Kalendarium
terminarz dnia 20.03.2024
Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.
Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.
Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.
Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej
„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej. Udział biorą: Maciej Cholewa, Barbara Gryka, Dorota Hadrian, Irena Klepfisz, Lidija Mirković, Ewa Noras, Anna Piotrowska, Marta Romankiv, Pragati Sethi, Małgorzata Szandała, Alla Zagaykevych. Kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina. Bilety: 1 – 3 zł
Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

„Jestem zdrów i w dobrym nastroju. Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” to tytuł najnowszej wystawy, którą od 29 lutego będzie można oglądać w bytomskim muzeum
W zbiorach Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znajduje się zbiór ponad 150 pocztówek z lat I wojny światowej. Unikatowa kolekcja obejmuje korespondencję osobistą kierowaną do Franza Samola (dyrektora sierocińca Fundacji Cesarza Wilhelma w Bytomiu) przez byłych wychowanków zakładu oraz członków jego rodziny – żołnierzy armii pruskiej przesyłających jedynej bliskiej im osobie informacje z frontów, lazaretów lub ośrodków dla rekonwalescentów.
Nigdy więcej wojny!
Z fragmentów wielu jednostkowych historii wyłania się wspólna opowieść, będąca „zlepkiem” historii młodych mężczyzn dotkniętych tragedią wojny, którzy związani byli z bytomskim sierocińcem. Pocztówki, co ważne, miały wartość również dla dyrektora zakładu Franza Samola, który przechował je i ofiarował Oberschlesisches Landesmuseum w Bytomiu w latach międzywojnia jako swoisty znak pamięci o ludzkich doświadczeniach i z ponadczasowym przesłaniem „Nigdy więcej wojny”.
Pocztówki kreślą historię I wojny światowej w makro- i mikroperspektywie mając na uwadze działania militarne i relacje społeczne w Europie ze szczególnym uwzględnieniem tych dotykających Górny Śląsk, zwłaszcza Bytom (w odniesieniu do lat 1914–1918), wskazują pośrednio na rolę i zadania sierocińca oraz ukazują sylwetkę jego dyrektora – Franza Samola, najbliższej dla wychowanków zakładu osoby. Na uwagę zasługują również walory filatelistyczne pocztówek , które zarówno pod względem tekstowym, jak i ikonograficznym stanowi unikatową kolekcję.
Wystawa potrwa od 29 lutego do 30 kwietnia 2024 roku, a będzie można ją zobaczyć w budynku Muzeum Górnośląskiego rzy ul. Wojciecha Korfantego 34. Wstęp na wystawę w cenie bilety na wystawę czasową.
„Opowieści ze szlaku” – wystawa fotografii
„Opowieści ze szlaku” – wystawa fotografii w technice gumy autorstwa Tomasza Grabca. Kurator wystawy: Andrzej Płochocki. Wstęp wolny
Dzień Otwarty w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej imienia Ludomira Różyckiego w Bytomiu

Zapraszamy na Dzień Otwarty w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej imienia Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Szkoła jest placówką artystyczną podlegającą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to jedna z pięciu tego typu szkół w Polsce, najstarsza – w Polsce powojennej – założona w 1946 roku.
Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa prowadzi nauczanie w zakresie kształcenia ogólnego i baletowego. Czas trwania cyklu kształcenia wynosi dziewięć lat i obejmuje 5 lat szkoły podstawowej (od IV do VIII klasy) – odpowiadających klasom I, II, III, IV, V szkoły baletowej oraz 4 lata liceum ogólnokształcącego – odpowiadających klasom VI, VII, VIII, IX szkoły baletowej. Szkoła prowadzi również klasy wczesnoszkolne I – III, w których dba również o ogólny rozwój artystyczny (oprócz tanecznego: plastyczny, muzyczny). Dla uczniów starszych klas Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa proponuje także profile: klasyczny, współczesny, ludowy, wzbogacone o repertuar i warsztaty w wybranych zakresach. Uczniowie odbywają praktyki sceniczne w ramach szkolnych koncertów, ale również na scenach np. Opery Śląskiej w Bytomiu czy Teatru Rozrywki w Chorzowie, Opery Wrocławskiej, Cracovia Danza i innych.
Szkoła jest inicjatorem i organizatorem wielu wydarzeń:
- Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Uczniów Szkół Baletowych im. Bożeny Kociołkowskiej, którego XIII edycja odbyła się w dniach 25-27 stycznia 2024 roku;
- Gale Baletowe z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca;
- Koncerty szkolne: Bożonarodzeniowy, Wiosenny z udziałem dyplomantów, Końcoworoczny;
- Ogólnopolskie Warsztaty dla Akompaniatorów;
- Warsztaty dla uczniów i nauczycieli prowadzone np.,- przez tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Teatru Rozrywki, Cracovia Danza - Piotra Nardellego, Lilianę Kowalską, Karinę Elver.
Do sukcesów uczniów Szkoły w 2023 roku można zaliczyć w zakresie zawodowym:
- I i II miejsce - Hungarian Ballet Grand Prix, Veszprém, Węgry;
- Możliwość kształcenia w prestiżowych szkołach zagranicznych (John Cranko Schule Stuttgart)• Półfinalistka Konkursu „Młody Tancerz Roku”;
- Udział uczniów w projekcie „Le Conservatoire” i :Jockey Dance” w choreografii Bournonvilla, przygotowanie Karina Elver;
- Nagroda Prezydenta Miasta Bytomia w dziedzinie kultury WENA.
W zakresie ogólnokształcącym:
- Stypendium Prezydenta Miasta Bytomia;
- Stypendium Prezesa Rady Ministrów;
- Wysokie wyniki uzyskane w egzaminach zewnętrznych - najwyższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty w Bytomiu w roku szkolnym 2021/2022 oraz 2022/2023;
- Laureaci Konkursu Matematycznego Kangur – 2 wyróżnienia;
- Finalistka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z matematyki dla uczniów szkół podstawowych.
WORK ON IT na deskach Teatru Rozbark

