• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 05.11.2023

Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2023-09-22 - 2024-06-23
Muzeum Górnośląskie / 2023-09-22

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.

Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

OFFO - wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography”

Miejsce: Galeria Rotunda, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-10-27 - 2023-11-30

Wystawa zorganizowana w ramach OFFO - Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej.

 Wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography, została zorganizowana dzięki pomocy merytorycznej Yulii Belskiej, kuratorki wystawy pozostającej w Kijowie i organizującej działania artystyczne w Pavlovka ArtGallery.

 Na wystawie znajdują się prace z poprzednich festiwali, a także z festiwalu 2022, którego tematem przewodnim była wojna. Retrospektywne motto brzmi: „Naszą bronią jest fotografia”.

 Lista uczestników wystawy retrospektywnej:

Andriy Bondarenko
Balint Pfliegel
Chris Bird
Diana Pankova & Jeff McConnnell
Inga Dinga
Ronald D. Butler
Ruth Güse & Doro Bornemann
Vaidotas Miksys
Michalina Hendrys
Miroslaw Radomski
Ramunas Danisevicius
Raúl Balmaceda
Tarjáni Antal
Tomasz Kowalczyk
Yuliia Belska

Weekend z dżudo w Bytomiu. Przed nami IX Memoriał im. Józefa Wiśniewskiego

Miejsce: Hala na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach przy ul. Frycza Modrzewskiego
Kategoria: Sport
Data: 2023-11-04 - 2023-11-05
Godzina: 10:00

Jedna z najważniejszych imprez dżudo dla juniorów w Polsce już w najbliższy weekend po raz kolejny odbędzie się w Bytomiu. Do naszego miasta przyjadą najlepsze polskie kluby dżudo, których reprezentanci 4 i 5 listopada będą walczyć o zwycięstwo najpierw w ramach IX Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego /4 listopada/, zaś w niedzielę 5 listopada w Otwartym Pucharze Polski Juniorów i Juniorek. Impreza organizowana przez klub GKS Czarni Bytom to nie tylko szansa dla młodych adeptów judo na zdobycie cennych punktów do klasyfikacji generalnej, ale przede wszystkim wydarzenie mające na celu upamiętnienie twórcy bytomskiego judo Józefa Wiśniewskiego.

Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2023-11-05
Godzina: 11:00

Bytomski Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej to cykliczne, comiesięczne, niedzielne spotkania artystyczno-towarzyskie, odbywające się w sali koncertowej im. Adama Didura, podczas którego zaproszeni polscy aktorzy teatralni przy akompaniamencie muzycznym, prezentują poezję wybranych przez siebie poetów.

Wydarzenia

03 grudnia 2023, Niedziela
Godzina: 11:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura

Kup bilet
07 stycznia 2024, Niedziela
Godzina: 11:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura

Kup bilet

Wiersze Leśmiana, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Szymborskiej czy Broniewskiego będą tematem listopadowego spotkania "Saolnu Poezji i Muzyki". 

Wykonawcy: 

  1. Jolanta Niestrój- Malisz
  2. Renata Spinek
  3. Młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu: 
  • Magdalena Gosek (flet) | nauczyciel: Tacjana Czech | program: Georg Philipp Telemann - Fantazja nr 3 na flet solo
  • Antoni Błach (klarnet) | nauczyciel: Andrzej Lipiński | program: Carl Nielsen - Fantazja | akompaniament:  Michał  Kriworuczko
  • Wioletta Borowska (saksofon) nauczyciel:  Krystian Lipiński | program: Erwin Schulhoff - Hot Sonate, cz. I  | akompaniament: Michał Kriworuczko
  • Natalia Łyszczkowska (wiolonczela) | nauczyciel: Beata Krzanowska | program: Johann Sebastian Bach – III Suita C-dur  na wiolonczelę solo – Preludium
  • Mateusz Warmus (fortepian) | nauczyciel: Agnieszka Kulikow-Świtała | program: Sergiusz Rachmaninow - Poliszynel

