Kalendarium
terminarz dnia 10.05.2024
Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.
Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.
Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.
Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej
„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej. Udział biorą: Maciej Cholewa, Barbara Gryka, Dorota Hadrian, Irena Klepfisz, Lidija Mirković, Ewa Noras, Anna Piotrowska, Marta Romankiv, Pragati Sethi, Małgorzata Szandała, Alla Zagaykevych. Kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina. Bilety: 1 – 3 zł
Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje - wystawa Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej
Zapraszamy na wystawę Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje, zorganizowaną przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. L. Różyckiego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Podczas wystawy będzie można podziwiać wyjątkową twórczość uczniów, którzy poza tańcem rozwijają również inne swoje pasje i talenty, rozbudzają swoją kreatywność i zamiłowanie do tworzenia.
Zaprezentowane zostaną prace plastyczne i rękodzieło wykonane różnymi technikami podczas zajęć popołudniowych w internacie oraz świetlicy szkolnej. Całokształtu dopełnią fotografie, stroje i akcesoria baletowe. Odwiedzający zapoznają się z działalnością i specyfiką szkoły poznając jej historię oraz sukcesy uczniów.
Pasjonujący świat baletu - wystawa fotografii
Wystawa organizowana wspólnie z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. Ludomira Różyckiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną uchwycone w obietktywie osiągnięcia Szkoły Baletowej i jej wychowanków. Ekspozycja zawierać będzie również eksponaty przedstawiające pozalekcyjne zainteresowania uczniów.
Podziel się książką
.jpg)
„Podziel się książką”- wymiana książek, impreza która z powodzeniem od kilkunastu już lat organizowana jest w MBP w Bytomiu i polega na wymianie pomiędzy uczestnikami wydarzenia przeczytanych książek z domowych bibliotek. Za przyniesione w dniu 8,9,10 maja do MBP (taras przed biblioteką w razie niepogodny Rotunda) książki uczestnicy otrzymają kupony, które zamienią na wybrane tytuły. Książki powinny być w dobrym stanie i wydane po 2010 roku, na co zwracać będziemy dużą uwagę. Każdy uczestnik kiermaszu będzie mógł wymienić maksymalnie 10 tytułów.
Cyrk Giuseppe

Kompozytor: Piotr Moss
Tekst: Jean-Luis Bauer
Tłumaczenie polskie: Krzysztof Lipka
Kierownik muzyczny: Tomasz Tokarczyk
Narrator: Wojciech Malajkat, Artur Święs
Spektakl muzyczny dla dzieci z udziałem Orkiestry Opery Śląskiej
Czas trwania:
1 godz.
Wydarzenia
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: PREMIERA
Kup bilet
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: DZIEŃ DZIECKA
Kup bilet
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: DZIEŃ DZIECKA
Kup bilet
Muzyczna baśń o przygodach białego klauna Baltazara i jego wychowanka – Giuseppe. To piękna, pełna fantastyki opowieść o skomplikowanych ludzkich losach, gdzie wszystko kończy się dobrze.
Bohaterów poznajemy, gdy w cyrku wybucha pożar. Baltazar – nie mogąc odnaleźć przygarniętego chłopczyka, przeświadczony o jego śmierci – popada w rozpacz. Trawiony smutkiem zakłada Cyrk Potworności i staje się Czerwonym Czarodziejem – treserem pająków, ropuch i nietoperzy.
Tymczasem mały Giuseppe trafia do mroźnej Arktyki, gdzie zaprzyjaźnia się z różnymi zwierzętami morskimi. Po latach tułaczki wraca na ląd i zakłada Cyrk Niesamowitości. Występują w nim mówiące, kolorowe papugi, żonglujące słonie, zebry na szczudłach i tańcząca pantera. Czy Baltazar i Giuseppe pokonają przeciwności losu i spotkają się po latach rozłąki? Czy Baltazar odzyska radość życia?
Cyrk Giuseppe w przystępny sposób ukazuje możliwości ilustracyjne orkiestry. W celu przedstawienia niesamowitych przygód cyrkowych bohaterów kompozytor posłużył się bogatym wachlarzem orkiestrowym. Obok instrumentów tradycyjnie występujących w orkiestrze znaleźć tu można klakson samochodowy, maszynę do robienia wiatru, a także różnego rodzaju gwizdki, czy syrenę okrętową. To właśnie muzyka i dźwięki przenoszą widza do świata wyobraźni, gdzie cyrkowa opowieść staje się niemal rzeczywistością, w której doskonałym przewodnikiem jest narrator.
W dzisiejszym świecie przepełnionym przeróżnymi bodźcami atakującymi ze wszystkich stron, muzyka i niesamowity głos narratora (aktora) pozwolą na przeżywanie spektaklu w zupełnie innej formie artystycznej. Takie przeżycie może nam uświadomić jak ważny jest zmysł słuchu i jak wpływa na wyobraźnię i odbiór.
Utwór został napisany na zamówienie Orchestre National d'Île-de-France. Premiera Cyrku Giuseppe odbyła się w 1997 roku, a cztery lata później – w Polsce, z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Tomasza Bugaja. W roli narratora wystąpił niezapomniany Krzysztof Kolberger.
Koncert Muzyczna i Goście

