Kalendarium
terminarz dnia 25.05.2024
Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.
Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.
Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.
Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej
„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej. Udział biorą: Maciej Cholewa, Barbara Gryka, Dorota Hadrian, Irena Klepfisz, Lidija Mirković, Ewa Noras, Anna Piotrowska, Marta Romankiv, Pragati Sethi, Małgorzata Szandała, Alla Zagaykevych. Kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina. Bilety: 1 – 3 zł
Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje - wystawa Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej
Zapraszamy na wystawę Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje, zorganizowaną przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. L. Różyckiego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Podczas wystawy będzie można podziwiać wyjątkową twórczość uczniów, którzy poza tańcem rozwijają również inne swoje pasje i talenty, rozbudzają swoją kreatywność i zamiłowanie do tworzenia.
Zaprezentowane zostaną prace plastyczne i rękodzieło wykonane różnymi technikami podczas zajęć popołudniowych w internacie oraz świetlicy szkolnej. Całokształtu dopełnią fotografie, stroje i akcesoria baletowe. Odwiedzający zapoznają się z działalnością i specyfiką szkoły poznając jej historię oraz sukcesy uczniów.
Pasjonujący świat baletu - wystawa fotografii
Wystawa organizowana wspólnie z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. Ludomira Różyckiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną uchwycone w obietktywie osiągnięcia Szkoły Baletowej i jej wychowanków. Ekspozycja zawierać będzie również eksponaty przedstawiające pozalekcyjne zainteresowania uczniów.
Mistrzostwa Polski Mażoretek
Zapraszamy na Mistrzostwa Polski Mażoretek, które odbędą się między 23 a 26 maja 2024 roku. Organizatorem zawodów jest Związek Sportowy Mażoretek
Sklepik - artystyczny dyżur Małgorzaty Halber
Sklepik” to działanie artystyczne będące skrzyżowaniem ???????????????????????????????? ???????????????????????????????? ze świetlicą. Przyjdź, kiedy chcesz, o której Ci pasuje i zostań tak długo, jak masz ochotę. Możesz obserwować lub dołączyć do Małgosi we wspólnym tworzeniu. Małgorzata Halber, artystka i pisarka, pod tym szyldem pełni ???????????????????????????????????????????? ????????ż???????? w wybranych godzinach i w wyznaczonej do tego przestrzeni - lokalu w Bytomiu. Ponieważ samodzielnie dochodziła do swoich artystycznych wniosków, ma misję dzielenia się z nimi z każdym dorosłym. Sztukę Halber rozumie nie jako zamknięte w instytucjonalnej strukturze pojęcie, tylko jako praktykę dostępną dla każdego.
Jej wzorem są oddolne inicjatywy pochodzące z subkultur DIY, a nie zamknięte warsztaty kreatywne bądź galerie. Sztuka jest brudna, może być tania, a każdego można nauczyć rysować. “Sklepik” to działanie, które w postaci dyżuru artystycznego, obecności samej artystki, pokazuje jak te zdania przekuć na praktykę i jak nieocenioną przysługę w tym mogą oddać nam miejskie śmietniki.
Małgorzata Halber, rocznik 1979, magistra filozofii, studentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, autorka dwóch książek. Jej prace pokazywane były w warszawskim Muzeum Karykatury oraz wrocławskim Muzeum Etnograficznym. Swoją największą rozpoznawalność zdobyła jako dziennikarka muzyczna i prezenterka telewizyjna. Jako pisarka zadebiutowała w 2015 r. bestsellerem "Najgorszy człowiek na świecie". Jest twórczynią "Bohatera", czyli rysunkowej postaci, która otwarcie przyznaje się do rzeczy, których wszyscy się wstydzimy, z humorem i czułością traktując o naszych lękach, smutkach i radościach. Pierwsza rezydencja artystyczna Małgorzaty Halber "Sklepik" odbyła się w Pawilonie Zielone Oko Ośrodka Kultury Ochoty w maju 2023 r.
Wydarzenie jest bezpłatne. Można dołączyć w dowolnym momencie.
Spotkanie z Kicią Kocią w Agorze Bytom
Malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, wata cukrowa, gigantyczna kolorowanka i wiele innych atrakcji czekać będzie na najmłodszych już w najbliższą sobotę, 25 maja w CH Agora Bytom, którą odwiedzi uwielbiana przez dzieci Kicia Kocia.
Książeczki i bajki o małej, bystrej kotce nie tylko bawią, ale także uczą dzieci wielu przydatnych czynności czy zachowań, przez co chętnie wybierane są przez rodziców. Tytułowa bohaterka ma za sobą liczne przygody, które podbiły serca maluchów. Poznaliśmy już Kicię Kocię na rowerze, Kicię Kocię w lesie, czy Kicię Kocię u dentysty. Teraz przyszedł czas na Kicię Kocię w Agorze Bytom.
