Kalendarium
terminarz dnia 22.03.2024
Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.
Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.
Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.
Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej
„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej. Udział biorą: Maciej Cholewa, Barbara Gryka, Dorota Hadrian, Irena Klepfisz, Lidija Mirković, Ewa Noras, Anna Piotrowska, Marta Romankiv, Pragati Sethi, Małgorzata Szandała, Alla Zagaykevych. Kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina. Bilety: 1 – 3 zł
Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

„Jestem zdrów i w dobrym nastroju. Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” to tytuł najnowszej wystawy, którą od 29 lutego będzie można oglądać w bytomskim muzeum
W zbiorach Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znajduje się zbiór ponad 150 pocztówek z lat I wojny światowej. Unikatowa kolekcja obejmuje korespondencję osobistą kierowaną do Franza Samola (dyrektora sierocińca Fundacji Cesarza Wilhelma w Bytomiu) przez byłych wychowanków zakładu oraz członków jego rodziny – żołnierzy armii pruskiej przesyłających jedynej bliskiej im osobie informacje z frontów, lazaretów lub ośrodków dla rekonwalescentów.
Nigdy więcej wojny!
Z fragmentów wielu jednostkowych historii wyłania się wspólna opowieść, będąca „zlepkiem” historii młodych mężczyzn dotkniętych tragedią wojny, którzy związani byli z bytomskim sierocińcem. Pocztówki, co ważne, miały wartość również dla dyrektora zakładu Franza Samola, który przechował je i ofiarował Oberschlesisches Landesmuseum w Bytomiu w latach międzywojnia jako swoisty znak pamięci o ludzkich doświadczeniach i z ponadczasowym przesłaniem „Nigdy więcej wojny”.
Pocztówki kreślą historię I wojny światowej w makro- i mikroperspektywie mając na uwadze działania militarne i relacje społeczne w Europie ze szczególnym uwzględnieniem tych dotykających Górny Śląsk, zwłaszcza Bytom (w odniesieniu do lat 1914–1918), wskazują pośrednio na rolę i zadania sierocińca oraz ukazują sylwetkę jego dyrektora – Franza Samola, najbliższej dla wychowanków zakładu osoby. Na uwagę zasługują również walory filatelistyczne pocztówek , które zarówno pod względem tekstowym, jak i ikonograficznym stanowi unikatową kolekcję.
Wystawa potrwa od 29 lutego do 30 kwietnia 2024 roku, a będzie można ją zobaczyć w budynku Muzeum Górnośląskiego rzy ul. Wojciecha Korfantego 34. Wstęp na wystawę w cenie bilety na wystawę czasową.
„Opowieści ze szlaku” – wystawa fotografii
„Opowieści ze szlaku” – wystawa fotografii w technice gumy autorstwa Tomasza Grabca. Kurator wystawy: Andrzej Płochocki. Wstęp wolny
WORK ON IT na deskach Teatru Rozbark

Już 20, 21 i 22 marca o godzinie 19.00 wspaniała okazja, by zobaczyć świetnie przyjęty przez widzów dyplom IV roku studentów Akademia Sztuk Teatralnych - Wydział Teatru Tańca w Bytomiu ,,WORK ON IT" w choreografii Anny Krysiak oraz reżyserii i dramaturgii Tomasza Cymermana!
Spektakl jest innowacyjną fuzją teatru dramatycznego oraz tańca, pierwszą taką w 15-letniej historii Wydziału. 15 studentek i studentów opowie w nim o swoich przeżyciach i rozterkach związanych z uprawianiem zawodu aktora/aktorki, tancerza/tancerki. Młodość, energia, moc emocji - nie możecie tego przegapić!
Więcej na stronie Teatru Rozbark
Partnerzy:
Miasto Bytom Teatr ROZBARK
Patroni:
Klub Sezam Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Sponsorzy:
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu
SOLAR COMPANY S.A.
BCKino – Pamięć

Pamięć – dramat, USA, Meksyk, Chile, 2023; reż.: Michel Franco; obsada: Jessica Chastain, Peter Sarsgaard, Merritt Wever.
Sylvia jest pracownikiem socjalnym, prowadzi proste i uporządkowane życie: córka, praca, spotkania AA. Sytuacja ulega zmianie, gdy wraca ze zjazdu absolwentów liceum, a jej śladem podąża Saul. Niespodziewane spotkanie będzie miało głęboki wpływ na ich oboje, otwierając drzwi do przeszłości.
Czas trwania: 100 min (Galapagos – Kinoplex Silesia)
Bilety: 15 zł
Miejsce: sala Gloria (I piętro)
„Work on it” – spektakl dyplomowy
„Work on it” – spektakl dyplomowy AST Wydział Teatru Tańca. Bilety: 30 – 40 złChoreografia: Anna Krysiak
Reżyseria i dramaturgia: Tomasz Cymerman
Muzyka: Kamil Pater
Asystentka choreografki: Natalia Dinges
Kostiumy: Tomasz Cymerman i zespół
Tekst: Tomasz Cymerman i zespół
Realizacja światła: Michał Wawrzyniak
Realizacja dźwięku: Kamil Pater/Tomasz Bienek
Koordynacja, promocja: Alicja Kubies, Julia Kędzia
Obsada: Maria Błęka, Gabriela Chojecka, Joanna Dębska, Andżelika Fafanów, Aleksandra Heral, Magdalena Kawecka, Michał Konopka, Marika Kornacka, Antoni Kudelko, Sandra Marmon, Adrianna Helena Mrowiec, Szymon Szymański, Aniela Turkot, Zofia Wojtkowska, Zofia Żwirblińska
W spektaklu wykorzystano fragmenty „Króla Leara” i „Poskromienia złośnicy” Williama Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka.
Sprzątanie Żabich Dołów
Już po raz kolejny działająca w Łagiewnikach firma Storm Gray Unit i Fundacja TeamExtreme SGU we współpracy z Urzędem Miejskim w Bytomiu, organizuje akcję sprzątania zielonych płuc miasta. 22 i 23 marca porządkowane będą Żabie Doły. W ruch pójdą worki, rękawice i sprzęt do wyciągania dużych odpadów. Każdy może dołączyć do akcji.
Akcja rozpocznie się w piątek, 22 marca o 9.00 i potrwa do 17.00. W sobotę, 23 marca do brygad sprzątających można dołączyć w tych samych godzinach.
Podobnie jak podczas poprzednich akcji ekipa SGU zapewnia logistykę i niezbędny sprzęt. Z kolei zapewnieniem uczestnikom worków, rękawiczek, środków higienicznych oraz wywozem zgromadzonych odpadów zajmie się Urząd Miejski w Bytomiu. Punkt wydawania rękawiczek i worków zorganizowany zostanie na parkingu przy ul. Krzyżowej.
Po pracy grill i ciepła herbata
W miejscu zbiórki, podobnie jak podczas akcji sprzątania Żabich Dołów, będzie można odpocząć, zjeść i porozmawiać. Na koniec każdego dnia inicjatorzy akcji planują ognisko oraz poczęstunek z kiełbaską i ciepłą herbatą.
Organizatorzy liczą na to, że wspólnymi siłami uda się uporządkować teren.
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1397717771132613?active_tab=about.