• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 28.04.2024

Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2023-09-22 - 2024-06-23
Muzeum Górnośląskie / 2023-09-22

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.

Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej

Miejsce: CSW Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2024-02-02 - 2024-05-31

„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej. Udział biorą: Maciej Cholewa, Barbara Gryka, Dorota Hadrian, Irena Klepfisz, Lidija Mirković, Ewa Noras, Anna Piotrowska, Marta Romankiv, Pragati Sethi, Małgorzata Szandała, Alla Zagaykevych. Kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina. Bilety: 1 – 3 zł

 

 

Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - filia budynku przy ul. Wojciecha Korfantego 34
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2024-02-29 - 2024-04-30
Muzeum Górnośląskie / 2024-02-29

„Jestem zdrów i w dobrym nastroju. Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” to tytuł najnowszej wystawy, którą od 29 lutego będzie można oglądać w bytomskim muzeum

W zbiorach Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znajduje się zbiór ponad 150 pocztówek z lat I wojny światowej. Unikatowa kolekcja obejmuje korespondencję osobistą kierowaną do Franza Samola (dyrektora sierocińca Fundacji Cesarza Wilhelma w Bytomiu) przez byłych wychowanków zakładu oraz członków jego rodziny – żołnierzy armii pruskiej przesyłających jedynej bliskiej im osobie informacje z frontów, lazaretów lub ośrodków dla rekonwalescentów.

Nigdy więcej wojny!

Z fragmentów wielu jednostkowych historii wyłania się wspólna opowieść, będąca „zlepkiem” historii młodych mężczyzn dotkniętych tragedią wojny, którzy związani byli z bytomskim sierocińcem. Pocztówki, co ważne, miały wartość również dla dyrektora zakładu Franza Samola, który przechował je i ofiarował Oberschlesisches Landesmuseum w Bytomiu w latach międzywojnia jako swoisty znak pamięci o ludzkich doświadczeniach i z ponadczasowym przesłaniem „Nigdy więcej wojny”.

Pocztówki kreślą historię I wojny światowej w makro- i mikroperspektywie mając na uwadze działania militarne i relacje społeczne w Europie ze szczególnym uwzględnieniem tych dotykających Górny Śląsk, zwłaszcza Bytom (w odniesieniu do lat 1914–1918), wskazują pośrednio na rolę i zadania sierocińca oraz ukazują sylwetkę jego dyrektora – Franza Samola, najbliższej dla wychowanków zakładu osoby. Na uwagę zasługują również walory filatelistyczne pocztówek , które zarówno pod względem tekstowym, jak i ikonograficznym stanowi unikatową kolekcję.

Wystawa potrwa od 29 lutego do 30 kwietnia 2024 roku, a będzie można ją zobaczyć w budynku Muzeum Górnośląskiego rzy ul. Wojciecha Korfantego 34. Wstęp na wystawę w cenie bilety na wystawę czasową.

Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje - wystawa Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego, I piętro
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2024-03-25 - 2024-05-31

Zapraszamy na wystawę Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje,  zorganizowaną przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. L. Różyckiego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Podczas wystawy będzie można podziwiać wyjątkową twórczość uczniów, którzy poza tańcem rozwijają również inne swoje pasje i talenty, rozbudzają swoją kreatywność i zamiłowanie do tworzenia.

Zaprezentowane zostaną prace plastyczne i rękodzieło wykonane różnymi technikami podczas zajęć popołudniowych w internacie oraz świetlicy szkolnej. Całokształtu dopełnią fotografie, stroje i akcesoria baletowe. Odwiedzający zapoznają się z działalnością i specyfiką szkoły poznając jej historię oraz sukcesy uczniów. 

Pasjonujący świat baletu - wystawa fotografii

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Edukacja
Data: 2024-03-25 - 2024-05-31

Wystawa organizowana wspólnie z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. Ludomira Różyckiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną uchwycone w obietktywie osiągnięcia Szkoły Baletowej i jej wychowanków.  Ekspozycja zawierać będzie również eksponaty przedstawiające pozalekcyjne zainteresowania uczniów.

Wystawa pokonkursowa Ogólnopolskiego Rodzinnego Konkursu Literacko – Plastycznego „Mój bajkowy świat”

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego, II piętro
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2024-03-27 - 2024-04-30

Przedszkole Miejskie nr 20 oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zapraszają na wystawę prac pokonkursowych Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego pn. „Mój Bajowy świat”. Konkurs był skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodzeństwa i rodziców.