Zapraszamy na koncert zaprzyjaźnionych szkół - wystąpią uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. I.J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach. Zaprezentują się zespoły orkiestrowe obu szkół przygotowane i prowadzone przez Alicję Pacześniak-Słotę, Filipa Hugeta oraz Artura Kulkę. W jednym z utworów będziemy mieli okazję usłyszeć połączone orkiestry smyczkowe, a w orkiestrze dętej bytomskiej szkoły gościnnie wystąpią uczniowie z Tarnowskich Gór.
Warsztaty w ŚPAK-u „Zdrowe nawyki żywieniowe”
Warsztaty w ŚPAK-u „Zdrowe nawyki żywieniowe”. Informacja o biletach oraz rezerwacje: 502 620 014
BCKino – The Old Oak

The Old Oak – dramat, Wielka Brytania, Francja, Belgia, 2023; reż.: Ken Loach; obsada: Dave Turner, Ebla Mari, Claire Rodgerson, Trevor Fox.
Mieszkańcy osady górniczej w północno-wschodniej Anglii coraz częściej porzucają swoje domy i wyjeżdżają, gdy stopniowo wygaszane zostają kolejne kopalnie. Ostatnim miejscem spotkań lokalnej społeczności staje się pub The Old Oak. Jego właściciel TJ Ballantyne (Dave Turner) stara się podtrzymywać dawne tradycje, mimo że wioska od 30 lat popada w coraz większą ruinę. Domy stają się coraz tańsze, co sprawia, że stają się idealną lokalizacją dla uchodźców z Syrii. Wśród nich jest Yara (Ebla Mari), która dokumentuje otaczający ją świat za pomocą aparatu. Młoda kobieta poznaje TJ-a. Czy ich znajomość sprawi, że dwie społeczności nawiążą nić porozumienia?
Czas trwania: 113 min (Aurora/Kinoplex)
Wiek: 15+ (napisy)
Bilety: 13 zł
Bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej: 10 zł (Bytomska Karta Seniora) i 8 zł (Karta Rodziny 3+)
Miejsce: sala Ki-Nowa (II piętro)
Aglo Festiwal. Bytom 770 – Czy Ślązacy mogą zostać mistrzami świata?

10.05.2024 (piątek)
→ 19.30
Aglo Festiwal. Bytom 770 – Czy Ślązacy mogą zostać mistrzami świata?
Rozmowa Roberta Talarczyka z Antonim Piechniczkiem o bytomskim i śląskim fusbalu.
Czas trwania: 80 minut. Bilety: 5 zł
Rozmowa odbędzie się w ramach „Aglo Festiwal. Bytom 770”.
Od 10 do 12 maja 2024 Bytom stanie się stolicą regionalnej i ogólnopolskiej refleksji nad wyjątkowością i specyfiką miejsca, w którym żyjemy. Podczas trzech dni Festiwalu planujemy spotkania, dyskusje, spacery po mieście, spektakle, wymianę myśli i zdań. Pomysłodawcą i dyrektorem programowym Aglo Festiwalu jest Zbigniew Rokita. Porozmawiamy o Bytomiu i Śląsku, a także innych regionach Polskich z nieoczywistych perspektyw, czasem na poważnie, czasem z przymrużeniem oka. Gośćmi i Gościniami festiwalu będą czołowe postaci zajmujące się tematami, m.in. Ryszard Koziołek, Sebastian Rosenbaum, Sonia Wilk, Anna Dudzińska, Grzegorz Piątek, Olga Drenda, Paweł Sołtys (Pablopavo), Arkadiusz Gola, Dariusz Zalega, Zbigniew Rokita, Antoni Piechniczek, Zbigniew Kadłubek, Ewelina Mokrzecka, Artur Jabłoński, Marcin Musiał, Robert Talarczyk, Tomasz Sanecki, Ziemowit Szczerek. Poza tym zaprosimy na spektakl Teatru Korez Weltmajstry, film Ewa, występ teatru improwizowanego Klancyk (Komora Maszyny Losującej jest pusta), spacery miejskie, do obwoźnej księgarni czy do kącika dla bajtli.
Podczas Aglo Fest wspólnie przywitamy ciepłe dni i spędzimy dobry czas. Spotkają się na nim piękni ludzie – jedni będą na scenie, drudzy wśród publiczności, ale przez trzy dni wszyscy razem stworzymy wyjątkowe miejsce i przestrzeń do rozmowy i uśmiechu. Takiego festiwalu jak Aglo Festiwal na Śląsku jeszcze nie było! Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów jubileuszu 770-lecia miasta Bytom.
Patroni medialni: Tygodnik Powszechny, Życie Bytomskie, Ślązag, Radio Katowice, Dziennik Zachodni, NAM! Nasze Miasto
BCKino – Challengers

