Kalendarium
terminarz dnia 15.04.2024
Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.
Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.
Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.
Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej
„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej. Udział biorą: Maciej Cholewa, Barbara Gryka, Dorota Hadrian, Irena Klepfisz, Lidija Mirković, Ewa Noras, Anna Piotrowska, Marta Romankiv, Pragati Sethi, Małgorzata Szandała, Alla Zagaykevych. Kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina. Bilety: 1 – 3 zł
Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

„Jestem zdrów i w dobrym nastroju. Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” to tytuł najnowszej wystawy, którą od 29 lutego będzie można oglądać w bytomskim muzeum
W zbiorach Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znajduje się zbiór ponad 150 pocztówek z lat I wojny światowej. Unikatowa kolekcja obejmuje korespondencję osobistą kierowaną do Franza Samola (dyrektora sierocińca Fundacji Cesarza Wilhelma w Bytomiu) przez byłych wychowanków zakładu oraz członków jego rodziny – żołnierzy armii pruskiej przesyłających jedynej bliskiej im osobie informacje z frontów, lazaretów lub ośrodków dla rekonwalescentów.
Nigdy więcej wojny!
Z fragmentów wielu jednostkowych historii wyłania się wspólna opowieść, będąca „zlepkiem” historii młodych mężczyzn dotkniętych tragedią wojny, którzy związani byli z bytomskim sierocińcem. Pocztówki, co ważne, miały wartość również dla dyrektora zakładu Franza Samola, który przechował je i ofiarował Oberschlesisches Landesmuseum w Bytomiu w latach międzywojnia jako swoisty znak pamięci o ludzkich doświadczeniach i z ponadczasowym przesłaniem „Nigdy więcej wojny”.
Pocztówki kreślą historię I wojny światowej w makro- i mikroperspektywie mając na uwadze działania militarne i relacje społeczne w Europie ze szczególnym uwzględnieniem tych dotykających Górny Śląsk, zwłaszcza Bytom (w odniesieniu do lat 1914–1918), wskazują pośrednio na rolę i zadania sierocińca oraz ukazują sylwetkę jego dyrektora – Franza Samola, najbliższej dla wychowanków zakładu osoby. Na uwagę zasługują również walory filatelistyczne pocztówek , które zarówno pod względem tekstowym, jak i ikonograficznym stanowi unikatową kolekcję.
Wystawa potrwa od 29 lutego do 30 kwietnia 2024 roku, a będzie można ją zobaczyć w budynku Muzeum Górnośląskiego rzy ul. Wojciecha Korfantego 34. Wstęp na wystawę w cenie bilety na wystawę czasową.
Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje - wystawa Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej
Zapraszamy na wystawę Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje, zorganizowaną przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. L. Różyckiego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Podczas wystawy będzie można podziwiać wyjątkową twórczość uczniów, którzy poza tańcem rozwijają również inne swoje pasje i talenty, rozbudzają swoją kreatywność i zamiłowanie do tworzenia.
Zaprezentowane zostaną prace plastyczne i rękodzieło wykonane różnymi technikami podczas zajęć popołudniowych w internacie oraz świetlicy szkolnej. Całokształtu dopełnią fotografie, stroje i akcesoria baletowe. Odwiedzający zapoznają się z działalnością i specyfiką szkoły poznając jej historię oraz sukcesy uczniów.
Pasjonujący świat baletu - wystawa fotografii
Wystawa organizowana wspólnie z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. Ludomira Różyckiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną uchwycone w obietktywie osiągnięcia Szkoły Baletowej i jej wychowanków. Ekspozycja zawierać będzie również eksponaty przedstawiające pozalekcyjne zainteresowania uczniów.
Wystawa pokonkursowa Ogólnopolskiego Rodzinnego Konkursu Literacko – Plastycznego „Mój bajkowy świat”
Przedszkole Miejskie nr 20 oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zapraszają na wystawę prac pokonkursowych Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego pn. „Mój Bajowy świat”. Konkurs był skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodzeństwa i rodziców.
Śląsk - pejzaże postindustrialne - wernisaż wystawy Magdaleny Wesołowskiej