Podczas spotkania słodki poczęstunek przy kawie zapewni Społem PSS w Bytomiu

 

 


Salon Poezji i Muzyki powstał w Bytomiu z inicjatywy Anny Dymnej, która goszcząc w Operze Śląskiej w lutym 2006 roku /podczas charytatywnego koncertu poświęconego tragicznym wydarzeniom w hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie/ zobaczyła Salę Koncertową im. Adama Didura i zaproponowała, aby zrealizować dla bytomian cykliczne spotkania z poezją. Bytomski Salon jest jedną z filii Krakowskiego Salonu Poezji, który zaczął działać w styczniu 2002 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Krakowski Salon Poezji stał się szybko cenionym i lubianym wydarzeniem. Jego sukces przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Powstały Salony Poezji w Gdańsku, Tczewie, Tarnowie, Częstochowie, Opolu, Lublinie, Gliwicach. W Operze Śląskiej poetyckie spotkania odbywają się regularnie od dnia swej inauguracji tj. 1 października 2006 i niezmiennie cieszą się ogromną popularnością wśród naszych widzów.

Od września 2016 roku opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań jest Ewa Leśniak – związana ze sceną Teatru Śląskiego w Katowicach aktorka teatralna, filmowa i estradowa, Wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich. Współpracuje także z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem im. A. Mickiewicza w Łodzi i Teatrem Rozrywki w Chorzowie. W swoim dorobku ma około stu ról teatralnych i kilkanaście ról filmowych. Nagrodzona trzema Złotymi Maskami, oznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrną Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i Odznaką za zasługi dla woj. katowickiego. Zaangażowana w działalność edukacyjną i pedagogiczną związaną z przygotowaniem do egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej i egzaminów eksternistycznych.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wejściówek:

  • w kasie biletowej Opery tel. 32/ 39-66-815, 32/ 39-66-877
  • w Biurze Obsługi Widza, tel. 32/ 39-66-808 | 32/ 39-66-853
 

"Dziadowisko" - spektakl Teatru Rozbark

Miejsce: Teatr Rozbark
Kategoria: Teatr Rozbark
Data: 2023-11-05
Godzina: 18.00
Teatr Rozbark / 2023-11-05

„Dziadowisko” w wykonaniu artystów Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to zjawisko sceniczne pełne absurdu i fantazji,  emocji i ruchu, próba odkrycia romantyzmu w spotkaniu z teatrem tańca.

W tym wyjątkowym projekcie, poprzez wykorzystanie różnych form teatralnych i jakości tańca wywiedzionych z dwóch tradycji - klasycznej, ludowej oraz tańca fizycznego, eksperymentalnego - podjęliśmy odważną próbę stworzenia przestrzeni do kreowania nowych wartości i współczesnego widowiska ludycznego. Tak charakterystyczne dla epoki romantyzmu wątki miłości i śmierci czy przenikania się światów (ziemskiego i świata duchów) mieszają się z elementami absurdu, groteski i współczesnej popkultury.

Duchy stają się bardzo ludzkie i przeżywają niespełnioną miłość na nowo. Frustrują się, czują gniew i rozpacz. Element ludzki ulega za to odrealnieniu, staje się zaledwie widmem rzeczywistości. W oryginalny, praktycznie nienaruszony, tekst „Dziadów "części II Adama Mickiewicza, wkradają się cytaty i wątki szekspirowskie cytowane w oryginalnej, anglojęzycznej wersji. Zabieramy Was więc w podróż domysłów, przypominającą detektywistyczne śledztwo. Kim są postaci na scenie? W jaki sposób odnoszą się do kanonicznego dzieła, a co mówią nam o dzisiejszej rzeczywistości?

