• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 21.04.2024

Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2023-09-22 - 2024-06-23
Muzeum Górnośląskie / 2023-09-22

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.

Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej

Miejsce: CSW Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2024-02-02 - 2024-05-31

„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej. Udział biorą: Maciej Cholewa, Barbara Gryka, Dorota Hadrian, Irena Klepfisz, Lidija Mirković, Ewa Noras, Anna Piotrowska, Marta Romankiv, Pragati Sethi, Małgorzata Szandała, Alla Zagaykevych. Kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina. Bilety: 1 – 3 zł

 

 

Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - filia budynku przy ul. Wojciecha Korfantego 34
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2024-02-29 - 2024-04-30
Muzeum Górnośląskie / 2024-02-29

„Jestem zdrów i w dobrym nastroju. Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” to tytuł najnowszej wystawy, którą od 29 lutego będzie można oglądać w bytomskim muzeum

W zbiorach Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znajduje się zbiór ponad 150 pocztówek z lat I wojny światowej. Unikatowa kolekcja obejmuje korespondencję osobistą kierowaną do Franza Samola (dyrektora sierocińca Fundacji Cesarza Wilhelma w Bytomiu) przez byłych wychowanków zakładu oraz członków jego rodziny – żołnierzy armii pruskiej przesyłających jedynej bliskiej im osobie informacje z frontów, lazaretów lub ośrodków dla rekonwalescentów.

Nigdy więcej wojny!

Z fragmentów wielu jednostkowych historii wyłania się wspólna opowieść, będąca „zlepkiem” historii młodych mężczyzn dotkniętych tragedią wojny, którzy związani byli z bytomskim sierocińcem. Pocztówki, co ważne, miały wartość również dla dyrektora zakładu Franza Samola, który przechował je i ofiarował Oberschlesisches Landesmuseum w Bytomiu w latach międzywojnia jako swoisty znak pamięci o ludzkich doświadczeniach i z ponadczasowym przesłaniem „Nigdy więcej wojny”.

Pocztówki kreślą historię I wojny światowej w makro- i mikroperspektywie mając na uwadze działania militarne i relacje społeczne w Europie ze szczególnym uwzględnieniem tych dotykających Górny Śląsk, zwłaszcza Bytom (w odniesieniu do lat 1914–1918), wskazują pośrednio na rolę i zadania sierocińca oraz ukazują sylwetkę jego dyrektora – Franza Samola, najbliższej dla wychowanków zakładu osoby. Na uwagę zasługują również walory filatelistyczne pocztówek , które zarówno pod względem tekstowym, jak i ikonograficznym stanowi unikatową kolekcję.

Wystawa potrwa od 29 lutego do 30 kwietnia 2024 roku, a będzie można ją zobaczyć w budynku Muzeum Górnośląskiego rzy ul. Wojciecha Korfantego 34. Wstęp na wystawę w cenie bilety na wystawę czasową.

Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje - wystawa Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego, I piętro
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2024-03-25 - 2024-05-31

Zapraszamy na wystawę Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje,  zorganizowaną przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. L. Różyckiego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Podczas wystawy będzie można podziwiać wyjątkową twórczość uczniów, którzy poza tańcem rozwijają również inne swoje pasje i talenty, rozbudzają swoją kreatywność i zamiłowanie do tworzenia.

Zaprezentowane zostaną prace plastyczne i rękodzieło wykonane różnymi technikami podczas zajęć popołudniowych w internacie oraz świetlicy szkolnej. Całokształtu dopełnią fotografie, stroje i akcesoria baletowe. Odwiedzający zapoznają się z działalnością i specyfiką szkoły poznając jej historię oraz sukcesy uczniów. 

Pasjonujący świat baletu - wystawa fotografii

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Edukacja
Data: 2024-03-25 - 2024-05-31

Wystawa organizowana wspólnie z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. Ludomira Różyckiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną uchwycone w obietktywie osiągnięcia Szkoły Baletowej i jej wychowanków.  Ekspozycja zawierać będzie również eksponaty przedstawiające pozalekcyjne zainteresowania uczniów.

Wystawa pokonkursowa Ogólnopolskiego Rodzinnego Konkursu Literacko – Plastycznego „Mój bajkowy świat”

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego, II piętro
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2024-03-27 - 2024-04-30

Przedszkole Miejskie nr 20 oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zapraszają na wystawę prac pokonkursowych Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego pn. „Mój Bajowy świat”. Konkurs był skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodzeństwa i rodziców.