Tego dnia wszyscy mali i duzi fani będą mogli wziąć udział w grach i warsztatach z udziałem Kici Koci, a także wykonać pamiątkowe zdjęcie. Wśród bogatego planu atrakcji znajdą się m.in. gry i zabawy ruchowe, warsztaty z ozdabiania muffinek, malowania czekoladą czy tworzenia czekoladowych lizaków, strefa foto.
Wydarzenie odbędzie się w godzinach od 11. 00 do 17.00 na poziomach 0 oraz -1.
Spotkanie literacko-muzyczne „O Mamie - dla Mamy” - Jurek Kudełka z Teatru Wiatyk
Spotkanie literacko-muzyczne „O Mamie - dla Mamy” - Jurek Kudełka z Teatru Wiatyk. Informacja o biletach oraz rezerwacje: 502 620 014
Don Kichot

inscenizacja i choreografia: Henryk Konwiński
opracowanie choreografii „Driad" i przekaz pas de deux według Mariusa Petipy: Liliana Kowalska
kierownictwo muzyczne: Arif Dadashev
scenografia i kostiumy: Ireneusz Domagała
reżyseria światła: Dariusz Pawelec
współpraca muzyczna: Agnieszka Nagórka
asystent choreografa : Aleksandra Piotrowska-Zaręba
asystent scenografa: Dagmara Walkowicz-Goleśny
kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik
pedagodzy baletu: Lucyna Popławska, Kazimierz Cieśla
akompaniator: Natalia Myślewicz
inspektor baletu: Ewa Czampiel-Matura
przygotowanie uczniów Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu: Agata Bara
Wydawca Rob. Forberg Musikverlag, Berlin
balet w 3 aktach - pięciu obrazach
Czas trwania:2 godz. 30 minut - 2 przerwy
Wydarzenia
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Kup bilet
Obsada:
KITRI – Michalina DROZDOWSKA, Viridiana HERNANDEZ MARTINEZ
BASILIO – Douglas DE OLIVEIRA FERREIRA, Keisuke KOMORI
ULICZNA TANCERKA – Michalina DROZDOWSKA, Ai OKUNO
ESPADA – Douglas DE OLIVEIRA FERREIRA. Keisuke KOMORI
MATADORZY – Artur DMOCHOWSKI, Hodaka MAURYAMA, Keisuke SAKAI, Krzysztof SZCZYGIEŁ
DON KICHOT – Daniil ALEXANDROV, Zbigniew BILIŃSKI
SANCHO PANSA – Wojciech PACZYŃSKI
MERCEDES – Ellen BREMER, Sara GUARNIERI
KRÓLOWA DRIAD – Ai OKUNO, Mitsuki NODA
AMOR – Monika LATUSEK, Kurara USHIZAKA
PRZYJACIÓŁKI KITRI – Kyoko ISHIHARA, Monika LATUSEK, Mitsuki NODA, Kurara USHIZAKA
PRZYJACIELE BASILIA – Karol PLUSZCZEWICZ oraz Paweł KRANZ, Patryk NOWACKI
CYGANKA – Ellen BREMER, Viridiana HERNANDEZ MARTINEZ, ALEKSANDRA PIOTROWSKA - ZARĘBA
CYGANIE – Hodaka MAURYAMA, Karol PLUSZCZEWICZ, Keisuke SAKAI oraz Sara GUARNIERI, Anna KMIECIK-SOKALLA, Sylwia KUBACKA-WERNER, Aleksandra LACH, Katarzyna NALEPA, Aleksandra PYTEL-PAJDZIK, Artur DMOCHOWSKI, Paweł KRANZ, Patryk NOWACKI, Krzysztof SZCZYGIEŁ
KSIĘŻNA – Aleksandra PIOTROWSKA-ZARĘBA
LORENZO, OJCIEC KITRI – Michał BAGNIEWSKI, Piotr STRZODKA
GAMACHE, BOGATY ZALOTNIK – Jacek DROZDOWSKI
WŁAŚCICIELKA TAWERNY – Jolanta WYSZKOWSKA
DAMY DWORU, KAWALEROWIE – Artyści Chóru Opery Śląskiej
Soliści, Koryfeje i Zespół Baletowy, Artyści Chóru Opery Śląskiej i Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Arifa Dadasheva
Spektakl, inspirowany legendarną powieścią Miguela Cervantesa opowiada historię Błędnego rycerza i jego wiernego giermka Sancho Pansa, którzy wędrują przez Hiszpanię. W jednej z wiosek spotykają parę zakochanych. Ubogi cyrulik Basilio kocha piękną Kitri. Dziewczyna ma już bogatego pretendenta do swojej ręki i… surowego ojca, dla którego ważne jest to, aby córka wyszła za mąż za zamożnego kandydata. Basilio jednak liczy, że uda mu się zdobyć fortunę i w ten sposób zaskarbić łaski ojca ukochanej. Don Kichot, którego misją jest ratowanie świata, chce im oczywiście pomóc. Zwłaszcza, że widzi w Kitri swoją ukochaną, wymarzoną Dulcyneę…
Balet ma w sobie wiele humoru, a przygody bohaterów stają się impulsem do prezentowania popisowych wariacji solowych, duetów i tańców zespołowych. Dotyczy to zarówno prezentacji w tańcach charakterystycznych typu cygański oraz tańce hiszpańskie jak fantango, seguidilla czy bolero. Jednocześnie mamy tu w pełni przedstawiony taniec klasyczny o najwyższym poziomie techniki.
