jej publikacji, wśród których warto wymienić m.in. Dziecko w obiektywie historii: Górny Śląsk i pogranicze oraz Kobietę w dziejach i współczesności Bytomia (współautorstwo). Jako propagatorka historii mówionej w ciągu kilkudziesięciu lat zarejestrowała na nośnikach wiele istotnych rozmów przeprowadzonych z pasjonującymi postaciami naszego regionu.
Podczas spotkania odbędzie się także koncert Kameralistów Opery Śląskiej (I skrzypce: Agata Guzy, II skrzypce: Jadwiga Bryja, altówka: Łukasz Unger, wiolonczela: Nikol Latocha, kontrabas: Krzysztof Kapelańczyk), podczas którego usłyszymy utwory z przełomu XIX i XX wieku, których słuchano także w ówczesnym Bytomiu. Niezwykłym prezentem dla miasta i gości będzie możliwość zobaczenia rodzinnej pamiątki, instrumentu, którym są oryginalne - wykonane we wrocławskiej firmie Ernesta Liebicha - skrzypce Franza Landsbergera, na których grał, koncertując m.in. w różnych przestrzeniach Bytomia, często także organizując muzyczne wydarzenia we własnym domu dla najbliższych i przyjaciół. Skrzypce, krótko przed śmiercią Franza Landsbergera otrzymała wnuczka Eva, córka Maxa, najmłodszego z dzieci Franza i Sabine Landsbergerów.
Spotkanie w ramach obchodów 770-lecia Bytomia.
Don Giovanni

Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Reżyseria: Michał Znaniecki
Scenografia: Luigi Scoglio
Kostiumy: Małgorzata Słoniowska
Choreografia: Inga Pilchowska
Reżyseria świateł: Ewa Garniec
Projekcje: Stanisław Zaleski
Kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
Kierownictwo baletu: Grzegorz Pajdzik
Asystent dyrygenta: Szymon Naściszewski
Asystent reżysera: Oskar Winiarski, Bernadeta Maćkowiak, Anna Przedpełska
Basso continuo: Larisa Czaban
Korepetytor solistów: Larisa Czaban, Roman Marchenko, Michał Goławski
Wydarzenia
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: Spektakl w ramach obchodów 770-lecia Bytomia
Obsada:
DON GIOVANNI: Robert Gierlach, Stanislav Kuflyuk, Kamil Zdebel
LEPORELLO: Bartosz Urbanowicz, Zbigniew Wunsch
DONNA ELWIRA: Aleksandra Orłowska, Anna Wiśniewska-Schoppa
DONNA ANNA: Kamila Dutkowska, Joanna Kędzior, Ewa Tracz
ZERLINA: Marta Huptas, Monika Korybalska
DON OTTAVIO: Adrian Domarecki, Andrzej Lampert, Adam Sobierajski
MASETTO: Bartłomiej Kłos, Michał Goławski
KOMANDOR: Bogdan Kurowski, Wołodymyr Pańkiw, Grzegorz Szostak
Arcydzieło Mozartowskiego geniuszu. Jedno z najbardziej znaczących dzieł w historii opery. Znawcy gatunku podkreślają nie tylko genialną muzykę Wolfganga Amadeusza Mozarta, ale również nieustępujące jej libretto, które stworzył Lorenzo da Ponte.
Historia nieustraszonego łowcy kobiecych serc, uwodziciela i cynika - to uniwersalna opowieść o ludzkich namiętnościach, niepohamowanej żądzy i karze, która dosięga głównego bohatera. Perypetie słynącego z miłosnych podbojów szlachcica z Andaluzji zaadaptowano na potrzeby teatru już w 1618 roku. Jednak Mozart z pomocą Lorenzo da Ponte uczynił tę postać nieśmiertelną.
