• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 23.03.2024

Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2023-09-22 - 2024-06-23
Muzeum Górnośląskie / 2023-09-22

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.

Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej

Miejsce: CSW Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2024-02-02 - 2024-05-31

„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej. Udział biorą: Maciej Cholewa, Barbara Gryka, Dorota Hadrian, Irena Klepfisz, Lidija Mirković, Ewa Noras, Anna Piotrowska, Marta Romankiv, Pragati Sethi, Małgorzata Szandała, Alla Zagaykevych. Kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina. Bilety: 1 – 3 zł

 

 

Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - filia budynku przy ul. Wojciecha Korfantego 34
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2024-02-29 - 2024-04-30
Muzeum Górnośląskie / 2024-02-29

„Jestem zdrów i w dobrym nastroju. Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” to tytuł najnowszej wystawy, którą od 29 lutego będzie można oglądać w bytomskim muzeum

W zbiorach Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znajduje się zbiór ponad 150 pocztówek z lat I wojny światowej. Unikatowa kolekcja obejmuje korespondencję osobistą kierowaną do Franza Samola (dyrektora sierocińca Fundacji Cesarza Wilhelma w Bytomiu) przez byłych wychowanków zakładu oraz członków jego rodziny – żołnierzy armii pruskiej przesyłających jedynej bliskiej im osobie informacje z frontów, lazaretów lub ośrodków dla rekonwalescentów.

Nigdy więcej wojny!

Z fragmentów wielu jednostkowych historii wyłania się wspólna opowieść, będąca „zlepkiem” historii młodych mężczyzn dotkniętych tragedią wojny, którzy związani byli z bytomskim sierocińcem. Pocztówki, co ważne, miały wartość również dla dyrektora zakładu Franza Samola, który przechował je i ofiarował Oberschlesisches Landesmuseum w Bytomiu w latach międzywojnia jako swoisty znak pamięci o ludzkich doświadczeniach i z ponadczasowym przesłaniem „Nigdy więcej wojny”.

Pocztówki kreślą historię I wojny światowej w makro- i mikroperspektywie mając na uwadze działania militarne i relacje społeczne w Europie ze szczególnym uwzględnieniem tych dotykających Górny Śląsk, zwłaszcza Bytom (w odniesieniu do lat 1914–1918), wskazują pośrednio na rolę i zadania sierocińca oraz ukazują sylwetkę jego dyrektora – Franza Samola, najbliższej dla wychowanków zakładu osoby. Na uwagę zasługują również walory filatelistyczne pocztówek , które zarówno pod względem tekstowym, jak i ikonograficznym stanowi unikatową kolekcję.

Wystawa potrwa od 29 lutego do 30 kwietnia 2024 roku, a będzie można ją zobaczyć w budynku Muzeum Górnośląskiego rzy ul. Wojciecha Korfantego 34. Wstęp na wystawę w cenie bilety na wystawę czasową.

„Opowieści ze szlaku” – wystawa fotografii

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego 3
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2024-03-01 - 2024-03-31

„Opowieści ze szlaku” – wystawa fotografii w technice gumy autorstwa Tomasza Grabca. Kurator wystawy: Andrzej Płochocki. Wstęp wolny

Sprzątanie Żabich Dołów

Miejsce: Żabie Doły, parking przy ul. Krzyżowej
Kategoria: Miasto
Data: 2024-03-22 - 2024-03-23
Godzina: 9.00 - 17.00

Już po raz kolejny działająca w Łagiewnikach firma Storm Gray Unit i Fundacja TeamExtreme SGU we współpracy z Urzędem Miejskim w Bytomiu, organizuje akcję sprzątania zielonych płuc miasta. 22 i 23 marca porządkowane będą Żabie Doły. W ruch pójdą worki, rękawice i sprzęt do wyciągania dużych odpadów. Każdy może dołączyć do akcji.