Śląsk - pejzaże postindustrialne - wernisaż wystawy Magdaleny Wesołowskiej

Miejsce: Galeria Rotunda, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2024-04-05 - 2024-04-30
Godzina: 17.30
Miejska Biblioteka Publiczna / 2024-04-05

Wystawa „ŚLĄSK - pejzaże postindustrialne” jest inspirowana są różnorodnością Górnego Ślaska, jego architekturą i przeszłością industrialną. Nawiązuje jednocześnie do zmieniających się pór roku i niesamowitych krajobrazów tworzonych przez naturę. To połączenie tworzy typowe dla miasta panoramy ujęte w całej palecie barw. Znajdziemy tu też istniejące i nieistniejące już szyby i kopalnie z Gliwic, Zabrza, Chorzowa czy pejzaż Katowic.

- W obrazach olejnych chciałam uchwycić horyzont z widniejącymi w oddali kominami elektrociepłowni czy szybami. Na niektórych widać więcej postindustrialnych budowli, ponieważ krajobraz Bytomia pełen jest tych pomników pamięci przypominających o jego bogatej przemysłowej historii. Dla mnie magiczne zachody czy wschody słońca widziane z rodzinnego domu zawsze okraszone były "dodatkiem " kominów. Mimo, ze mieszkam na Śląsku, kopalnie nie są mi znane od środka, ale zawsze towarzyszyły codziennym spacerom. Z biegiem czasu coraz bardziej rozumiem swoją śląskości i dostrzegam to co jest we mnie z babki i prababki. Odkrywam piękno w tym, co dla wielu jest przemysłową brzydotą. Dlatego pociąga mnie i wzbudza melancholię krajobraz pełen szybów czy kominów - mówi Magdalena Wesołowska

Mecz tenisa stołowego w ramach Superligi Mężczyzn Tenisa Stołowego - play-off

Miejsce: Hala sportowa przy ul. Nickla 143a w Bytomiu - Miechowicach
Kategoria: Sport
Data: 2024-04-21
Godzina: 16:00
Sport / 2024-04-21

Zapraszamy w niedzielę 21 kwietnia na mecz tenisa stołowego w ramach Superligi Mężczyzn Tenisa Stołowego - play-off. Rywalem drużyny Petralana TTS Polonia Bytom będzie zespół SBR Dojlidy Białystok.

Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2024-04-21
Godzina: 16:00
Dodatkowe informacje: Wokół tańca - gościem spotkania będzie Zofia Rudnicka - autorka książki Gerard Wilk. Tancerz.
OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... to zainaugurowany w marcu 2017 r., cykl spotkań w Sali Koncertowej im. Adama Didura - spotkań z operą, której tajemnicę i wszechstronny wymiar odkrywają osoby, dla których świat teatru operowego, to całe życie. Bohaterami wędrówki do wnętrza opery są artyści, twórcy i ludzie teatru, a podróż tę dopełniają kameralne koncerty solistów, tematycznie związane z dorobkiem artystycznym gościa wieczoru.
Gospodarz cyklu – związana ze światem mediów Violetta Rotter-Kozera – zaprasza ciekawych i nietuzinkowych gości, którzy przybliżają publiczności magiczny świat teatru operowego; zdradzają tajemnice tworzenia gatunku, od partytury do gotowego dzieła scenicznego. Artyści, reżyserzy, scenografowie, choreografowie, znawcy teatru, odpowiadają na nurtujące widzów pytania i dzielą się swoim doświadczeniem. Spotkania rejestrowane są przez TVP3 Katowice w ramach programu Opera Blisko Ciebie, emitowanego w niedzielę o godz. 19:10.
 

Wydarzenia

26 maja 2024, Niedziela
Godzina: 16:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura

Kup bilet

21 kwietnia | godz. 16.00

 

Spotkanie będzie poświęcone obchodom Międzynarodowego Dnia Tańca i drugiej edycji wydarzenia Horyzonty. Międzypokoleniowe spotkania baletowe.  

Gościem spotkania będzie Zofia Rudnicka - autorka książki Gerard Wilk. Tancerz. 

Gerard Wilk był gwiazdą Teatru Wielkiego w Warszawie, ale tańczył też w rozrywkowych programach telewizyjnych. Pojawił się w filmach Andrzeja Wajdy i Stanisława Barei, bywał fotomodelem Barbary Hoff. W książce autorka przypomina tancerza i otaczający go świat. Odwiedzamy modne miejsca Warszawy lat 60. XX wieku, poznajemy ważne osoby, a potem wyruszamy w podróż po Europie.

