• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 02.03.2024

Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2023-09-22 - 2024-06-23
Muzeum Górnośląskie / 2023-09-22

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.

Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej

Miejsce: CSW Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2024-02-02 - 2024-05-31

„Krzycz, Siostro, krzycz!” – wystawa sztuki współczesnej. Udział biorą: Maciej Cholewa, Barbara Gryka, Dorota Hadrian, Irena Klepfisz, Lidija Mirković, Ewa Noras, Anna Piotrowska, Marta Romankiv, Pragati Sethi, Małgorzata Szandała, Alla Zagaykevych. Kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina. Bilety: 1 – 3 zł

 

 

Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - filia budynku przy ul. Wojciecha Korfantego 34
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2024-02-29 - 2024-04-30
Muzeum Górnośląskie / 2024-02-29

„Jestem zdrów i w dobrym nastroju. Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” to tytuł najnowszej wystawy, którą od 29 lutego będzie można oglądać w bytomskim muzeum

W zbiorach Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znajduje się zbiór ponad 150 pocztówek z lat I wojny światowej. Unikatowa kolekcja obejmuje korespondencję osobistą kierowaną do Franza Samola (dyrektora sierocińca Fundacji Cesarza Wilhelma w Bytomiu) przez byłych wychowanków zakładu oraz członków jego rodziny – żołnierzy armii pruskiej przesyłających jedynej bliskiej im osobie informacje z frontów, lazaretów lub ośrodków dla rekonwalescentów.

Nigdy więcej wojny!

Z fragmentów wielu jednostkowych historii wyłania się wspólna opowieść, będąca „zlepkiem” historii młodych mężczyzn dotkniętych tragedią wojny, którzy związani byli z bytomskim sierocińcem. Pocztówki, co ważne, miały wartość również dla dyrektora zakładu Franza Samola, który przechował je i ofiarował Oberschlesisches Landesmuseum w Bytomiu w latach międzywojnia jako swoisty znak pamięci o ludzkich doświadczeniach i z ponadczasowym przesłaniem „Nigdy więcej wojny”.

Pocztówki kreślą historię I wojny światowej w makro- i mikroperspektywie mając na uwadze działania militarne i relacje społeczne w Europie ze szczególnym uwzględnieniem tych dotykających Górny Śląsk, zwłaszcza Bytom (w odniesieniu do lat 1914–1918), wskazują pośrednio na rolę i zadania sierocińca oraz ukazują sylwetkę jego dyrektora – Franza Samola, najbliższej dla wychowanków zakładu osoby. Na uwagę zasługują również walory filatelistyczne pocztówek , które zarówno pod względem tekstowym, jak i ikonograficznym stanowi unikatową kolekcję.

Wystawa potrwa od 29 lutego do 30 kwietnia 2024 roku, a będzie można ją zobaczyć w budynku Muzeum Górnośląskiego rzy ul. Wojciecha Korfantego 34. Wstęp na wystawę w cenie bilety na wystawę czasową.

„Opowieści ze szlaku” – wystawa fotografii

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego 3
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2024-03-01 - 2024-03-31

„Opowieści ze szlaku” – wystawa fotografii w technice gumy autorstwa Tomasza Grabca. Kurator wystawy: Andrzej Płochocki. Wstęp wolny

"Work on it" - spektakl dyplomowy studentów Wydziału Teatru Tańca AST

Miejsce: Teatr Rozbark
Kategoria: Teatr Rozbark
Data: 2024-03-01 - 2024-03-03
Godzina: 19.00
Teatr Rozbark / 2024-03-01

Spektakl dyplomowy „Work on it!” w reżyserii Tomasza Cymermana, choreografii Anny Krysiak i z muzyką Kamila Patera będzie prezentacją umiejętności aktorskich i tanecznych piętnastu studentek i studentów Wydziału Teatru Tańca.

Jego forma nawiązuje do estetyki auto-teatru, więc z definicji gra z elementami biograficznymi studentek i studentów po to, by opowiedzieć szerszą historię lęków i obaw związanych z walką o własną tożsamość. Prawda i fałsz, doświadczenia i fantazje, ruch i jego brak splatają się tu w jedną nierozerwalną całość.

Na scenie zobaczymy: Marię Błękę, Gabrielę Chojecką, Joannę Dębską, Andżelikę Fafanów, Aleksandrę Heral, Magdalenę Kawecką, Michała Konopkę, Marikę Kornacką, Antoniego Kudelkę, Sandrę Marmon, Adriannę Helenę Mrowiec, Szymona Szymańskiego, Anielę Turkot, Zofię Wojtkowską i Zofię Żwirblińską.