Śląsk - pejzaże postindustrialne - wernisaż wystawy Magdaleny Wesołowskiej

Miejsce: Galeria Rotunda, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2024-04-05 - 2024-04-30
Godzina: 17.30
Miejska Biblioteka Publiczna / 2024-04-05

Wystawa „ŚLĄSK - pejzaże postindustrialne” jest inspirowana są różnorodnością Górnego Ślaska, jego architekturą i przeszłością industrialną. Nawiązuje jednocześnie do zmieniających się pór roku i niesamowitych krajobrazów tworzonych przez naturę. To połączenie tworzy typowe dla miasta panoramy ujęte w całej palecie barw. Znajdziemy tu też istniejące i nieistniejące już szyby i kopalnie z Gliwic, Zabrza, Chorzowa czy pejzaż Katowic.

- W obrazach olejnych chciałam uchwycić horyzont z widniejącymi w oddali kominami elektrociepłowni czy szybami. Na niektórych widać więcej postindustrialnych budowli, ponieważ krajobraz Bytomia pełen jest tych pomników pamięci przypominających o jego bogatej przemysłowej historii. Dla mnie magiczne zachody czy wschody słońca widziane z rodzinnego domu zawsze okraszone były "dodatkiem " kominów. Mimo, ze mieszkam na Śląsku, kopalnie nie są mi znane od środka, ale zawsze towarzyszyły codziennym spacerom. Z biegiem czasu coraz bardziej rozumiem swoją śląskości i dostrzegam to co jest we mnie z babki i prababki. Odkrywam piękno w tym, co dla wielu jest przemysłową brzydotą. Dlatego pociąga mnie i wzbudza melancholię krajobraz pełen szybów czy kominów - mówi Magdalena Wesołowska

Posmakuj Europy - obchody 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej - 28 kwietnia na ul. Kilara 29-33 od godz. 10.00.

Miejsce: Tereny przy ul. Kilara 29-33 w Bytomiu - Rozbarku
Kategoria: Teatr Rozbark
Data: 2024-04-28
Godzina: 10:00
Teatr Rozbark / 2024-04-28

Posmakuj Europy - obchody 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej - 28 kwietnia na ul. Kilara 29-33 od godz. 10.00.


Czas trwania: 10.00-13.00

Lokalizacja: tereny byłej kopalni Rozbark przy ul. Kilara 29-33 (wokół Teatru Tańca i Ruchu Rozbark oraz Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych):


Program: 

  • 10.00 otwarcie obchodów polonezem
  • 10.15-11.30  Europejskie śniadanie z Kubą Steuermarkiem  – gotują politycy, dziennikarze, sportowcy, artyści, służby mundurowe i młodzież 
  • 10.40 występ artystów Teatru Tańca i Ruchu Rozbark 
  • 10.50 występ Tomasz Herisz (program Erasmus)
  • 11.05 występ artystów Opery Śląskiej
  • 11.30 występ artystów Teatru Tańca i Ruchu Rozbark12.00 hymn Polski i Unii Europejskiej – część oficjalna obchodów
  • 12.10 wręczenie nagród za kolaże wręczenie medali pamiątkowych wyłonienie zwycięzców konkursu na najciekawsze europejskie nakrycie głowy
  • 12.15 koncert orkiestry reprezentacyjnej Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach
  • 12.55 zakończenie obchodów - wspólne odtańczenie belgijki i pamiątkowe zdjęcie uczestników

Przez cały czas trwania imprezy:

  • stoiska informacyjne: Europe Direct, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, Program Erasmus, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia;
  • spotkania i zdjęcia z Syriuszem – europejską maskotką oraz maskotkami bytomskich klubów i instytucji;
  • zabawy, konkursy, quizy europejskie;
  • Europa na sportowo (aktywności i konkursy sportowe, miasteczko rowerowe,  przestrzenie sportowe i zabawowe Centrum Wspinaczkowego);
  • europejska gra terenowa na Rozbarku;
  • konkurs na najciekawsze europejskie nakrycie głowy (zapraszamy do udziału);
  • warsztaty baletowe;
  • wystawa kolaży o państwach UE;
  • wystawa zdjęć inwestycji w Bytomiu wspartych ze środków Unii Europejskiej 

Wydarzenia towarzyszące:

Dzień otwarty w bytomskich instytucjach wspartych z funduszy unijnych (zwiedzanie i bezpłatne zajęcia):

  • Teatr Tańca i Ruchu Rozbark  (ul. Kilara 29) – zwiedzanie o godzinie 12.00 i 12.30 Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych (ul. Kilara 33) – możliwość wspinaczki na ściankach zewnętrznych w godzinach 10.00-13.00;
  • Opera Śląska  (ul. Moniuszki 21) – zwiedzanie o 14.00, 15.00 i 16.00;
  • Centrum Integracji Społecznej (ul. Karola Miarki 10) – 10.00-14.00 zwiedzanie pracowni, 14.00-16.00 warsztaty rękodzielnicze „Kwiaty z recyclingu”.

Horyzonty - międzypokoleniowe spotkania baletowe

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2024-04-28
Godzina: 18:00
Dodatkowe informacje: II EDYCJA
II EDYCJA
Premiera: 27 kwietnia 2024 r.

