• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 28.05.2024

Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2023-09-22 - 2024-06-23
Muzeum Górnośląskie / 2023-09-22

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.

Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej

Miejsce: CSW Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2024-02-02 - 2024-05-31

„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej. Udział biorą: Maciej Cholewa, Barbara Gryka, Dorota Hadrian, Irena Klepfisz, Lidija Mirković, Ewa Noras, Anna Piotrowska, Marta Romankiv, Pragati Sethi, Małgorzata Szandała, Alla Zagaykevych. Kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina. Bilety: 1 – 3 zł

 

 

Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje - wystawa Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego, I piętro
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2024-03-25 - 2024-05-31

Zapraszamy na wystawę Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje,  zorganizowaną przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. L. Różyckiego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Podczas wystawy będzie można podziwiać wyjątkową twórczość uczniów, którzy poza tańcem rozwijają również inne swoje pasje i talenty, rozbudzają swoją kreatywność i zamiłowanie do tworzenia.

Zaprezentowane zostaną prace plastyczne i rękodzieło wykonane różnymi technikami podczas zajęć popołudniowych w internacie oraz świetlicy szkolnej. Całokształtu dopełnią fotografie, stroje i akcesoria baletowe. Odwiedzający zapoznają się z działalnością i specyfiką szkoły poznając jej historię oraz sukcesy uczniów. 

Pasjonujący świat baletu - wystawa fotografii

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Edukacja
Data: 2024-03-25 - 2024-05-31

Wystawa organizowana wspólnie z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. Ludomira Różyckiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną uchwycone w obietktywie osiągnięcia Szkoły Baletowej i jej wychowanków.  Ekspozycja zawierać będzie również eksponaty przedstawiające pozalekcyjne zainteresowania uczniów.

Play-off /półfinał/ Superligi Tenisa Stołowego Petralana TTS Polonia Bytom - Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki

Miejsce: Hala sportowa przy ul. Nickla 143a w Bytomiu - Miechowicach
Kategoria: Sport
Data: 2024-05-28
Godzina: 16:00
Sport / 2024-05-28

Zapraszamy na mecz play-off /półfinał/ Superligi Tenisa Stołowego, w którym zespół Petralana TTS Polonia Bytom zagra z drużyną Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki. Mecz odbędzie się w hali przy ul. Nickla 143a w Bytomiu - Miechowicach o godz. 16:00.

BCKino – Strażniczka smoków

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2024-05-28
Godzina: 17:00:00
Podkategoria: BCKino, Dla dzieci i młodzieży
Bytomskie Centrum Kultury / 2024-05-28

Strażniczka smoków – animacja, Hiszpania, Chiny, 2023; reż.: Salvador Simó, Li Jianping.

W starożytnych Chinach smoki żyły w przyjaźni z ludźmi. Niestety, ludzka chciwość zakończyła ten sojusz. Wiele lat później mała sierota Ping dba o ostatnią parę uwięzionych smoków. Dziewczynka pomaga swej opiekunce w pałacowym gospodarstwie. Próbuje też trzymać z dala od kłopotów niesforną przyjaciółkę, myszkę Hua Hua, która ciągle przeszkadza w obowiązkach. Pewnego dnia Ping dowiaduje się o swoim prawdziwym przeznaczeniu – musi uratować niezwykle cenne, smocze jajo. Dziewczynka, w towarzystwie starego smoka, wyrusza w pełną wyzwań podróż, by odnaleźć magiczną wodę. Tylko tam przychodzą bowiem na świat nowe smoki. Podczas tej niebezpiecznej przygody Ping znajdzie sposób na uwolnienie swej mocy i odkryje, że jest prawdziwą Strażniczką Smoków.

*06.06 seans przyjazny sensorycznie (przyciemnione światło, dźwięk ściszony)

Czas trwania: 99 min (Forum Film Poland/Kinoplex)
Wiek: 7+ (dubbing)
Bilety: 15 zł
Miejsce: sala Gloria (I piętro) 

BCKino – Lars jest LOL

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2024-05-28
Godzina: 17:15:00
Podkategoria: BCKino, Dla dzieci i młodzieży
Bytomskie Centrum Kultury / 2024-05-28

Lars jest LOL – familijny, Norwegia, 2023; reż.: Eirik Sæter Stordahl; obsada: Lilly Winger Schmidt, Adrian Øverjordet Vestnes.

Amanda nie może się doczekać rozpoczęcia szóstej klasy. Zgodnie ze szkolną tradycją ma otrzymać pod opiekę jakiegoś słodkiego pierwszoklasistę. Zamiast tego pod jej opiekę trafia Lars, nowy uczeń w klasie, który w dodatku ma zespół Downa. Czy z kimś takim można się zaprzyjaźnić? Jak ją będą traktować koleżanki i koledzy? Co na to powie Adam, który bardzo, ale to bardzo jej się podoba?