Libretto: Marius Petipa według powieści Miguela Cervantesa
PROLOG
Don Kichot, naczytawszy się ksiąg o przygodach błędnych rycerzy, postanawia wyruszyć na poszukiwanie ideału piękna, jakim dla niego jest Dulcynea. Towarzyszy mu wierny sługa Sancho Pansa.
AKT I
Na placu hiszpańskiego miasteczka codzienny gwar i krzątanina. Kitri, córka właściciela gospody, Lorenza, tańczy z przyjaciółkami. Dziewczyna jest zakochana w Basiliu, ale jej ojciec nie zgadza się na małżeństwo z biednym cyrulikiem - swata jej na męża bogatego Gamacha. Na rynek wkracza niecodzienna postać: Don Kichot. Jest oczarowany tańczącą Kitri, która jawi mu się jako uosobienie Dulcynei. Składa jej rycerski hołd uwielbienia, który zostaje przyjęty z humorem. Wkrótce zręcznym manewrem Kitri znika wraz z Basiliem, a Lorenzo, Gamache i Don Kichot z Sancho Pansą rzucają się zanim w pogoń. W tawernie zebrali się matadorzy i lispada, adorujący uliczną tancerkę. Zainteresowanie wszystkich szybko przenosi się na tańczącą Mercedes. Uliczna tancerka nie chce dać za wygraną. Nieporozumienie przerywa pojawienie się Kitri 1 Basilia oraz całego goniącego ich towarzystwa. Lorenzo próbuje zmusić córkę do małżeństwa z Gamachem, co widząc Basilio - pozoruje samobójstwo. Lorenzo zmuszony przez Don Kichota, udziela błogosławieństwa Kitri i "umierającemu" Basiliowi. Chłopak natychmiast ożywa i młodzi uciekają. Oszukany Lorenzo i Gamache gonią ich, za nimi zaś podąża błędny rycerz z wiernym sługą.
Don Kichot jest przekonany, że to miłość wskrzesiła Basilia.
AKT II
Noc, Cyganie przy ognisku. W sam środek zabawy wpadają goniący Basilia i Kitri. Don Kichot dostrzega stojący nieopodal wiatrak i bierze go za wcielenie złych mocy. Rzuca się do walki, a wszyscy przerażeni uciekają. Sancho Pansa pielegnuje potłuczonego pana. Don Kichot jest oszołomiony; wydaje mu się, że Amor prowadzi go do krainy Driad. Jedną z nich jest Kitri- Dulcynea. Sancho cuci Don Kichota. Oto pojawia się spacerująca po lesie para księżna z orszakiem, która zaprasza błędnego rycerza na zamek.
AKT III
Na zamku pojawiają się wszystkie znane nam postaci. W honorowym pojedynku Don Kichot zmusza natrętnego Gamacha do rezygnacji z ręki Kitri. Młodzi są szczęśliwi. Błędny rycerz w towarzystwie wiernego Sancho Pansy, udają się w dalszą drogę na poszukiwanie ideału piękna.
Obsada
Balet i Orkiestra Opery Śląskiej oraz Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu pod dyrekcją Agnieszki Nagórki
KITRI
Mitsuki Noda
BASILIO
Douglas de Oliveira Ferreira
ULICZNA TANCERKA
Michalina Drozdowska
ESPADA
Alberto Pecetto
MATADORZY
Rhaphael Molenaar
Maciej Pletnia
Wiktor Perdek
Francesco Tosto
DON KICHOT
Adam Janik
SANCHO PANSA
Wojciech Paczyński
MERCEDES
Ellen Bremer
KRÓLOWA DRIAD
Julia Bielska
AMOR
Clara Ushizaka
PRZYJACIÓŁKI KITRI
Thais Henrique Rocha
Clara Ushizaka
PRZYJACIELE BASILIA
Karl Picuira-De Pimodan
Giovanni Bruscino
Nicholas Montero
CYGANKA
Michalina Drozdowska
CYGANIE
Rhaphael Molenaar
Karl Picuira–De Pimodan
Giulia Roberto
Małgorzata Timofiejew
Giovanni Bruscino
Wiktor Perdek
Maciej Pletnia
KSIĘŻNA
Ewa Czampiel- Matura
LORENZO, OJCIEC KITRI
Adam Panoch
GAMACHE, BOGATY ZALOTNIK
Karol Pluszczewicz
WŁAŚCICIELKA TAWERNY
Sylwia Kubacka - Werner
BCKino – Jutro będzie nasze

Jutro będzie nasze – komediodramat, Włochy, 2023; reż.: Paola Cortellesi; obsada: Paola Cortellesi, Valerio Mastandrea, Romana Maggiora Vergano.