 

VIII Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Miejsce: Park im. Franciszka Kachla w Bytomiu
Kategoria: Sport
Data: 2024-03-02
Godzina: 13:00
Sport / 2024-03-02

W sobotę, 2 marca odbędzie się VIII edycja Bytomskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych im. Pułkownika Piotra Woźniaka „Wira”. Uczestnicy będą rywalizować w biegu rekreacyjnym na dystansie 1963 metrów oraz w biegach głównych na 5 km i 10 km. Start i meta są zaplanowane w muszli koncertowej w Parku Miejskim.

Celem biegu jest także popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, w szczególności uhonorowanie płk. Piotra Woźniaka – „Wira”, który w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej i brał udział w Akcji Burza. Po wojnie pracował w Bytomiu jako nauczyciel. Przez komunistyczny sąd został skazany na karę śmierci, zamienioną później na więzienie. Był autorem książki „Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL”.

Makbet

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2024-03-02
Godzina: 18:00
Giuseppe Verdi
Premiera: 24 lutego 2024

W spektaklu usłyszymy muzykę Giuseppe Verdiego: „Makbet” (fragmenty), „Don Carlos. Ballet de la Reine” oraz „Messa da Requiem”.  

 

Kierownictwo i opracowanie muzyczne:Tomasz Tokarczyk

Choreografia i reżyseria: Monika Myśliwiec

Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka 

Dramaturgia: Jakub Roszkowski 

Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk 

Projekcje: Natan Berkowicz 

Kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik 

Asystent choreografa: Anna Kmiecik-Sokalla, Thais Henrique Rocha 

Asystent dyrygenta: Wiktor Kozłowski

Pedagodzy baletu: Kazimierz Cieśla, Joanna Kurkowska

Pianista baletu: Natalia Myślewicz

Inspektor baletu: Ewa Czampiel-Matura 

Inspicjent: Jadwiga Bacik, Krystyna Siedlik

 

Balet w 2 aktach

Czas trwania:
2 godz. 20 min. - 1 przerwa

Wydarzenia

03 marca 2024, Niedziela
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej

Kup bilet
30 kwietnia 2024, Wtorek
Godzina: 18:00
Miejsce: Katowice, Teatr Śląski
Dodatkowe informacje: Spektakl z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca

Kup bilet

Obsada:

MAKBET – Douglas DE OLIVEIRA FERREIRA, Maciej PLETNIA

LADY MAKBET – Mitsuki NODA, Michalina DROZDOWSKA, Thais Henrique ROCHA

WIEDŹMY – Giada GAVIOLI, Kinga MAJEWSKA, Julia BIELSKA, Ellen BREMER, Julia MALEJKA, Weronika TYMOSZCZUK

BANKO – Alberto PECETTO, Francesco Pio TOSTO

MALCOLM – Karl PICUIRA DE PIMODAN, Karol PLUSZCZEWICZ

DUNKAN – Grzegorz PAJDZIK, Karol PLUSZCZEWICZ

FLEANCE – Mateusz DANIEC

BALET OPERY ŚLĄSKIEJ: Clara Ushizaka, Thais Henrique Rocha, Javier Ares Cabeza, Julia Bielska, Ellen Bremer, Giovanni Bruscino, Michalina Drozdowska, Oliwia Gajdzik, Giada Gavioli, Kacper Helka, Sylwia Kubacka - Werner, Kinga Majewska, Julia Malejka, Elen Martausova, Magdalena Matejko, Rhaphael Molenaar, Mitsuki Noda, Alberto Pecetto, Wiktor Perdek, Karl Picuira do Pimodan, Karol Pluszczewicz, Giulia Roberto, Małgorzata Timofiejew, Francesco Pio Tosto, Weronika Tymoszczuk, Michalina Drozdowska

oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu oraz Orkiestra Opery Śląskiej

"Makbet” to polska prapremiera baletowa zrealizowana z rozmachem, która zaskakuje niezapomnianymi efektami wizualnymi. Najnowszy spektakl baletowy Opery Śląskiej w Bytomiu interpretuje siedemnastowieczną tragedię przez pryzmat tego, co we współczesnej twórczości teatralnej jest najbardziej aktualne i pociągające. Widowisko zachwyci miłośników baletu klasycznego, dzięki złożonym choreograficznie scenom zespołowym, duetom i solowym popisom tancerzy. 