Balet w 2 aktach

Wielkie emocje, ekspresja i niesamowite choreografie!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca Opera Śląska zaprasza na przegląd Horyzonty. Międzypokoleniowe spotkania baletowe – jedno z największych i najciekawszych wydarzeń tanecznych na Śląsku! Już po raz drugi w Bytomiu spotkają się młodzi pasjonaci tańca, którzy zachwycą Was swoim talentem i umiejętnościami! Zaprezentują zwycięskie miniatury taneczne do muzyki polskich kompozytorów i wykonawców. Część druga poświęcona będzie sylwetce cenionego tancerza, pedagoga tańca klasycznego, solisty i kierownika Zespołu Baletu Opery Śląskiej w Bytomiu, który razem z nami będzie świętował jubileusz pracy artystycznej - 35 lat na scenie – Grzegorz Pajdzik ogniwo pokoleń!

Spektakl grany do taśmy.

W dniach 25-28 kwietnia br. w Operze Śląskiej odbędzie się II edycja przeglądu choreograficznego adresowanego do początkujących, młodych tancerzy, którzy do tej pory nie tworzyli i nie prezentowali swoich pełno-scenicznych choreografii. Jest to również ciekawa alternatywa dla solistów u progu kariery, szukających innych ścieżek zawodowego rozwoju. Celem Przeglądu jest rozwijanie i promowanie talentów choreograficznych, popularyzacja różnych technik tanecznych oraz muzyki polskich kompozytorów i wykonawców. Udział artystów pochodzących z całego kraju pozwoli na stworzenie na Śląsku oferty kulturalnej nowej jakości. Laureaci Przeglądu będą mieli możliwość zaprezentowania swoich choreografii szerokiej publiczności podczas Gali z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, której celem jest zestawienie twórczości debiutujących choreografów z dorobkiem uznanych Twórców. 

W Przeglądzie mogą wziąć udział mieszkający i/lub działający twórczo na terenie Rzeczpospolitej Polski początkujący choreografowie – tancerze chcący poszerzyć swą działalność twórczą, należy przez to rozumieć osoby, które dotychczas nie tworzyły i nie wystawiały zawodowo pełnoscenicznych choreografii. Uczestnikiem wydarzenia może być osoba pełnoletnia, która samodzielnie przygotowuje choreografię w dowolnej technice tanecznej trwającą od 3 do 10 minut. Choreografię wykonywać może od 2 do 8 pełnoletnich tancerzy, a sam choreograf może, ale nie ma obowiązku, być jednym z Wykonawców. Zgłaszane choreografie muszą być nowe, wcześniej nieprezentowane publicznie oraz niebiorące udziału w innych Przeglądach. Muzyka wybrana przez Uczestników wydarzenia powinna być muzyką polskich kompozytorów. 

Przegląd składa się z II etapów:

Etap I – dostarczenie prawidłowo wypełnionego Formularza zgłoszeniowego wraz z nagraniem wideo zgłaszanej choreografii w terminie do dnia 25.03.2024 r. Podpisany formularz należy przesłać elektronicznie na adres: horyzonty@opera-slaska.pl, Organizator dopuszcza skan lub dokument podpisany elektronicznie. Preferowany typ dokumentu to pdf. W przypadku zakwalifikowania się do II etapu osoby, które przesłały skan formularza zobowiązane są do dostarczenia oryginału najpóźniej w dn. 25.04.2024 r. 

Etap II – Prezentacja sceniczna choreografii przed Jurorami oraz publicznością w dn. 25.04.2024 r. na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu. 

REGULAMIN I  I OGÓLNOPOLSKIEGO PRZEGLĄDU CHOREOGRAFICZNEGO HORYZONTY        

RULES AND REGULATIONS

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY_PLIK EDYTOWALNY   

APPLICATION FORM

PLOT OŚWIETLENIA OPERY ŚLĄSKIEJ

 

___________________________________

PATRONAT HONOROWY

PARTNERZY: 

 

 

BCKino – Back to black. Historia Amy Winehouse

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2024-04-28
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2024-04-28

Back to black. Historia Amy Winehouse – biograficzny, Wielka Brytania, USA, Francja, 2024; reż.: Sam Taylor-Johnson; obsada: Marisa Abela, Jack O`Connell, Eddie Marsan, Lesley Manville.

Długo oczekiwany film o geniuszu, kreatywności i szczerości Amy. Muzyczną podróż artystki, od szalonej i kolorowej londyńskiej ulicy lat 90-tych do międzynarodowej sławy i z powrotem. Cenę sławy poznamy z perspektywy samej Amy.

Czas trwania: 121 min (Kino Świat – Kinoplex Silesia)
Wiek: 15+ (napisy)
Bilety: 15 zł
Miejsce: sala Gloria (I piętro) 

 
do góry