„Nawet na służącą się nie nadajesz!”, mówi do Delii jej mąż, jedną ręką zabierając jej wypłatę, a drugą wymierzając siarczysty policzek. Nieśmieszne? A może jednak dobrze się będziecie bawić w tym (nie)miłym towarzystwie? „Jutro będzie nasze” – mocny, a jednocześnie zabawny i pełen emocji kobiecy głos, który stał się jednym z największych przebojów kinowych we Włoszech, wyprzedzając w tamtejszym box office nawet „Barbie” Grety Gerwig i „Oppenheimera” Christophera Nolana. Jest to zasługą między innymi jednego z najbardziej zaskakujących - i jednocześnie satysfakcjonujących - zakończeń filmowych ostatnich lat.
„Jutro będzie nasze” to debiut komiczki i aktorki Paoli Cortellesi, która, podążając śladem Phoebe Waller-Bridge („Fleabag”), zagrała w nim także główną rolę. Z Delią może utożsamić się każda z nas, bo i my dokonujemy na co dzień rzeczy niemożliwych – ogarniamy dom i pracę, dzieci i starszych członków rodziny, łagodzimy złe humory męża albo emocje nastoletniej córki. Delia urabia sobie ręce po łokcie, a w zamian dostaje tylko kolejne razy, pretensje i fochy. Jest również przekonana, że szykującą się do zamążpójścia córkę czeka podobny los. Jednak pewnego dnia przychodzi do niej list, który prowokuje ją do buntu i skłania do zaskakująco śmiałych czynów, których nikt się nie spodziewa po gospodyni domowej. „Jutro będzie nasze” emanuje duchem zmiany, wiarą w siłę kobiet i kobiecą solidarność. Jest też odą na cześć pięknych, acz burzliwych relacji matek z córkami.
Ten włoski przebój rozgrywa się w podnoszącym się z kryzysu powojennym Rzymie i nawiązuje do dzieł neorealizmu, w szlachetną tradycję wkłada jednak współczesne treści. Bo „Jutro będzie nasze” mówi o zbiorowym przebudzeniu, o kobietach, które jako pierwsze odważyły się przeciwstawić dziedzictwu przemocy. Przeplatający śmiech i łzy, wprost dotykający bolesnych doświadczeń, a przy tym lekki jak rzymskie wakacje film Cortellesi dowodzi, że przyszłość leży – dosłownie – w naszych rękach. Czy od czasów naszych babek coś dla siebie wywalczyłyśmy? Tak, i lepiej mocno tego pilnujmy, mówi reżyserka.
Film Cortellesi w rytm włoskich ballad prowadzi nas przez współczucie, wściekłość, śmiech i wzruszenie, zarówno stawiając nas przed brutalną prawdą, jak i dając nieskończone pokłady nadziei. Bella ciao!
Czas trwania: 118 min (Gutek/Kinoplex)
Wiek: 15+ (napisy)
Bilety: 15 zł
Miejsce: sala Gloria (I piętro)
„Late Lovers of Moon Snow” - premiera spektaklu

Artyści Teatru Rozbark połączą siły z zespołem artystycznym Teatru Ocelot, tworząc widowisko opowiedziane językiem ruchu, akrobacji i powietrznego tańca.
Inspiracją do stworzenia sztuki, była twórczość jednego z najwybitniejszych belgijskich surrealistów – René Magritte’a. Jego obrazy, pełne zagadek i paradoksów, stają się tłem dla enigmatycznej i energetycznej atmosfery tworzonej na scenie przez artystów.
Twórczość Rene Magritte’a od lat towarzyszy Annie Piotrowskiej w jej artystycznych poszukiwaniach. W 2007 roku zrealizowała spektakl "Bóg 8 Dnia" dla teatru mufmi w Warszawie, czy "Farfalla" dla Polskiego Teatru Tańca. Źródło nurtu surrealistycznego w sztuce jest niewyczerpywane.
Na scenie zobaczymy: Kamila Bończyka, Aleksandrę Kępińską, Sabinę Letner, Julię Lewandowską, Ewę Noras i Daniela Zycha.
Spektakl adresowany jest do widzów 16+.
Więcej informacji na stronie www.teatrrozbark.pl.