 

 

 

Nabucco

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2024-04-21
Godzina: 18:00
Giuseppe Verdi
Premiera: 18 maja 2007 r.

dyrygent: Tomasz Tokarczyk 

kierownictwo muzyczne premiery: Tadeusz Serafin

inscenizacja i reżyseria: Laco Adamik

scenografia: Jan Bernaś

kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda

kierownictwo chóru premiery: Anna Tarnowska

Opera w 4 aktach

Czas trwania:
2 godz.30 min. – 1 przerwa

 

  

 

NABUCCO

W Operze Śląskiej spektakl ten zajmuje pozycję zaszczytną; jest jedną z wiodących oper w jej repertuarze. W Polsce zaszczyt odkrycia „Nabucca" przypadł właśnie Operze Śląskiej. To tutaj było ono wystawiane od dnia premiery z 1983 roku i przez lata nie schodziło nawet na jeden sezon z afisza! Oparta na przekazach biblijnych historia  dziejów narodu żydowskiego w niewoli babilońskiej, stała się jedną z najbardziej znanych i popularnych w historii gatunku. To młodzieńcze dzieło Verdiego oszałamiające rozmachem scen zbiorowych i porywających arii przyniosło mu sławę i postawiło w gronie najwybitniejszych kompozytorów  w historii muzyki klasycznej. Po raz pierwszy na scenie bytomskiego teatru "Nabucco" wystawiono w 1983 r. Nowa sceniczna realizacja opery Verdiego (premiera miała miejsce w maju 2007 r.) to wyjątkowy spektakl w reżyserii Laco Adamika i obowiązkowa „lektura muzyczna" dla wszystkich miłośników sztuki operowej!

AKT I

Na dziedzińcu świątyni jerozolimskiej lud błaga Boga o ratunek przed zbliżającą się armią babilońską, którą prowadzi król Nabuchodonozor. Hebrajczycy spodziewają się, że zakładniczką pokoju zostanie znajdująca się wśród nich Fenena, córka Nabucca. Uwolniła ona z niewoli babilońskiej młodego księcia Izmaela i wraz z nim uszła do Jerozolimy. Na czele zbrojnego oddziału babilońskiego wkracza na dziedziniec. Abigail – pierworodna, lecz nielegalna córka króla Babilonu. Ona także kocha Izmaela i teraz triumfuje, widząc swoją rywalkę, Fenenę, zdaną wraz z Izmaelem na jej łaskę. Pojawia się też Nabucco, grożąc śmiercią wszystkim Żydom. Nie słucha próśb Zachariasza i zamierza się mieczem na Fenenę. Szczęściem w ostatniej chwili osłania ją Izmael, zaś Nabucco poznawszy swą córkę, w porywie ojcowskiej czułości bierze ja w ramiona. Zarazem jednak przysięga ukarać srogo naród żydowski.

AKT II

Odsłona 1. Abigail nie posiada się z gniewu, że król na czas swojej nieobecności w Babilonie powierzył władze nie jej, lecz Fenenie. Gdy więc Arcykapłan Baala, oburzony życzliwością Feneny dla Żydów, proponuje Abigail królewską koronę, młoda dziewczyna podchwytuje te myśl z zachwytem. Postanawiają wspólnie rozpuścić z ludem wieść, że Nabucco zginął na wojnie, i wprowadzić Abigail na tron.

Odsłona 2. W innej części królewskiego pałacu stary Zachariasz modli się, aby Bóg oświecił jego umysł. Lud żydowski jest przekonany, że Izmael to zdrajca; jedynie Zachariasz i jego siostra Anna, wierzą w dobra wolę Izmaela i Feneny. Pałacowy sługa, Abdallo, wpada z wieścią o śmierci Nabucca. W ślad za nim wkracza Abigail wraz z Arcykapłanem Baala, pragnąc odebrać Fenenie królewską koronę. Wtem nieoczekiwanie pojawia się wśród zebranych Nabucco i wkłada koronę na swe skronie. Ogarnięty szałem, żąda, aby wszyscy oddali mu hołd jako bogu. Zachariasz nieustraszenie sprzeciwia się temu, a i córka Nabucca brutalnie nalega na oddanie mu czci boskiej, grom z niebios powala go na ziemię. Triumfująca Abigail stroi się w królewskie szaty.