Akcja rozpocznie się w piątek, 22 marca o 9.00 i potrwa do 17.00. W sobotę, 23 marca do brygad sprzątających można dołączyć w tych samych godzinach.

Podobnie jak podczas poprzednich akcji ekipa SGU zapewnia logistykę i niezbędny sprzęt. Z kolei zapewnieniem uczestnikom worków, rękawiczek, środków higienicznych oraz wywozem zgromadzonych odpadów zajmie się Urząd Miejski w Bytomiu. Punkt wydawania rękawiczek i worków zorganizowany zostanie na parkingu przy ul. Krzyżowej.

Po pracy grill i ciepła herbata

W miejscu zbiórki, podobnie jak podczas akcji sprzątania Żabich Dołów, będzie można odpocząć, zjeść i porozmawiać. Na koniec każdego dnia inicjatorzy akcji planują ognisko oraz poczęstunek z kiełbaską i ciepłą herbatą.

Organizatorzy liczą na to, że wspólnymi siłami uda się uporządkować teren.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1397717771132613?active_tab=about.

International Judo League - VIII Bytom Judo Open

Miejsce: Hala na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach przy ul. Frycza Modrzewskiego
Kategoria: Sport
Data: 2024-03-23 - 2024-03-25

Zapraszamy na International Judo League - VIII Bytom Judo Open, które odbędą się między 23 a 25 marca w Hali na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach. 

Ślōnsko palma musi być szumno – rodzinne warsztaty z tworzenia tradycyjnej śląskiej palmy

Miejsce: Pałac w Miechowic, ul. Jana Dzierżona 30, Bytom - Miechowice
Kategoria: Pałac w Miechowicach
Data: 2024-03-23
Godzina: 10:00

23 marca, w przeddzień niedzieli palmowej, zapraszamy do Pałacu w Miechowicach na rodzinne warsztaty z tworzenia tradycyjnej śląskiej palmy „Ślōnsko palma musi być szumno”, które poprowadzą Zofia Przeliorz i Leokadia Poskard.

Plakat

Na tych warsztatach dowiesz się, jak zrobić tradycyjną śląską palmę i co się na nią składa. W tym wypadku każda gałązka ma swoje znaczenie. Na przykład jałowiec jest w palmie na pamiątkę korony cierniowej, kokocz, bo z jego owoców robi się różańce. A dlaczego najważniejsza jest lyska? Tego też dowiesz się na warsztatach, jak również, co należy zrobić z poświęconą już palmą.

Ale to nie wszystko, Zofia Przeliorz, wspaniała gawędziarka i regionalistka, razem ze swoją córką Leokadią przybliżą również inne wielkanocne śląskie tradycje. To na pewno będzie interesująco i owocnie spędzony czas.

Koszt udziału w warsztatach: 40 zł.

Czas: 2 godziny

Koncert charytatywny dla Łukasza

Miejsce: kościół Podwyższenia Krzyża Swietego, ul. Ligonia 2
Kategoria: Kultura
Data: 2024-03-23
Godzina: 16.00
Kultura / 2024-03-23

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne, a już w najbliższą sobotę, 23 marca o 16.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, odbędzie się koncert pasyjny, z którego dochód przeznaczony zostanie na pomoc bytomianinowi Łukaszowi Łakomemu.

13-letni Łukasza urodził się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym, całkowitym brakiem jelita cienkiego i żyje tylko dzięki żywieniu pozajelitowemu oraz miłości i determinacji rodziców, którzy każdego dnia walczą o lepsze życie dla syna.

- Wspieram syna, by mógł żyć wśród innych, lecz opieka nad Łukaszem nie jest łatwa. Nie tylko rosną jego potrzeby, ale również on sam. Do tej pory woziłam Łukasza samochodem osobowym w foteliku dziecięcym.  Nadal go tak wożę, ale Łukasz waży już 33 kg i wsadzenie go do auta jest już dla mnie niemożliwe - mówi mama Łukasza.