Opera powstała w 1787 roku, na zamówienie opery w Pradze. Lorenzo da Ponte, librecista, z którym Mozart wielokrotnie współpracował, zaproponował mu opowieść o rozpustniku Don Juanie. Doskonały tekst powstał na kanwie dramatu Zwodziciel z Sewilli Tirsa de Moliny, czerpał również ze sztuki Moliera. Temat ten okazał się niezwykle inspirujący dla młodego Mozarta – w bardzo krótkim czasie zdołał stworzyć dzieło, które olśniewa oryginalnością i doskonałością rozwiązań muzycznych. Najbardziej podziwu godną cechą muzyki Don Giovanniego jest wspaniałe oddanie osobliwej atmosfery dzieła, w którym łączą się przedziwnie elementy lekkiej, pogodnej komedii z właściwym nurtem akcji pełnej dramatycznego napięcia, grozy i tragizmu.
AKT I
Nocą przed pałacem Komandora na straży stoi Leporello, sługa Don Giovanniego. Jego pan zakradł się właśnie do pokoju córki Komandora, Donny Anny. Zbudzony krzykiem córki Komandor nadbiega w sukurs by po krótkiej walce paść martwym z ręki uwodziciela. Nierozpoznany Don Giovanni ucieka wraz z Leporellem. Don Ottavio, który zjawia się na miejscu w chwilę po nich, przysięga Annie, iż nie spocznie, póki nie odnajdzie mordercy i nie pomści hańby swej narzeczonej.
Wczesnym rankiem Don Giovanni spotyka damę pogrążoną w rozpaczy po stracie niewiernego kochanka. Stara się ją pocieszyć i, jak zawsze w jego wypadku, uwieść. Zbliżywszy się, poznaje w niej jednak Donnę Elwirę, jedną ze swych dawnych ofiar – jasnym staje się, że to właśnie on jest poszukiwanym przez nią zdrajcą. W tej sytuacji nie pozostaje mu nic innego, jak salwować się ucieczką, pozostawiając na placu Leporella. Ten, z całą szczerością, wylicza Elwirze bogaty rejestr złamanych serc jakie pozostawił na swojej drodze Don Giovanni.
Don Giovanni wraz z Leporellem spotykają grupę świętujących wieśniaków. Uroda Zerliny urzeka Don Giovanniego. Aby stworzyć sprzyjające miłosnym podbojom okoliczności, zaprasza on całe towarzystwo do swego pałacu na ucztę. Pozostawszy sam na sam z Zerliną, stara się ją zdobyć. Na miejscu zjawia się jednak Donna Elwira i ostrzega Zerlinę przed sprytnym uwodzicielem. Przybywa też Anna i Ottavio. Nie rozpoznają oni Don Giovanniego i zwracają się do niego z prośbą o pomoc w odnalezieniu zabójcy Komandora. Elwira chce ich ostrzec, jednak Don Giovanni dyskredytuje ją mówiąc, że jest obłąkana. W wykonanym na pożegnanie geście Don Giovanni nieumyślnie zdradza się - Anna rozpoznaje w nim mordercę swego ojca. Raz jeszcze zwraca się do Ottavia z prośbą o powetowanie jej krzywd.
Don Giovanni wydaje Leporellowi polecenia w sprawie przygotowania uczty. Ma ona na długo zapisać się w pamięci zaproszonych gości...
Tymczasem Zerlina przeprasza Masetta za krótki flirt. Przekonuje go aby udać się jednak do pałacu.
Na uczcie pojawiają się zamaskowani Anna, Elwira i Ottavio. Don Giovanni ujrzawszy ich z daleka, każe Leporellowi zaprosić ich na zabawę.
Uczta trwa. Leporello odwraca uwagę Masetta, co daje szansę Don Giovanniemu by znaleźć się z Zerliną sam na sam. Gdy po chwili rozlega się jej rozpaczliwy krzyk, wszyscy z Masettem na czele, rzucają się na ratunek. Don Giovanni oskarża Leporella o niegodne zachowanie, ale nie ma jak uciec przed dowodami winy.
AKT II
Don Giovanni nakłania targanego wątpliwościami Leporella do pozostania na służbie. Następnie przebiera się w jego ubranie i śpiewa czułą serenadę. Leporello tymczasem w stroju swego pana spędza noc z Donną Elwirą.
Nieoczekiwanie pojawia się Masetto wraz z grupą gości, chcąc pomścić zhańbioną Zerlinę. Otoczony Don Giovanni podaje się za Leporella i oferuje swą pomoc w znalezieniu gwałciciela. Wykorzystując chwilę nieuwagi wymyka się jednak, pobiwszy uprzednio zaskoczonego Masetta.