AKT III

Odsłona 1. We wspaniałych wiszących ogrodach Babilonu Abigail jako władczyni zasiada na tronie. Arcykapłan uzyskuje od niej wyrok śmierci na Fenenę i wszystkich Żydów. Aby spowodować zagładę plemienia izraelskiego, Abigail wykorzystuje zręcznie słabość Nabucca, którego umysł uległ zamroczeniu. Kiedy jednak król dowiaduje się, że i Fenena ma ponieść śmierć, odmawia zatwierdzenia wyroku. Wówczas Abigail rozkazuje go uwięzić.

Odsłona 2. Żydzi siedzący nad wodami Babilonu skarżą się gorzko na swój los z dala od ukochanej ojczyzny. Zachariasz dodaje im otuchy i zaręcza, iż lew Judy w końcu odniesie zwycięstwo (chór Va pensiero).

AKT IV

Odsłona 1. Z głębokim smutkiem rozmyśla Nabucco o Fenenie, którą ujrzał przez okno prowadzoną na miejsce stracenia. W tej tragicznej chwili błaga o pomoc Jehowę, Boga Izraela. Obłęd ustępuje i Abdallo na rozkaz swego pana przynosi mu miecz.

Odsłona 2. U wejścia do świątyni Baala Arcykapłan oczekuje skazańców. Fenena, umocniona na duchu przez Zachariasza, żegna się ze światem. Zatem jednak Arcykapłan rozpoczął krwawą ofiarę, pojawia się groźny Nabucco. W tym momencie rozlatuje się na kawałki posąg Baala i rani śmiertelnie Abigail. Chcąc odkupić swe przewinienia, w ostatniej chwili życia prosi ona o połączenie małżeńskim węzłem Feneny z Izmaelem i umiera z imieniem Jehowy na ustach. Wzruszony Nabucco Wspaniałomyślnie darowuje wolność wszystkim Żydom, zaś Zachariasz intonuje pochwalny hymn na cześć potężnego Jehowy.

/Józef Kański – „Przewodnik operowy”/

Obsada

Obsada spektaklu w dniu 21.04.2024 r., g. 18:00 - Opera Śląska w Bytomiu

Soliści, Chór oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka

 

NABUCCO

Andrzej Dobber - zmiana w obsadzie ADAM WOŹNIAK

 

ABIGAILLE

Monika Cichocka

 

FENENA

Anna Borucka

 

ZACHARIASZ

Zbigniew Wunsch

 

ISMAEL

Łukasz Załęski

 

ANNA

Anna Wiśniewska-Schoppa

 

ABDALLO

Maciej Komandera

 

ARCYKAPŁAN

Adam Janik


BCKino – Anselm

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2024-04-21
Godzina: 19:15:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2024-04-21

Anselm – biograficzny, dokumentalny, Niemcy, Francja, Włochy, 2023; reż.: Wim Wenders; obsada: Anslem Kiefer, Daniel Kiefer, Anton Wenders.

Prezentowany w Cannes portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. Nie jest to na pewno klasyczny dokument z „gadającymi głowami". Po pamiętnej „Pinie", Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i zrealizowane w 3D ujęcia z gigantycznej pracowni, składają się na pełen niuansów obraz człowieka walczącego z powojenną, zbiorową amnezją.

Czas trwania: 93 min (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)
Bilety: 13 zł
Bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej: 10 zł (Bytomska Karta Seniora) i 8 zł (Karta Rodziny 3+)
Miejsce: sala Ki-Nowa (II piętro)

BCKino – Wariaci

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2024-04-21
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino, BCKino w samo południe
Bytomskie Centrum Kultury / 2024-04-21

Wariaci – kino drogi, kryminalny, Polska, 2023; reż.: Jan Jakub Kolski; obsada: Eryk Lubos, Alicja Stasiewicz.

Historia pary złodziejaszków. Poznajemy ich w dniu, w którym wychodzą z więzienia. Pomimo dziwnej relacji starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości, co z czasem doprowadza do zazdrości, ucieczki w naturę, kolejnych napadów. „Wariaci” to klasyczne kino drogi z tłem kryminalnym.

24.04 godz. 12:00 w ramach BCKino w samo południe. Na TEN seans bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej – 13 zł (Bytomska Karta Seniora).

Czas trwania: 117 min (TVP – Kinoplex Silesia)
Wiek: 15+
Bilety: 15 zł 
Miejsce: sala Gloria (I piętro) 

 
do góry