Do dalszej walki, do możliwości dalszego leczenia, potrzebny jest im specjalistyczny samochód, który przewiezie Łukasza wraz z wózkiem, podnośnikiem, sprzętami medycznymi potrzebnymi przy jego żywieniu pozajelitowym, w każde ważne  miejsce: do szkoły, do rodziny i przyjaciół, na turnus rehabilitacyjny, terapie wspierające rozwój, do szpitali itp.

Koncert pasyjny

Podczas sobotniego koncertu publiczność wysłucha utworów w wykonaniu ChóruFrancesco pod dyrekcją Sandry Sojki,, organisty Marcina Gada, Chóru Risonanza Continua po dyrekcja Adriana Lewandowskiego. Koncert poprowadzi aktorka Monika Szomko.

Przed oraz po koncercie będzie prowadzona zbiórka do puszek, z której dochód zasili konto, na którym rodzice gromadzą środki na zakup specjalistycznego auta z rampą.

Więcej informacji o zmaganiach Łukasza znajdą Państwo na stronie: https://www.siepomaga.pl/lukasz-lakomy?fbclid=IwAR1c65dQpioxz-Io0eMu8QioUT9JjaS13La7ERfYieayyS25xBbndVIX6YQ.

Poławiacze pereł

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2024-03-23
Godzina: 18:00
Georges Bizet
Premiera: 16 marca 2024 r.

Libretto: Eugene Cormon, Michel Carré
Inscenizacja oparta na premierze Opery Wrocławskiej.

 

Kierownictwo muzyczne: Piotr Mazurek

Inscenizacja/Reżyseria/Reżyseria świateł: Waldemar Zawodziński

Scenografia: Waldemar Zawodziński, Maria Balcerek

Kostiumy: Małgorzata Słoniowska, Waldemar Zawodziński

Choreografia/Ruch Sceniczny: Janina Niesobska

Projekcje: Stanisław Zaleski

Kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda 

Kierownictwo baletu: Grzegorz Pajdzik 

Asystent dyrygenta: Henry Kennedy 

Asystent reżysera: Bernadeta Maćkowiak

Korepetytorzy solistów: Larysa Czaban, Roman Marchenko, Michał Goławski

Inspicjentki: Jadwiga Bacik, Krystyna Siedlik

Opera w 3 aktach

Czas trwania:
2 godz. i 20 min. - 1 przerwa

Wydarzenia

24 marca 2024, Niedziela
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej

Kup bilet
14 maja 2024, Wtorek
Godzina: 18:00
Miejsce: Katowice, Teatr Śląski

Kup bilet
26 maja 2024, Niedziela
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej

Kup bilet

OBSADA:

NADIR: Andrzej Lampert, Sang-Jun Lee
ZURGA: Kamil Zdebel
LEILA: Ruslana Koval,  Maria Rozynek
NURABAD: Bogdan Kurowski, Grzegorz Szostak

Poławiacze pereł stanowią jedną z najpiękniejszych kompozycji Georgesa Bizeta. Wzruszająca, pełna wielkich namiętności, historia dozgonnej przyjaźni wystawionej na wielką próbę.

Tłem opowieści jest mała wioska rybacka na dalekim Cejlonie. Wódz wioski Zurga oraz myśliwy Nadir zakochują się w pięknej kapłance Leili. W imię swej przyjaźni wyrzekają się tej miłości. Po długiej nieobecności Leila przybywa do wioski i sprzeniewierza się swemu powołaniu kapłanki – wbrew złożonej obietnicy czystości, między nią a Nadirem wybucha gwałtowna namiętność. Gdy romans wychodzi na jaw, wódz wioski zmuszony jest wydać na kochanków wyrok śmierci. Czy Zurga poświęci swą miłość w imię przyjaźni i dobra kochanych osób?