Spacerujący w przebraniu swego pana Leporello, dociera wraz z Elwirą pod dom Donny Anny. Niespodziewanie drogę zastępują im głodni zemsty Anna i Ottavio. Po chwili dołączają również Masetto i Zerlina.
Chcąc ratować skórę, Leporello wyjawia im, że nie jest tym, za kogo go wzięli.
Zerlina i Donna Elvira nie dają za wygraną: Leporello zostaje przywiązany do drzewa ale udaje mu się uciec.
Na cmentarzu, w pobliżu grobu Komandora, Don Giovanni spotyka się z Leporellem. Opowiadają sobie o ostatnich przejściach. Don Giovanni poleca Leporellowi zaprosić na ucztę kamienny posąg swej ofiary – Komandora. Ku przerażeniu Leporella posąg skinieniem głowy daje znać, iż przyjmuje zaproszenie.
Don Giovanni siedzi w swym pałacu przy suto zastawionym stole. Donna Elwira bezskutecznie próbuje skłonić go do skruchy i zmiany sposobu życia. Na uczcie pojawia się zaproszony na nią Komandor. Każe Don Giovanniemu kajać się za wyrządzone innym krzywdy. Don Giovanni nie ma w sobie skruchy. Niczego nie żałuje - podaje Komandorowi rękę i wraz z nim zstępuje w czeluście piekieł.
Streszczenie libretta na podstawie Przewodnika Operowego Józefa Kańskiego
Obsada
Soliści, Chór, Balet oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka
DON GIOVANNI
Stanislav Kuflyuk
LEPORELLO
Bartosz Urbanowicz
DONNA ELWIRA
Aleksandra Orłowska
DONNA ANNA
Kamila Dutkowska
ZERLINA
Monika Korybalska
DON OTTAVIO
Andrzej Lampert
MASETTO
Michał Goławski
KOMANDOR
Grzegorz Szostak
Soliści, Chór, Balet oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka
DON GIOVANNI
Stanislav Kuflyuk
LEPORELLO
Bartosz Urbanowicz
DONNA ELWIRA
Anna Wiśniewska-Schoppa
DONNA ANNA
Joanna Kędzior
ZERLINA
Marta Huptas
DON OTTAVIO
Andrzej Lampert
MASETTO
Bartłomiej Kłos
KOMANDOR
Wołodymyr Pańkiv
BCKino – The Watchers

The Watchers – thriller, USA, 2024; reż.: Ishana Shyamalan; obsada: Dakota Fanning, Georgina Campbell, Olwen Fouere, Siobhan Hewlett.
The Watchers śledzi losy Miny, 28-letniej artystki, która utknęła w rozległym, dziewiczym lesie w zachodniej Irlandii. Kiedy Mina znajduje schronienie, nieświadomie zostaje uwięziona wraz z trójką nieznajomych, każdej nocy są obserwowani i prześladowani przez tajemnicze stworzenia.
Czas trwania: 120 min (Warner Bros)
Wiek: 15+ (napisy)
Bilety: 15 zł
Miejsce: sala Gloria (I piętro)
Bytomski Kwietnik. Energia Miasta.

Bytomski Kwietnik to cykliczne wydarzenie skierowane do odbiorców w każdym wieku. W tym roku po raz szósty zapraszamy mieszkanki i mieszkańców Bytomia do skorzystania z okazji do spędzenia czasu wolnego w przestrzeni najpiękniejszego bytomskiego parku, oraz integracji międzypokoleniowej w ramach proponowanego przez nas szerokiego wachlarza aktywności na świeżym powietrzu. Planujemy organizację warsztatów, koncertu, warsztatów malarskich czy wystawy fotograficznej. Do współpracy zapraszamy bytomskie lokale gastronomiczne i rękodzielników, wytwórców, animatorów kultury i przedsiębiorców. W ramach wydarzenia na Polanie Piknikowej tradycyjnie pojawią się tematyczne strefy aktywności, co stworzy przestrzeń i możliwość międzypokoleniowej integracji.
Organizator: Piękna Strona Miasta