Challengers – dramat, sportowy, USA, 2024; reż.: Luca Guadagnino; obsada: Zendaya, Josh O`Connor, Mike Faist.
Wizjonerski twórca Luca Guadagnino przedstawia Challengers z Zendayą w roli Tashi Duncan, która jako złote dziecko tenisa, w wyniku kontuzji, została bezkompromisową trenerką...na korcie i poza nim. Jej mąż (Mike Faist – West Side Story) jest mistrzem, który przeżywa zawodowy kryzys. Tashi postanawia przywrócić mu dawną chwałę, ale oboje czeka niespodzianka, kiedy przeciwnikiem okazuje się inny przebrzmiały czempion Patrick (Josh O’Connor – The Crown) - jego były najlepszy przyjaciel i dawny chłopak Tashi. Kiedy przeszłość zderza się z teraźniejszością, a napięcie sięga zenitu, Tashi musi zadać sobie pytanie, jaka będzie cena tej wygranej?
08.05 godz. 12.00 w ramach BCKino w samo południe. Na TEN seans bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej – 13 zł (Bytomska Karta Seniora).
Czas trwania: 146 min. (Warner Bross)
Wersja: napisy
Bilety: 15 zł
Miejsce: sala Gloria (I piętro)
Aglo Festiwal. Bytom 770 – Weltmajstry – sztuka teatralna Teatru Korez

10.05.2024 (piątek)
→ 21.00
Aglo Festiwal. Bytom 770 – Weltmajstry – sztuka teatralna Teatru Korez
Na scenie: Dariusz Chojnacki, Barbara Lubos, Mirosław Neinert i Robert Talarczyk; reżyseria Robert Talarczyk.
I wreszcie są: piłkarskie mistrzostwa świata 2050, te pierwsze w dziejach, na których występuje reprezentacja Śląska. Na gliwickiej Ostropie w barze „Wunderbar Barbara” spotyka się czwórka kibiców. Szpile razem oglądają barmanka Basia i trójka boroczków – kibolek Gieksy Młody, kibolek Górnika Łysy i kibolek Ruchu Gruby. Czy talizman Grubego, kłaczek Gorgonia, przyniesie im szczęście? Czy Ślązacy pod wodzą Poldiego zrobią mistrza świata, czy zostaną weltmajstrami?
Scenariusz Zbigniew Rokita; scenografia Małgorzata Bulanda, muzyka Miuosh.
Czas trwania: 100 minut (bez przerwy). Bilety: normalny: 65 zł; ulgowy 55 zł (emeryci/renciści/uczniowie/studenci/osoby z niepełnosprawnościami – za okazaniem legitymacji). Możliwość zakupu na stronie www.kupbilecik.pl.
Spektakl odbędzie się w ramach „Aglo Festiwal. Bytom 770”.
Od 10 do 12 maja 2024 Bytom stanie się stolicą regionalnej i ogólnopolskiej refleksji nad wyjątkowością i specyfiką miejsca, w którym żyjemy. Podczas trzech dni Festiwalu planujemy spotkania, dyskusje, spacery po mieście, spektakle, wymianę myśli i zdań. Pomysłodawcą i dyrektorem programowym Aglo Festiwalu jest Zbigniew Rokita. Porozmawiamy o Bytomiu i Śląsku, a także innych regionach Polskich z nieoczywistych perspektyw, czasem na poważnie, czasem z przymrużeniem oka. Gośćmi i Gościniami festiwalu będą czołowe postaci zajmujące się tematami, m.in. Ryszard Koziołek, Sebastian Rosenbaum, Sonia Wilk, Anna Dudzińska, Grzegorz Piątek, Olga Drenda, Paweł Sołtys (Pablopavo), Arkadiusz Gola, Dariusz Zalega, Zbigniew Rokita, Antoni Piechniczek, Zbigniew Kadłubek, Ewelina Mokrzecka, Artur Jabłoński, Marcin Musiał, Robert Talarczyk, Tomasz Sanecki, Ziemowit Szczerek. Poza tym zaprosimy na spektakl Teatru Korez Weltmajstry, film Ewa, występ teatru improwizowanego Klancyk (Komora Maszyny Losującej jest pusta), spacery miejskie, do obwoźnej księgarni czy do kącika dla bajtli.
Podczas Aglo Fest wspólnie przywitamy ciepłe dni i spędzimy dobry czas. Spotkają się na nim piękni ludzie – jedni będą na scenie, drudzy wśród publiczności, ale przez trzy dni wszyscy razem stworzymy wyjątkowe miejsce i przestrzeń do rozmowy i uśmiechu. Takiego festiwalu jak Aglo Festiwal na Śląsku jeszcze nie było! Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów jubileuszu 770-lecia miasta Bytom.
Patroni medialni: Tygodnik Powszechny, Życie Bytomskie, Ślązag, Radio Katowice, Dziennik Zachodni, NAM! Nasze Miasto