*Uwaga! Do każdego biletu będzie dołączony gadżet

Czas trwania: 89 min (Bomba/Kinoplex)
Wiek: 12+  (dubbing)
Bilety: 13 zł
Bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej: 10 zł (Bytomska Karta Seniora) i 8 zł (Karta Rodziny 3+)
Miejsce: sala Ki-Nowa (II piętro)

BCKino – Kolacja pożegnalna

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2024-05-28
Godzina: 19:00:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2024-05-28

Kolacja pożegnalna – czarna komedia, Niemcy, 2023; reż.: Lukas Nathrath; obsada: Sebastian Jakob Doppelbauer, Pauline Werner, Susanne Dorothea Schneider, Nikolai Gemel.

Pandemia i związany z nią lockdown solidnie dały się we znaki Lisie i Clemensowi, głównym bohaterom komedii „Kolacja pożegnalna”. Para zdecydowana jest zacząć nowy rozdział w swoim życiu, a pomóc ma w tym przeprowadzka z sennego Hanoweru do tętniącego życiem Berlina. Lisa jest ambitną lekarką, przed którą poważna zawodowa szansa, Clemens z kolei próbuje swoich sił jako piosenkarz i tekściarz. Oboje liczą, że wyjazd do niemieckiej stolicy okaże się przełomowy na każdej płaszczyźnie ich życia. Zanim jednak do tego dojdzie, para postanawia zorganizować pożegnalną kolację w swoim niemal pustym już mieszkaniu. Kiedy kolejni przyjaciele odwołują w ostatniej chwili wizytę, a w ich miejsce na imprezę trafiają nieproszeni goście, sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli.

Czas trwania: 90 min (Aurora/Kinoplex)
Wiek: 15+ (napisy)
Bilety: 13 zł
Bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej: 10 zł (Bytomska Karta Seniora) i 8 zł (Karta Rodziny 3+)
Miejsce: sala Ki-Nowa (II piętro)

BCKino – Jutro będzie nasze

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2024-05-28
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2024-05-28

Jutro będzie nasze – komediodramat, Włochy, 2023; reż.: Paola Cortellesi; obsada: Paola Cortellesi, Valerio Mastandrea, Romana Maggiora Vergano.

„Nawet na służącą się nie nadajesz!”, mówi do Delii jej mąż, jedną ręką zabierając jej wypłatę, a drugą wymierzając siarczysty policzek. Nieśmieszne? A może jednak dobrze się będziecie bawić w tym (nie)miłym towarzystwie? „Jutro będzie nasze” – mocny, a jednocześnie zabawny i pełen emocji kobiecy głos, który stał się jednym z największych przebojów kinowych we Włoszech, wyprzedzając w tamtejszym box office nawet „Barbie” Grety Gerwig i „Oppenheimera” Christophera Nolana. Jest to zasługą między innymi jednego z najbardziej zaskakujących - i jednocześnie satysfakcjonujących - zakończeń filmowych ostatnich lat.

„Jutro będzie nasze” to debiut komiczki i aktorki Paoli Cortellesi, która, podążając śladem Phoebe Waller-Bridge („Fleabag”), zagrała w nim także główną rolę. Z Delią może utożsamić się każda z nas, bo i my dokonujemy na co dzień rzeczy niemożliwych – ogarniamy dom i pracę, dzieci i starszych członków rodziny, łagodzimy złe humory męża albo emocje nastoletniej córki. Delia urabia sobie ręce po łokcie, a w zamian dostaje tylko kolejne razy, pretensje i fochy. Jest również przekonana, że szykującą się do zamążpójścia córkę czeka podobny los. Jednak pewnego dnia przychodzi do niej list, który prowokuje ją do buntu i skłania do zaskakująco śmiałych czynów, których nikt się nie spodziewa po gospodyni domowej. „Jutro będzie nasze” emanuje duchem zmiany, wiarą w siłę kobiet i kobiecą solidarność. Jest też odą na cześć pięknych, acz burzliwych relacji matek z córkami.

Ten włoski przebój rozgrywa się w podnoszącym się z kryzysu powojennym Rzymie i nawiązuje do dzieł neorealizmu, w szlachetną tradycję wkłada jednak współczesne treści. Bo „Jutro będzie nasze” mówi o zbiorowym przebudzeniu, o kobietach, które jako pierwsze odważyły się przeciwstawić dziedzictwu przemocy. Przeplatający śmiech i łzy, wprost dotykający bolesnych doświadczeń, a przy tym lekki jak rzymskie wakacje film Cortellesi dowodzi, że przyszłość leży – dosłownie – w naszych rękach. Czy od czasów naszych babek coś dla siebie wywalczyłyśmy? Tak, i lepiej mocno tego pilnujmy, mówi reżyserka.
 
Film Cortellesi w rytm włoskich ballad prowadzi nas przez współczucie, wściekłość, śmiech i wzruszenie, zarówno stawiając nas przed brutalną prawdą, jak i dając nieskończone pokłady nadziei. Bella ciao! 

Czas trwania: 118 min (Gutek/Kinoplex)
Wiek: 15+ (napisy)
Bilety: 15 zł
Miejsce: sala Gloria (I piętro) 

 
do góry