Już 20, 21 i 22 marca o godzinie 19.00 wspaniała okazja, by zobaczyć świetnie przyjęty przez widzów dyplom IV roku studentów Akademia Sztuk Teatralnych - Wydział Teatru Tańca w Bytomiu ,,WORK ON IT" w choreografii Anny Krysiak oraz reżyserii i dramaturgii Tomasza Cymermana!
Spektakl jest innowacyjną fuzją teatru dramatycznego oraz tańca, pierwszą taką w 15-letniej historii Wydziału. 15 studentek i studentów opowie w nim o swoich przeżyciach i rozterkach związanych z uprawianiem zawodu aktora/aktorki, tancerza/tancerki. Młodość, energia, moc emocji - nie możecie tego przegapić!
Więcej na stronie Teatru Rozbark
Partnerzy:
Miasto Bytom Teatr ROZBARK
Patroni:
Klub Sezam Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Sponsorzy:
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu
SOLAR COMPANY S.A.
BCKino – Bękart

Bękart – dramat historyczny, Dania, Szwecja, Niemcy, 2023; reż.: Nikolaj Arcel; obsada: Mads Mikkelsen, Amanda Collin, Simon Bennebjerg, Melina Hagberg.
Rok 1755. Kapitan Ludvig (Mads Mikkelsen) opuszcza przytułek dla weteranów wojennych i udaje się do króla. Śmie prosić o pozwolenie na kolonizację jutlandzkich wrzosowisk, a w przypadku powodzenia - nadania mu tytułu szlacheckiego, przekazania posiadłości oraz służby. Wzburzeni jego arogancją duńscy nadworni zakładają z góry porażkę, więc przystają na jego propozycję. Ludvig codziennie, mozolnie sprawdza centymetr po centymetrze glebę, szukając także chętnych do budowy kolonii, ale każdy z miejscowych wie, że ziemia jest nieurodzajna. Kiedy odbiera tajemnicze worki z Niemiec, potrzebuje pracowników, więc zmuszony jest zatrudnić parę uciekinierów. Mijają miesiące, powstaje dom i stodoła, a o jego planach dowiaduje się de Schinkel (Simon Bennebjerg), bezlitosny władca ziemski planujący wykupić całość wrzosowisk. Przedstawia mu ofertę, lecz Ludvig sprzeciwia się.
Czas trwania: 120 min (Best Film – Kinoplex Silesia)
Bilety: 15 zł
Miejsce: sala Gloria (I piętro)
„Work on it” – spektakl dyplomowy AST
„Work on it” – spektakl dyplomowy AST Wydział Teatru Tańca. Reżyseria i dramaturgia: Tomasz Cymerman. Muzyka: Kamil Pater.
Obsada: Maria Błęka, Gabriela Chojecka, Joanna Dębska, Andżelika Fafanów, Aleksandra Heral, Magdalena Kawecka, Michał Konopka, Marika Kornacka, Antoni Kudelko, Sandra Marmon, Adrianna Helena Mrowiec, Szymon Szymański, Aniela Turkot, Zofia Wojtkowska, Zofia Żwirblińska
W spektaklu wykorzystano fragmenty „Króla Leara” i „Poskromienia złośnicy” Williama Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka.
Bilety: 30 – 40 zł