Liczne transpozycje i przesunięcia wobec oryginału służą bowiem przede wszystkim wydobyciu z figur obecnych w „Dziadach” rozmaitych napięć, emocji i psychologii postaci. Właśnie dlatego spektakl korzysta z różnych estetyk - od horroru po melancholię, zachęcając widza do własnych odczytań i skojarzeń. Artyści nie koncentrują się więc na wiernym odtworzeniu literackiej wykładni znanego dzieła, choć tekst inspiruje ich w pełni na innym poziomie. W swojej śpiewności, rytmie i mantryczności oddaje w pełni klimat epoki - swoiste „ciało romantyczne”.

OBSADA
GUŚLARZ UMARŁY, bliższy Szekspirowi. Słychać, iż zginął w młodocianym wieku. Podobno zabił sam siebie. | Daniel Zych,
GUŚLARZ UPIÓR - DUCH PRZEKLĘTY | Kamil Bończyk,
PTASTWO INNE (chór) | Joanna Brodniak, Aleksandra Kępińska, Maria Lenczewska, Sabina Letner, Julia Lewandowska, Aleksandra Łuczak, Ewa Noras, Katarzyna Zioło, gościnnie: Almuth Isa Falter,
PTASTWO NIE-INNE (chór) | artystki zespołu Pieśni i Tańca Śląsk: Matylda Baczewska, Magda Gorczyca, Marta Polak, Dominika Pyka, Agata Szwiec,
SOWA (ptak przynależny PTASTWU) | Anna Olszowska (zespół Śląsk),
dr WIDMO - NIE-UPIÓR - KRUKIEM PODSZYTY | Maciej Kucera (zespół Śląsk),
ZOSIĄ BYŁAM | Renata Tunkel.

BCKino - Przejścia

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2023-11-05
Godzina: 20:15:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2023-11-05
Przejścia  – dramat, Francja, 2023, reż. Ira Sachs. Obsada: Franz Rogowski, Ben Whishaw, Adèle Exarchopoulos.
 
„Przejścia", czyli o współczesnych związkach w wersji tylko dla dorosłych. Multikulturowy Paryż, a w nim troje kochanków uwikłanych w ryzykowną grę w pożądanie. Gwiazda europejskiego kina Franz Rogowski, rozsławiony filmem „Pachnidło" Ben Whishaw oraz znana z „Życia Adeli" i „Pięciu diabłów" Adèle Exarchopoulos tworzą w głośnym dramacie Iry Sachsa erotyczny trójkąt, w którym seks i uczucia dają wybuchową mieszankę.
Jak na Paryż przystało, rewolucja zaczyna się w kawiarni. Świętujący zakończenie zdjęć filmowiec Tomas (Rogowski) poznaje Agathe (Exarchopoulos). Bez zastanowienia rzuca się w wir nowej namiętności, podczas gdy w mieszkaniu czeka na niego lojalny, wyrozumiały mąż Martin (Wishaw). Szukając osobistego spełnienia i emocjonalnych podniet, wszyscy troje eksplorują swoje ciała, uczucia i granice. Każde z nich będzie musiało zmierzyć się     z pytaniami, na które nie są gotowi – i którym nie chcą stawiać czoła. Czy namiętność może iść w parze z pragnieniem założenia rodziny? Czy tworzymy relacje z miłości do kogoś, czy z miłości do siebie? Bezkompromisowy film o trójkącie i o nieokiełznanej miłości własnej, która potrafi zniszczyć każdego, kto znajdzie się w jej zasięgu. „Przejścia" to odważne, seksowne, ale jednocześnie zabawne i zmysłowe spojrzenie na współczesne relacje – dla widzów, którzy nie boją się spojrzeć w filmowe lustro.
 
W ramach cyklu BCKino w samo południe: 08 listopada o godz. 12:00
 
Czas trwania: 91 min. (Gutek – Kinoplex Silesia) 
Sala: Gloria (I piętro)
 
 
do góry