Opowiedziana tańcem historia jest uniwersalną opowieścią o potędze namiętności związanej z pragnieniem władzy. Szekspirowski dramat odwołuje się do archetypów, nawiązuje do fatum kierującego ludzkim losem, stawia głównego bohatera wobec tragicznych dylematów i konsekwencji dokonanych wyborów. Dramaturgia tego widowiska koncentruje się na parze głównych bohaterów, którzy - pozostając wspólnikami w zbrodni - zupełnie odmiennie mierzą się z jej konsekwencjami. Początkowa zachłanność i bezwzględność Lady Makbet, jej zdecydowanie i siła, poprzez ciąg wydarzeń i przeżyć doprowadzają ją do choroby psychicznej i samobójczej śmierci. Niepewność Makbeta podżeganego w pierwszej chwili do zbrodni przez Lady Makbet ustępują z kolei poczuciu wszechmocy i bezkarności, a każda kolejna zbrodnia czyni go bardziej bezdusznym i żądnym niezbywalnej władzy. W chciwości i zbrodni rodzi się jego upadek. Jego miłość do żony i pragnienie sprostania jej ambicjom w toku dramatu zamieniają się w chłód i obojętność, co dodatkowo pogłębia poczucie samotności i winy Lady Makbet, doprowadzając ją do obłędu. 

Warstwę muzyczną spektaklu stanowią utwory Giuseppe Verdiego w autorskim opracowaniu Tomasza Tokarczyka - kierownika muzycznego Opery Śląskiej. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca” 

    

Spektakl pod honorowym patronatem Związku Artystów Scen Polskich ZASP

Obsada

Obsada spektaklu w dniu 02.03.2024 r., g. 18:00 - Opera Śląska w Bytomiu

Balet i Orkiestra Opery Śląskiej oraz Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka

 

MAKBET

Douglas De Oliveira Ferreira

 

LADY MAKBET

Mitsuki Noda

 

WIEDŹMY

Giada Gavioli, Kinga Majewska, Julia Bielska

 

BANKO

Alberto Pecetto

 

MALCOLM

Karl Picuira de Pimodan

 

DUNKAN

Grzegorz Pajdzik

 

FLEANCE

Mateusz Daniec


Obsada spektaklu w dniu 03.03.2024 r., g. 18:00 - Opera Śląska w Bytomiu

Balet i Orkiestra Opery Śląskiej oraz Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka

 

MAKBET

Maciej Pletnia

 

LADY MAKBET

Michalina Drozdowska

 

WIEDŹMY

Giada Gavioli, Kinga Majewska, Julia Bielska

 

BANKO

Francesco Pio Tosto

 

MALCOLM

Karl Picuira de Pimodan

 

DUNKAN

Grzegorz Pajdzik

 

FLEANCE

Mateusz Daniec


BCKino – Anatomia upadku

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2024-03-02
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino, BCKino w samo południe
Bytomskie Centrum Kultury / 2024-03-02

Anatomia upadku – dramat, kryminał, thriller, Francja, 2023; reż.: Justine Triet; obsada: Sandra Hüller, Milo Machado Graner, Antoine Reinartz.

Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który nurtuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie jest oczywiste i brzmi: „Czy to zrobiła?".

„Anatomia upadku” to absolutne wydarzenie – jeden z najgłośniejszych filmów roku, zdobywca pięciu nominacji do Oscarów (w tym dla Najlepszego Filmu), dwóch Złotych Globów, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. To mistrzowski thriller, w którym poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy zabiła?” ogląda się jak pełną napięcia intrygę rodem z „Zaginionej dziewczyny” Davida Finchera. To coś więcej niż śledztwo w sprawie morderstwa: to niepokojąca podróż w sam środek burzliwej relacji w pozornie szczęśliwym małżeństwie. W roli głównej fenomenalna Sandra Hüller, typowana jako jedna z głównych faworytek w oscarowym wyścigu.

28.02 godz. 12:00 w ramach BCKino w samo południe. Na ten seans bilety ulgowe do zakupu w kasie biletowej – 13 zł (Bytomska Karta Seniora).

Czas trwania: 150 min. (M2 Films – Kinoplex Silesia)
Bilety: 15 zł
Sala: Gloria (I piętro)

 
do góry