Wystawa „ŚLĄSK - pejzaże postindustrialne” jest inspirowana są różnorodnością Górnego Ślaska, jego architekturą i przeszłością industrialną. Nawiązuje jednocześnie do zmieniających się pór roku i niesamowitych krajobrazów tworzonych przez naturę. To połączenie tworzy typowe dla miasta panoramy ujęte w całej palecie barw. Znajdziemy tu też istniejące i nieistniejące już szyby i kopalnie z Gliwic, Zabrza, Chorzowa czy pejzaż Katowic.
- W obrazach olejnych chciałam uchwycić horyzont z widniejącymi w oddali kominami elektrociepłowni czy szybami. Na niektórych widać więcej postindustrialnych budowli, ponieważ krajobraz Bytomia pełen jest tych pomników pamięci przypominających o jego bogatej przemysłowej historii. Dla mnie magiczne zachody czy wschody słońca widziane z rodzinnego domu zawsze okraszone były "dodatkiem " kominów. Mimo, ze mieszkam na Śląsku, kopalnie nie są mi znane od środka, ale zawsze towarzyszyły codziennym spacerom. Z biegiem czasu coraz bardziej rozumiem swoją śląskości i dostrzegam to co jest we mnie z babki i prababki. Odkrywam piękno w tym, co dla wielu jest przemysłową brzydotą. Dlatego pociąga mnie i wzbudza melancholię krajobraz pełen szybów czy kominów - mówi Magdalena Wesołowska
Bezpłatne badania mammograficzne
LUX MED Diagnostyka zaprasza Panie w wieku od 45 do 74 lat na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ.
Panie w wieku od 45 do 74 lat mogą wykonać mammografię w programie:
- co 24 miesiące, jeśli nie miały zdiagnozowanej wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej w piersi
- co 12 miesięcy, jeśli zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu
- co 12 miesięcy, jeśli po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT)
Wyłączone z programu są kobiety objęte „Opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” lub „Kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi”.
Przy określeniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia. Badanie w programie można wykonać w dowolnej lokalizacji, niezależnie od swojego miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego.
Badajmy się regularnie i dbajmy o swoje zdrowie
Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi. Pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi. Wczesne wykrycie nowotworu umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie i daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia, a dzięki stałemu monitoringowi usprawniamy kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspieszamy ewentualne konieczne leczenie.
Rejestracja pod nr tel. 22 880 90 80 (*3)
W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Prosimy o stawienie się na badanie w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
Więcej informacji na temat mammografii, Programu Profilaktyki Raka Piersi i innych badaniach z zakresu diagnostyki obrazowej znajdziecie Państwo na stronie www.luxmed-diagnostyka.pl
BCKino – Rosalie

Rosalie – biograficzny, dramat, Francja, Belgia, 2023; reż.: Stéphanie Di Giusto; obsada: Nadia Tereszkiewicz, Benoit Magimel, Benjamin Biolay, Guillaume Gouix.
Francja, lata 70. XIX wieku. Rosalie to młoda kobieta inna niż wszystkie, obdarzona wyjątkową tajemnicą – jej twarz i ciało pokrywają włosy. Przez całe życie ukrywała prawdę, aby zachować bezpieczeństwo i dopasować się do otoczenia. Aż do czasu, kiedy na swojej drodze spotka Abla, nieświadomego jej sekretu zadłużonego właściciela baru, który bierze z nią ślub dla posagu. Czy Abel będzie w stanie pokochać Rosalie i dostrzec w niej kobietę, gdy pozna prawdę?
Czas trwania: 115 min (Galapagos – Kinoplex Silesia)
Wiek: 15+
Bilety: 13 zł
Bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej: 10 zł (Bytomska Karta Seniora) i 8 zł (Karta Rodziny 3+)
Miejsce: sala Ki-Nowa (II piętro)
BCKino – Czerwone maki

Czerwone maki – dramat, wojenny, Polska, 2024; reż.: Krzysztof Łukaszewicz; obsada: Nicolas Przygoda, Leszek Lichota, Michał Żurawski, Szymon Piotr Warszawski.
Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino – ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.
Czas trwania: 140 min (Kino Świat – Kinoplex Silesia)
Wiek: 12+
Bilety: 15 zł
Miejsce: sala Gloria (I piętro)
Warsztat dziennikarsko-filmowy dla grup szkolnych
Warsztat dziennikarsko-filmowy dla grup szkolnych. Prowadzenie: Izolda Czmok - Nowak. Rezerwacje poprzez formularz na stronie palacwmiechowicach.pl. Bilety: 40 zł. palacwmiechowicach.pl