Początkowo dzieło Bizeta nie spotkało się ze zbyt entuzjastycznym przyjęciem widzów. Jednak po latach stało się - obok Carmen - najpopularniejszym utworem kompozytora, które wciąż gości na deskach największych teatrów operowych. Piękne melodie, wzruszające arie, imponujące partie chóralne i efektowna scenografia przeniosą widzów w świat wspaniałych doznań artystycznych. To idealna propozycja dla wszystkich, którzy w operze cenią sobie liryczne fragmenty i chwytającą za serce historię.

Akcja rozgrywa się w wiosce rybackiej na Cejlonie

Akt I

Cejlońscy rybacy i poławiacze pereł tańcem i śpiewem świętują wybór wodza wioski. Został nim dzielny i doświadczony Zurga, teraz mieszkańcy przysięgają mu posłuszeństwo. Na tę właśnie ceremonię trafia powracający do wioski po długiej nieobecności myśliwy Nadir. Kiedyś łączyła go z Zurgą braterska przyjaźń. Dawno temu zakochali się obaj w pięknej kapłance z Kandy. Przyjaźń okazała się jednak silniejsza – obydwaj poprzysięgli sobie wyrzucić z serca uczucie, które mogłoby uczynić ich wrogami. Na zapytanie Zurgi odpowiada Nadir, iż dochował przysięgi, nie starał się bowiem nigdy odnaleźć tajemniczej nieznajomej, choć do dziś nie zapomniał o niej. 

Do brzegów wyspy przybija łódź wioząca Leilę – kapłankę Brahmy, która modlitwą swą ma chronić mieszkańców wioski od niebezpieczeństw w czasie morskich wypraw. Składa ona przed Zurgą przysięgę, iż trwać będzie w czystości, poświęcając się jedynie służbie bożej; w wypadku złamania przysięgi czeka ją śmierć. Gęsty welon nie pozwala nikomu ujrzeć twarzy kapłanki, lecz Nadir po głosie poznaje swą ukochaną. Miłość stłumiona niegdyś siłą woli, wybucha w jego sercu. Leila również poznała Nadira i Zurgę; serce jej przejął nagły lęk, gdyż już wtedy, w świątyni, ogarnęła ją miłość do pięknego łowcy – Nadira. Oświadcza kapłanowi Nurabadowi, że nie lęka się niczego, gdyż już dawno groziła jej śmierć, kiedy jako młodziutka dziewczyna udzieliła schronienia zbiegowi ściganemu przez wrogie plemię i nawet czując na szyi ostrze noża, nie zdradziła jego kryjówki, a on w podzięce ofiarował jej drogocenny naszyjnik. Po chwili wahania decyduje się jednak wypełnić swe posłannictwo. Prosi więc potężnego Brahmę o opiekę nad powierzonym jej modłom plemieniem; głosowi dziewczyny towarzyszy chór kapłanów i ludu zebranego w świątyni.

Akt II

Nadir, zmyliwszy czujność strzegących Leili strażników, przybył do niej pod osłoną nocy. Oboje wiedzą, co im grozi, gdyby odkryto ich spotkanie, lecz miłość tłumi wszelką ostrożność i rozwagę. Niestety, towarzyszący Leili kapłan Nurabad wyśledził spotkanie kochanków i podniósł alarm. Schwytani doprowadzeni są przed oblicze wodza – Zurgi, który początkowo pragnie oszczędzić przyjaciela i uwolnić oboje, lecz kiedy spada zasłona z twarzy dziewczyny i Zurga poznaje w niej Leilę, ogarnia go zazdrość i gniew na przyjaciela, który złamał przysięgę; wśród szalejącej nad wybrzeżem burzy postanawia, że oboje mają o świcie zostać straceni.

Akt III

Odsłona 1

Wśród nocy samotny Zurga pogrąża się w posępnych rozmyślaniach. Chciałby zemścić się na Nadirze, który zdobył serce ukochanej przez niego Leili, i na niej, która wzgardziła jego uczuciem, a jednocześnie ogarnia go rozpacz na myśl, iż to właśnie on skazać musiał oboje na okrutną śmierć. Mimo to odrzuca prośby Leili, która błaga go, by kazał stracić tylko ją, a ocalił Nadira. Gdy jednak Leila daje mu swój naszyjnik, prosząc, aby oddał go jej matce, Zurga poznaje swój własny dar dla dziewczyny, która kiedyś w groźnym niebezpieczeństwie ocaliła mu życie; w jego duszy zachodzi zmiana.

Odsłona 2

Wstał dzień i podniecony tłum oczekuje skazańców. Jednak Zurga, wznieciwszy pożar wioski, oddala całą ludność od miejsca egzekucji, uwalnia Leilę i Nadira, sam zaś pozostaje, by ponieść śmierć z rąk przekonanych o jego zdradzie współplemieńców.

/Z „Przewodnika Operowego” Józefa Kańskiego/

Obsada

Obsada spektaklu w dniu 23.03.2024 r., g. 18:00 - Opera Śląska w Bytomiu

Soliści, Chór, Balet oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Piotra Mazurka

NADIR

Andrzej Lampert

 

ZURGA

Kamil Zdebel

 

LEILA

Ruslana Koval

 

NURABAD

Grzegorz Szostak


Obsada spektaklu w dniu 24.03.2024 r., g. 18:00 - Opera Śląska w Bytomiu

Soliści, Chór, Balet oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Piotra Mazurka

NADIR

Sang-Jun Lee

 

ZURGA

Kamil Zdebel

 

LEILA

Maria Rozynek

 

NURABAD

Bogdan Kurowski


BCKino – Pamięć

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2024-03-23
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2024-03-23

Pamięć – dramat, USA, Meksyk, Chile, 2023; reż.: Michel Franco; obsada: Jessica Chastain, Peter Sarsgaard, Merritt Wever.

Sylvia jest pracownikiem socjalnym, prowadzi proste i uporządkowane życie: córka, praca, spotkania AA. Sytuacja ulega zmianie, gdy wraca ze zjazdu absolwentów liceum, a jej śladem podąża Saul. Niespodziewane spotkanie będzie miało głęboki wpływ na ich oboje, otwierając drzwi do przeszłości.

Czas trwania: 100 min (Galapagos – Kinoplex Silesia)
Bilety: 15 zł
Miejsce: sala Gloria (I piętro)

Będą się wspinać w Bytomiu. Przed nami Puchar Polski w Boulderingu

Miejsce: Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu - Rozbarku, ul. Kilara
Kategoria: Sport
Data: 2024-03-23
Godzina: 9:00
Sport / 2024-03-23

Jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez dla miłośników wspinaczki – Puchar Polski w Boulderingu już w najbliższą sobotę 23 marca odbędzie się w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu-Rozbarku. W zawodach wezmą udział nie tylko najlepsi w Polsce zawodnicy, którzy będą rywalizować w kategorii młodzików, juniorów młodszych, juniorów oraz młodzieżowców, ale swoje umiejętności zaprezentują także wspinacze z Ukrainy.

Bouldernig to typ wspinaczki polegający na dostaniu się na szczyt głazu bez asekuracji. Głazy – naturalne lub sztuczne – mają do czterech metrów wysokości i otoczone są specjalnymi matami pozwalającymi uniknąć kontuzji w razie upadku. Złożoność chwytów i ustawień ściany sprawia, że bouldering zyskuje na popularności i jest świetnym miejscem do treningu techniki.

Początek zawodów od godz. 9:00

Otwarte Mistrzostwa w Pływaniu

Miejsce: Pływalnia Kryta przy ul. Parkowej 1 w Bytomiu
Kategoria: Sport
Data: 2024-03-23
Godzina: 9:00-13:00

Zapraszaszamy do kibicowania podczas Otwartych Mistrzostw Bytomia w Pływaniu, w którym wezmą udział przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3. Organizatorem zawodów na miejskiej pływalni jest klub UKS Na Fali Bytom.

 
do góry